“Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin ve...           • Iğdır Barosu'na Meslek İçi Eğitim Semineri Verildi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nin, Iğdır Barosu’nun ev sahipliğinde d&uu...           • 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Ne Yediğini Biliyor Musun?” Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 1...           • Ahıska Kürtleri üzerine Yeni Belge: Zagurskiy’in Seyahati Rus dilbilimci L. P. Zagurskiy’in 1872 tarihli Ahıska seyahatinde Kürtlere yer veriliyo...           • Okullarda "Dünya Gıda Günü" Etkinlikleri Düzenlendi 16 Ekim Dünya Gıda günü kapsamında Aralık ve Karakoyunlu İlçesinde Okullara ...           • Türk Telekom’dan, 4 Yapay Zekâ Girişimine Daha Yatırım Türk Telekom, kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile yapay zekâ temelli &cc...           • Avrupa 3.sü Judocumuz Özlem Yıldız'dan İl Emniyet Müdürüne Ziyaret Ülkemizi ve İlimizi Avrupada temsil eden Yıldız Emniyet müdürünü makamınd...           • “Serhat Teknopark” Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Mediko-Sosyal Binası’nda yer alan 8 Eylül Şehitleri Konferans S...           • HAYATI ZORLAŞTIRAN 4 AĞRIYA DİKKAT ! Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan ağrılar günlük hayatı zorlaş...           • DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, üretimde veriml...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3593 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3757 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3632 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1095 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3249 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3081 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3519 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3455 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3992 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3268 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3444 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3506 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3164 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Ramtha - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Ramtha

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 14 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 154


Erkek, testisleri sperm dolduğunda beğenmediğinle de seks yaptı. Beğendiğinle sadece fethetmek amaçlı seks yaptı, genellikle sevgi de beklemedi. Süreçte yaşadığı bu durumlar cinselliğin anlamsızlaştırılması için yeterliydi, sonrasında daha doyumlu cinsellik için hissiyat, aşk aradı. Bilgelik için onun süreci doğru işledi.

Oysa kadın büyük bir acıyla içine dönse de, bir anlamsızlık alanından geçse de cinselliğin anlamsızlık alanını deneyimlememiş, deneyimlese de doğru yorumlara ulaşamamıştı.

Çünkü;  

Duyguya, hissiyata tapan kadın sadece taciz, tecavüz, sevgiliye öfke gibi durumlarda anlamsızca seri cinsellik yaşamış fakat bu onu cinsel kimlik ve korkulardan özgürleştirici bir durum yaratmamıştı. Çünkü davranışları sadece yaşadığı olaylara bir tepkiydi. Oysa erkek cinselliğin anlamsızlığını süreç başında doğası haline getirmişti.

Kadın ne kadar özgür olursa olsun cinselliği bilinçli bir şekilde erkek gibi anlamsızlaştıramamıştı, cinsellik için duygu oluşmasını bekliyordu. Herşeyin kendinden kendine olduğunu fark edemedi.  Haliyle erilleşemeyen kadının ruhu özgürleşmesini tamamlayamadı. Eril dişil dengesini kuramadı.  Bu durum önemliydi çünkü ruhun erili dişili yoktu. Ruh cinsiyetsizdi.

Duygularını, bedenini, cinselliğini "ben" sandı. Kendini maddeleştirdi. Varoluşuyla anlamsızlık (hakikat) alanına giremedi, eksik girdi. Mana alemine asla eksiksiz ulaşamadı. Belli oranda bilgeleşti ama daima eksik kaldı. 

Erkek için cinsellik sorun değildi,  yemek yemek kadar doğaldı. Bu nedenle tarih boyunca kadın bilge olmadı.  Sadece bir tane oldu;

Ramtha.

Ramtha'nın gençliği orta yaşlara kadar anlamsızca cinsellikle geçti. Aklınıza gelebilecek her şeyi deneyimledi ve özgürleşti. Bugün yaşayan beş bilge varsa biri Ramtha'dır.

23:34
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2020950
Aktif: 31
Bugün: 68
Dün: 1790

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi