Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3672 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Farkındalık - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Farkındalık

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 22 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 239


Tanımsız olanı tanımlamaya, kendinizi toplumsal kavramlarla etiketlemeye çalışıyorsunuz. "Ben bu karakterdeyim, kariyerim şu, ünvanım bu, ben kadınım, bu ilişkinin adı evlilik, bunun adı açık ilişki, şu dine,  bu siyasi görüşe sahibim, sevgilim aldatmasın, şu başarıları göstereyim, şu adam beni sevsin, bu kadın ille de benimle evlensin" diyerek madde aleminin anlamlarına, acı ya da güzelliklerine, kurban oluyorsunuz.

Bu sadece anlamlara köle olunmuş şartlanmış bir zihin.  Bildiğiniz tek dünya bu. İnsanın zihinden, hafızadan çıkabileceğini aklınız almıyor. Her ne yaşıyorsanız programlanmış bir bilgisayar gibi yaşıyorsunuz. Tamamen anlamlara, zevke, acıya kurban olmuşsunuz ve bu nedenle de farkındalık oluşmamış.

Ruhsal değil egosal boyutta yaşıyorsunuz. Yeteneklerinizle, ne kadar duygulu, insani,  vicdanlı, duyarlı olduğunuzla,  bilgi, güzellik ya da zenginliğinizle kendinizi başkalarına gösterip var olma savaşı veriyorsunuz. Fakat bahsedilen her şey egosal. Sizler bir bilgisayar değil onu gözlemleyen, kendi farkındalıksızlıklarının farkına varan ve sonrasında tam olarak uyanan bir bilinçsiniz.

Artık hiç bir şey yoktur. Siz dilediğiniz zaman vardır. Artık tanım yoktur, siz dilediğiniz zaman vardır. Artık kendinizin farkındasınızdır. Artık güzel bir kadını farkindalıkla izlersiniz, artık sevilme arzusu, ihtiyaç duymak yoktur, seviliyorsanız farkındalıkla bunun tadını çıkarırsınız. Artık insan davranışlarına yönelik beklenti yoktur, çünkü onların farkındalığı yoktur. Artık iyi kötü yoktur, Rab ne eylerse güzel eyler.

Olaylar karşısında farkındalıkla davranabilirsiniz.

Duyguya farkındalıkla izin verir ama siz duygu olmazsınız, siz izleyensiniz.  Tepki ise eylem halinde olmaktır. Yani birine gerektiğinde kızabilirsiniz de ama o benlik değildir her şey farkındalıklıdır.

"Peki, zulümlere karşı hiç eylem içinde olmayacak mıyız?"

Önceden farkındalık amaçlı eylem halinde bulunmanız gerekmiyordu şimdi ise gerekebiliyor.  Asla acı, öfke, üzüntü duymadan, farkındalıksız bir tepki oluşmadan değiştirebileceğiniz konularda eyleme geçip  değiştirebilirsiniz. Değiştiremeyeceğiniz konularda tanık olabilirsiniz. İkisinin arasındaki farkı anlamak için de Allahtan akıl dilerseniz.

23:28
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074514
Aktif: 19
Bugün: 1331
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi