“Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin ve...           • Iğdır Barosu'na Meslek İçi Eğitim Semineri Verildi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nin, Iğdır Barosu’nun ev sahipliğinde d&uu...           • 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Ne Yediğini Biliyor Musun?” Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 1...           • Ahıska Kürtleri üzerine Yeni Belge: Zagurskiy’in Seyahati Rus dilbilimci L. P. Zagurskiy’in 1872 tarihli Ahıska seyahatinde Kürtlere yer veriliyo...           • Okullarda "Dünya Gıda Günü" Etkinlikleri Düzenlendi 16 Ekim Dünya Gıda günü kapsamında Aralık ve Karakoyunlu İlçesinde Okullara ...           • Türk Telekom’dan, 4 Yapay Zekâ Girişimine Daha Yatırım Türk Telekom, kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile yapay zekâ temelli &cc...           • Avrupa 3.sü Judocumuz Özlem Yıldız'dan İl Emniyet Müdürüne Ziyaret Ülkemizi ve İlimizi Avrupada temsil eden Yıldız Emniyet müdürünü makamınd...           • “Serhat Teknopark” Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Mediko-Sosyal Binası’nda yer alan 8 Eylül Şehitleri Konferans S...           • HAYATI ZORLAŞTIRAN 4 AĞRIYA DİKKAT ! Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan ağrılar günlük hayatı zorlaş...           • DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, üretimde veriml...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3593 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3757 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3632 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1095 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3250 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3081 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3519 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3992 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3268 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3444 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3506 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3164 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Taliban ve Şeriatın Kılıcı - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Taliban ve Şeriatın Kılıcı

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 09 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 481


Bir insan cennete gitmek için gereğini yapabilir ama başkasını cennete götürmek isterse o zaman dünyayı cehenneme çevirir:Tolstoy

Taliban, Afganistan’a egemen olunca İslami çevreler oldukça heyecanlandılar, bunlara göre İslam kazanıyor.ümmet iktidar oluyor diye hayal görmeye başladılar.Siyasi İslam’ın Dünyada gerilediği bir dönemde ,Taliban bazılarına umut oluyor.İdeolojik olarak, Taliban a methiyeler okunuyor  ve alkışlıyorlar.

Şeriat; Devlet düzeninin dini esaslara göre yapılandırılması ve İslam hukukunun egemen kılınmasıdır.

Ancak hangi şeriat diye sormak lazım.Yahudi ve Hırıstıyan şeriatını bir tarafa koyarsak , İslam’ın sunisi var,şiisi var, vahabisi ve daha yüzlerce yorum vardır.

Emeviler den bu buyana şeriatı ulema belirler.Egemenlerin işine nasıl gelirse, din adamları o şekilde belirlerler.Oysa İslami gruplar ve örgütler birbirlerinin şeriat yorumunu kabul etmiyorlar.İslam Ülkeleri mezhep savaşları ile birbirlerini yok ediyorlar.İndirilen değil ama bu uydurulan dini gelenek,ahlak,yaşam tarzı  ve yanlış cihat anlayışı , tarih boyunca zulmün ve karanlığın bekçisi olmuştur.

Toplumlar ve sosyal olaylar değişime açıktır ve dinamiktir,1400 yıl önceki uygulamaları ve ulemanın ortaya koyduğu yorumları kaldıramaz.Tarih boyunca elde edilen özgürlükler,yaşam biçimi ve insan hakları geri alınamaz.

Dinlerin ahlak anlayışı ve yaşam kuralları vardır.Ancak ahlaklı olmak için bir dine inanmak da şart değildir.Ahlakın tarihi insanlık tarihidir yani din olmadan da ahlak vardı.Din adına hareket edenlerin ne kadar ahlaksız olduklarını yaşayarak görüyoruz.

Avrupa da orta çağ da milyonlarca insan mezhep ve din savaşlarında öldürüldü.Binlerce kadın cadı ve büyücü diye yakıldı.İnsanlar binlerce yıldır dinler ve mezhepler adına birbirlerini katlediyorlar.Oysa Tevrat ın ilk emri yaşat,İncil in ilk emri sev dır.Kur anın ilk emri oku dur,zaten Müslümanlar okumazlar,çünkü ezberleri kuvvetlidir.

Her üç kitap  da  öldürmenin büyük bir günah olduğunu ve bunu yapanların  Tanrı tarafından cezalandırılacağını bildiriyorlar.Buna rağmen tarihte Dinler katliam yaparak kendilerine alan açmışlardır.

Maide; 148 ayetin yorumu;

Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.

Görüldüğü gibi burada tek tip değil çoğulculuk esas alınmıştır.

Şeriatın kılıcı, Peygamber  torunun kafasını kesmiştir.Hallacı Mansur un Kafasını kesmiştir,Nesiminin derisini yüzmüştür.Şey Bedrettin i Serez çarşısında asmıştır. Şeriatın kılıcı,31 Mart vakasında can almıştır,Menemende öğretmen Asteğmen Kubilay ın kafasını kesmiştir.Şeriat isteriz diyenler,Madımak ta 33 u şair ozan olmak üzere 35 kişi yakmıştır.Şeriat’ın  kılıcı,Bahriye Uçok, Turan Dursun,Uğur Mumcu,Muammer Aksoy,Ahmet Taner Kışlalı ve daha birçok aydının canını almıştır.

Taliban ,Türkiye için büyük bir tehlikedir.Dinci iktidarla Taliban arasında kan uyuşmazlığı olmayabilir,ancak Türkiye ile aslında terörist olan cihatçılar arasında kesin olarak bir uyuşmazlık vardır.

Talibana alkış tutanlar, bekleyelim görelim diyorlar,ancak bunların değişmesi mümkün değildir,çünkü, Gazali ve Eşariler İslam aklını mühürlemişlerdir.

Taliban, şeriatla yönetilen din devleti kuracak ve bu yönetim yumuşak olacak,pekiyi kelle kesme nasıl yumuşak oluyor.Baskıcı din terörüne dayanan bir örgüt insanları asıyor,kesiyor.Kafa kesen ve bunu dünyaya yayan bir zihniyet nasıl bir siyaset oluyor,Kafa kesme ile yamyamlığın ne farkı vardır.İslam adına kol,kelle kesen insanlarla konuşurum diyenlerin mutlaka çıkarları vardır.

Bunların gerçek yüzleri,IŞID ve El Kaide den farklı değil.Komedyen öldürüyorlar,Müzisyenleri evlerinden alıp öldürüyorlar,dans eden yaşlı adamı kırbaçlıyorlar.Müzik yasaklanıyor,oysa müzik evrensel olduğu gibi bir doğa kanunudur.Kuşların ötüşü,cırcır böceği,Ağustos böceğinin sesi, rüzgar ve birçok doğal olayı da müziktir.

Kadınlar okuyacak ama peçe takacaklar ve erkeklerle aralarında perde olacak.Yani perdeli eğitim.Burada kadının adı yoktur.Kadın burka ya mahkum ediliyor.Ayrıca,adalet,insan hakları,kültür,sanat  üzerine de burka geçirilmektedir.

Şeriat egemenlerin elinde diktatörlüğe dönüşebilir.Afganistan dünyaya terör ihraç eden bir ülke haline gelebilir.

Taliban hava limanını ele geçirince şov yapıyorlar,.kullandıkları ve şov yaptıkları silahlar batılı emperyalistlere aittir.söz konusu olan havalimanı,ilegal ticaretin olduğu , uyuşturucu ve insan kaçakçılığının yapıldığı bir yerdir. Bu nedenle bu hava limanında görev almak akıl işi değildir.

Bu çağda şeriatla bir yere varılmaz,İslam ülkelerinin  geri kalmışlığı ve  çektikleri sefalet ortadadır.Bütün İslam ülkelerinin yayınladıkları bilimsel makale bir Avrupa ülkesi kadar değildir.

Bekleyip görelim diyenler acaba neyi görecekler,insan ve doğa düşmanı zihniyet değişmedikçe olumlu bir şey görmek mümkün değildir.

Halife Osman ve Emeviler zamanında , Rey,İran,Bizans,Mısır ve yemen gibi zengin yerlere sahip olmuşlar ve yağma için en iyi kılıf bulmuşlar; Cihat ve Zekat.Günümüzde bile mevki, makam ve mal mülk için İslam ve Cihat kullanılıyor.

Ebuzer Gıfari ,Halife Osman a şöyle sesleniyor”Ey Osman,zengini sen zengin ettin,Fakiri sen Fakir ettin.”

19:31
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2021013
Aktif: 17
Bugün: 170
Dün: 1790

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi