“Yunus Emre Anadolu Konferansları” Programı Düzenlendi Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin ve...           • Iğdır Barosu'na Meslek İçi Eğitim Semineri Verildi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nin, Iğdır Barosu’nun ev sahipliğinde d&uu...           • 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde “Ne Yediğini Biliyor Musun?” Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 1...           • Ahıska Kürtleri üzerine Yeni Belge: Zagurskiy’in Seyahati Rus dilbilimci L. P. Zagurskiy’in 1872 tarihli Ahıska seyahatinde Kürtlere yer veriliyo...           • Okullarda "Dünya Gıda Günü" Etkinlikleri Düzenlendi 16 Ekim Dünya Gıda günü kapsamında Aralık ve Karakoyunlu İlçesinde Okullara ...           • Türk Telekom’dan, 4 Yapay Zekâ Girişimine Daha Yatırım Türk Telekom, kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures ile yapay zekâ temelli &cc...           • Avrupa 3.sü Judocumuz Özlem Yıldız'dan İl Emniyet Müdürüne Ziyaret Ülkemizi ve İlimizi Avrupada temsil eden Yıldız Emniyet müdürünü makamınd...           • “Serhat Teknopark” Semineri Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Mediko-Sosyal Binası’nda yer alan 8 Eylül Şehitleri Konferans S...           • HAYATI ZORLAŞTIRAN 4 AĞRIYA DİKKAT ! Yaşam boyunca herhangi bir dönemde ortaya çıkan ağrılar günlük hayatı zorlaş...           • DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, üretimde veriml...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3593 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3757 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3632 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1095 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3250 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3081 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3519 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3456 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3992 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3268 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3444 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3506 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3164 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır'da Yönlendirme Tabelası Yokluğu Var..! - Murat AKKUŞ

Iğdır'da Yönlendirme Tabelası Yokluğu Var..!

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 30 / 08 / 2021 |  Yazı Okunma: 415


Iğdır genelinde bir tabela sıkıntısı var. Yönlendirme Tabelaları Olmalı.

Onun için de Iğdır’a gelen misafirler Ejder Kervansarayını, Korhan yaylası tarihi kalıntılarını, Kul Yusuf Kümbetini, Gülpınar Şelalesini, Tuz Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezini,  Süreyya Çeşmesini, Adil Aşırım Çarşısını, Koçbaşılı mezarları, Tek altını, Karakaleyi, Sevgi yolunu, Ağrı Dağını, Ahura harabelerini, Serdarbulak yaylasını, Tuzluca Abbasgöl’e gidip Balık gölde tekne turunu, Seres Göl Evlerini, Kent Ormanını, Korhan kalesinden Ermeni kilisesine birçok tarihi ve turistik yerlerimizi bulmakta zorluklarla karşılaşıyorlar…

Çünkü Iğdır’da gezilip görülecek yerleri gösteren her hangi bir yönlendirme tabelası olmadığı için özellikle yabancı misafirler gidecekleri yerleri bulmak için Iğdır'ın trafiği içinde zaman kaybı yaşıyorlar. Şehirde nereleri gezip göreceklerini de bilmiyorlar.

Şehrimizin tarihi ve turistik mekânlarından bırakın yabancıları birçok hemşerimizin bile haberi yok. Yönlendirme tabelalarıyla bu yerlerin varlığını da hatırlatmış oluruz. Tabelayı gören Iğdırlı ve Iğdır dışından birçok kişi gidip görmek isteyecektir. 

Çevre iller ile Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Ermenistan’dan gelen konuklar için Iğdır’daki önemli mekânların yerleri gösteren tabelalar yapılmalıdır. Avrupa’dan ve batı illerimizden gelen Iğdırlı ve il dışından birçok insanın ildeki birçok mekândan haberleri bile yok.

Kamu kurumlarının yerini gösterene levhalarda yok maalesef. Örneğin şehir içinden İl emniyet müdürlüğüne nerden gidileceğini gösteren yön tabelası göremiyorsunuz.   

Tabela olunca insanlar, tabelalara bakarak gidecekleri yerlere kolayca bulabileceklerdir. Aksi durumda şehrin trafiği içinde dolanıp rastgele yurttaşlara sorarak zaman kaybı ve moral bozukluğu yaşamaya devam edeceklerdir.

Böylesine az maliyetli bir hizmet insanların ziyaretini rahat bir hale getirip kolaylaştıracaktır. Birçok mekândan haberi olmayanlar ise en azından tabelalardan o yerin varlığından haberdar olup gidip gezebilecektir.

Şehrimizde birçok cadde, sokak ve apartman isimlerini belirten tabelalar bile ya yok ya da yetersiz. Caddenin ta başında bir yere yazılmış onu da görene aşk olsun.

Uzun caddelerin birçok yerinde tabela olmalı. Birçok binanın da adı yok. Falancanın kaldığı apartman filan STK’nın bulunduğu bina şeklinde tanıtılan yapılar var. 

İl genelinde köy, mahalle ve mezralar içinde yönlendirme tabelaları olmalı. Yerleşim merkezlerinin giriş ve çıkışlarında tabelalar yerleştirilmelidir. Köylerde olan levhaların çoğu silinmiş durumda.

Hele Kerimbeyli gibi bazı köylerimize girince de yolu bulup çıkmak mesele oluyor. Sadece yerleşim yeri ismi de yeterli değil, kaç kilo metre olduğu da yazılmalıdır. Güzel tabelalarla şehrimizi tanıtmalıyız.

Bu arada konu tabelalardan açılmışken belediyeler neden tabela vergisi almıyor. Hiç olmazsa her ay Iğdır’dan milyarların dışarı çıkmasını sağlayan kurumsal firmalardan alın bari…

14:12
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2021013
Aktif: 18
Bugün: 169
Dün: 1790

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi