Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3673 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Nietzsche’nin Üç Aşaması - Dr. Ruhsar Uçar

Nietzsche’nin Üç Aşaması

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 22 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 254


Çocukken yaşlı ruhlu, ciddi, suratsız, soğuk, mesafeli, az konuşan, otokontrolü oldukça yüksek, sevimsiz bir tiptim.

Orta-Genç yaşlarımda asi, düzenle sorunu olan, kavgacı, tahammülsüz, anarşist bir ruh…

Şimdilerde ise aklı oyunda, her şeyden mutluluk arayan, esprili, çocuk ruhlu, naif, kırılgan, çok okuyan, okudukça eksikliği karşısında şaşıran biraz da utanan, çabuk kırılan ama bir o kadar da çabuk affeden, öfkesini kontrol altına almayı öğrenmiş, yaşamın anlamını kendi gerçekliğinde sorgulayan biri oldum çıktım.

Nietzsche insandan üst insana giden yolu üç aşamalı olarak tarif etmiş. Birinci aşama Deve, ikinci aşama Aslan, üçüncü aşama Çocuk.

Birinci aşamada insan, Toplumun sırtına bindirdiği bütün ön yargıları, anlamsız değerleri bir Deve gibi sırtında taşımakta, bunların hamallığını yapmaktadır.

İkinci aşamada giderek özgürleşen insan, bu değer yargılarından kurtularak, onlara karşı bir Aslan gibi mücadele etme dönemindedir. Kafasında ve ruhunda bu değer yargılarını yıkmaktadır.

Üçüncü aşama ise çocukluktur; Nietzsche e göre çocuk masumluktur ve unutmadır. Bir yeni başlangıç, bir oyun, kendiliğinden dönen bir çark, bir ilk hareket, bir kutsal evet…

Filozofa göre çocuk aşaması insandan üst insana giden yolun son aşaması ve üst insanın başlangıdır. Bu satırları okuduğumda demek ki kişisel gelişim sürecim Nietzsche’nin bahsettiği ile uyum halinde yani doğru yoldayım ve bu yolda hiç usanmadan devam dedim ta ki süreç beni bebekliğimin altı bezli dönemine götürse bile.

Ama bu aşamaya gelemeyen o kadar çok insandan oluşuyor ki yaşadığımız toplum. Her şeyi kendinden menkul zanneden, benden sonrası tufan diyen, suratsızlıkla ciddiyeti bir tutan, egosu şişkin, kibir ve güç zehirlenmesi yaşayan. Herhangi bir liyakate sahip olmadığı halde hak etmediği koltukları işgal edenler. Siz gelişiminiz için onca çaba harcarken, yaptıklarınız ile yetinmezken bu ‘Kifayetsiz Muhterisler ‘kendi yetersizliklerinin farkında olmamalarını avantaja dönüştürürler. İşin ilginç tarafı bu tarz insanlar her işte ön plana çıkmaktan, asla yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymazlar. Hatta her şeyin hakları olduğuna ve en iyi kendilerinin yapacağına inanırlar. Çevrelerinde kendinden iyi olanı fark etiklerinde çeşitli kurnazlıklarla, gayri etik tavırlarla, hatta daha da çirkin davranarak bir takım iftira ve yakıştırmalarla gizli bir savaş başlatırlar. İşte tam da burada Cahil cesaretinden bahsetmek gerekiyor. Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır diyor Dunning ve Kruger.

Dunning Kruger Sendromu özetle şunları söylüyor:

Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark etmezler ve niteliklerini abartma eğilimindedirler.

Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan acizdirler.

Nitelikleri, eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Oysa diğer yandan bilgili ve yetenekli insanlar alçakgönüllü davranarak ön plana çıkmak istemezler, üst görevlere kendileri talip olmazlar, fark edilmeyi beklerler. Bu bekleme sürecinde daha çok çalışırlar, ancak ne olur biliyor musunuz? Yeteneksizler emek hırsızlığına başlarlar ve onların bilgisini, çalışmalarını, fikirlerini sanki kendilerine aitmiş gibi piyasaya sunarlar. Çoğu zamanda alıcı bulurlar. Bu çark böyle dönüp durur ve İnsanlık olarak gelişmemizi bir türlü tamamlayamayız. Ortalıkta bolca Deve ve Aslan kapışması yaşanırken masum çocuklar süreci içleri acıyarak kenara çekilip izlerler. Aklıma tam da burada Büyük Komutan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, 2.Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün şu veciz sözü gelir; ‘Arkadaşlar, bir ülkede namus sahipleri, en az şer ehli kadar cesur olmadıkça, o memleket mutlaka batar’. İşte bu kadar işin özeti bu.Bunun üstüne tek söz dahi etmek kelime israfından öteye geçmez.

23:22
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074585
Aktif: 29
Bugün: 1451
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi