“Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin ve...           • Iğdır Barosu'na Meslek İçi Eğitim Semineri Verildi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nin, Iğdır Barosu’nun ev sahipliğinde d&uu...           • 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Ne Yediğini Biliyor Musun?” Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 1...           • Ahıska Kürtleri üzerine Yeni Belge: Zagurskiy’in Seyahati Rus dilbilimci L. P. Zagurskiy’in 1872 tarihli Ahıska seyahatinde Kürtlere yer veriliyo...           • Okullarda "Dünya Gıda Günü" Etkinlikleri Düzenlendi 16 Ekim Dünya Gıda günü kapsamında Aralık ve Karakoyunlu İlçesinde Okullara ...           • Türk Telekom’dan, 4 Yapay Zekâ Girişimine Daha Yatırım Türk Telekom, kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile yapay zekâ temelli &cc...           • Avrupa 3.sü Judocumuz Özlem Yıldız'dan İl Emniyet Müdürüne Ziyaret Ülkemizi ve İlimizi Avrupada temsil eden Yıldız Emniyet müdürünü makamınd...           • “Serhat Teknopark” Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Mediko-Sosyal Binası’nda yer alan 8 Eylül Şehitleri Konferans S...           • HAYATI ZORLAŞTIRAN 4 AĞRIYA DİKKAT ! Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan ağrılar günlük hayatı zorlaş...           • DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, üretimde veriml...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3593 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3757 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3632 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1095 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3249 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3081 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3519 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3455 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3992 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3268 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3444 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3506 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3164 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Evim Ve Yüreğim Afganistanlı Sığınmacılara Açıktır - Av.Mahmut ALINAK

Evim Ve Yüreğim Afganistanlı Sığınmacılara Açıktır

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 04 / 09 / 2021 |  Yazı Okunma: 227


Zulümden kaçan her sığınmacı -nereli ve kim olursa olsun- bizim kardeşimizdir.

1989’da Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde, Saddam’ın kitlesel katliamından kaçan yüz bin civarındaki Güneyli Kürt sınırı geçerek Uludere ve Çukurca’nın ürkünç vadilerine sığınmışlardı. Hep hasret ve minnetle hatırladığım merhum milletvekili arkadaşlarım Cüneyt Canver, Cumhur Keskin, Adnan Ekmen ve ben, haber alır almaz gecenin bir vakti Ankara’dan karayoluyla Hakkâri’ye gittik. Ertesi gün akşam saatlerinde vali ile evinde uzun bir görüşme yaptık. Vali hükümetin kendisine sığınmacıları geri gönderme talimatı verdiğini, bu nedenle yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Onu ikna etme çabalarımız bir sonuç vermeyince çaresizlik içinde konuttan ayrıldık. 

Valinin dediğine göre sığınmacılar iki gün içinde sınır dışı edileceklerdi.

Ertesi gün sabah saatlerinde ziyaret ettiğimiz Peşmergeler sınır dışı edildiklerinde kimyasal silahlarla toptan imha edileceklerini söylediler. Biz dehşet içinde hemen Hakkâri’ye dönüp basın toplantısı yaptık. Gayemiz duyarlı dünya kamuoyunu haberdar etmekti.

BBC haberi geçince, iç ve dış basın yoğun bir ilgi gösterdi. Kent bir anda gazetecilerin akınına uğradı. Böylece tüm gözler bu korkunç drama çevrildi. Dünya kamuoyu meseleyi sahiplenince, hükümet karar değiştirip sığınmacıları iade etmekten vazgeçti. Böylece onca insanın hayatı kurtulmuş oldu. Bir işe yaramıştık ve dünyalar bizim olmuştu.

Ertesi gün muhteşem bir şey oldu: Halk sığınmacıları evlerinde misafir etmek için vadilere akmaya başladı.

Göz yaşartan bir dayanışmaydı. O insan denizi birkaç saat içinde evlerin konukseverlikle açılan kapılarının ardında gözden kayboldu.

Sonraki günlerde de dört bir tarafta yardım kampanyaları düzenlendi ve kamyonlar dolusu erzaklar geldi.

Şimdi..

Dün Kürtler katliamdan kaçmıştı, bugün de Afganistanlılar kaçıyor. Gün zulme uğrayanların birlik ve dayanışma günüdür. Dün Güneyli Kürtlere nasıl ki bağrımızı açtıysak, bugün de Afganistanlılara bağrımızı açmalıyız. Bu bir insanlık görevidir. Dünyaya parmak ısırtacak bir seferberlikle Afganlı kardeşlerimize sahip çıkmalı ve onları evlerimizde misafir etmeliyiz.

Mutluluğun yolu paylaşmaktan geçer.  

23:44
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2020906
Aktif: 25
Bugün: 9
Dün: 1790

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi