KOSGEB’ten MÜSİAD’a Mikro Kredi Hakkında Bilgilendirme KOSGEB Iğdır Müdürü Mustafa ÖZTAŞ, Müstakil Sanayi İş Adamları Derneği (M...           • Iğdır’da "20 Yanvar Kara Ocak" İsimli Program Düzenlendi Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990'da Azerbaycan Azatlık Meydanı'nda işlenen ve tarihe "20 O...           • Ertuşi Aşireti Lideri İskender Ertuş, CHP’ye Katıldı Bölgenin en büyük aşiretlerinden Ertuşi lideri İskender Ertuş, CHP’ye katıldı...           • Karakoyunlu Belediyesi Kanal Çalışmalarına Hızla Devam Ediyor Karakoyunlu belediyesi sulama kanalları çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Soğuk...           • Ermenistan'a 2 Şubat'ta Karşılıklı Uçuşlar Başlayacak Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ermenistan'a 2 Şubat'ta, Erbil'e ise 24 Ocak'ta u&cce...           • ‘Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevine İlişkin Hak İhlalleri Raporu’ Açıklandı ÖHD ve İHD Iğdır temsilcilikleri, gündemden düşmeyen Iğdır S Tipi Cezaevi’nde...           • SERHAT KAR ALTINDA Bölge kentlerinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle binlerce köy ve ...           • IĞDIR ÖHD VE İHD’DEN BASINA VE KAMUOYUNA... Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Iğdır Temsilciliği ve İnsan Hakları ...           • YARIYIL TATİLİNİ KEYİFLİ GEÇİRMEK İÇİN 22 ÖNERİ Yarıyıl tatili yarın başlıyor. Tatilin aile üyeleri ile verimli vakit geçirmek, kü...           • IĞDIR'DA OKULLAR BİR GÜN TATİL EDİLDİ Iğdır’da iki gündür gece geç saatlerde başlayan kar yağışı il genelinde etk...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4072 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3842 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1256 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3532 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3338 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3866 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3941 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3725 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3374 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3228 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3642 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3727 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3431 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Karar Onandı - Av. Haydar MIZRAK

Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Karar Onandı

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 24 / 07 / 2021 |  Yazı Okunma: 1328


Yargıtay, Demirtaş'ın Kobani Çağrısını Demokratik Bulan Mahkeme Kararını Onadı

''Kobani Davaları ve Selahattin Demirtaş'ın Rolü Konusunda Iğdır 1.Ağır Ceza Mahkemesinin Kararı''

YARGITAY DENETİMİNDEN GEÇEREK KESİNLEŞEN IĞDIR 1.AĞIR CEZA MAHKEMESİ KARARININ GEREKÇESİNDE, DEMİRTAŞIN KOBANİ ÇAĞRISINI, DEMOKRATİK BİR HAK OLARAK GÖRDÜ...

 

-Kobani davalarını iki gruba ayırabiliriz.Birincisi bu olaylara katılanların olaydan kısa süre sonra haklarında işlem başlatılıp yargılandığı davalar. 

-Diğer ise başta Selahattin Demirtaş olmak üzere, HDP Genel Merkez Yöneticilerinin içinde yer aldığı, olaylardan 6 yıl sonra açılan dava. 

-Kobani olaylarına katılanların yargılandığı birinci grupta saydığımız davalardan biri Iğdır 1 Ağır Ceza Mahkemesinin 22.04.2016 tarih ve 2014/363 E ve 2016/214 K sayılı dava dosyasıdır.Bu davaya kamuoyu isim verse herhalde ''Iğdır Kobani Davası'' ismini verdi sanırım. 

-Bu dava dosyasının içinde bulunan internet sitesi inceleme tutanakları, Emniyet Müdürlüğü Fezlekesi ve davanın iddianemesinde, kobani olaylarında suç teşkil eden eylemlerin, Fıratnews ve kürdistan24.org isimli, PKK'ye yakın internet sitelerinde Murat Karayılan'ın çağrıları üzerine yapıldığı ifade edilmiştir. 

-Dosyada sanıkları hakkında örgüt üyeliğinden ve diğer suçlardan dava açılmasının nedeni Murat Karayılan'ın internet sitelerinde yaptığı çağrı üzerine olaylara katılıp suç teşkil eden eylemleri işlemek olarak gösterilmiştir. 

-Yargılama sırasında Kobani olaylarına karışan sanıkların Murat Karayılan'ın çağrısı üzerine değil, yasal bir partinin ve bu partinin Genel Başkanı olan Selahahttin Demirtaş'ın çağrıları üzerine, İŞİD barbarlığına karşı toplumsal duyarlılık sağlamak ve bu barbarlığa tepki göstermek üzere demokratik protesto hakkının kullanılması üzerine yapıldığı, bu çağrı içeriğinde herhangi bir suç unsuru bulunmadığı ve suç işlemeye teşvik içeriğinin olmadığı yönünde bir kısım sanık avukatı olarak savunma yapmıştım. 

-Mahkeme bu yöndeki savunmamıza itibar etmeyerek, yargılama neticesinde sanıklara çeşitli cezalar verdi. 

-Mahkeme sanıklar hakkında vermiş olduğu mahkumiyet hükmünün gerekçeli kararı içeriğinde bu yöndeki savunmamızı DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE KABUL başlıklı bölümünde ''Her ne kadar bir kısım sanık müdafiileri savunmalarında sanıkların söz konusu eylemlere terör örgütünün çağrısı üzerine değil HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine katıldıklarını beyan etmiş iseler de ; dosyada bulunan internet inceleme ve tespit tutanaklarıın incelendiğinde;PKK terör örgütü lehine yayın yapan Fıratnews.biz isimli internet sitesinde, kürdistan24.org isimli internet sitesinde söz konusu eylemlere katılım sağlanması hususunda çağrı yapıldığı, terör örgütünün sözde liderlerinden Murat Karayılan'ın kürdistan24.org isimli internet sitesine yaptığı açıklamada söz konusu eylemlere destek vererek eylem çağrısında bulunduğu, eylem esnasında kamuya ait araçlara, bir kısım bankalara ait ATM'lere ve sivil halka ait iş yerlerine zarar verildiği, ayrıca kamu görevlilerine yönelik şiddet eylemlerinde bulunulduğu dikkate alındığında söz konusu eylemlerin ancak terör örgütü çağrısı üzerine gerçekleştirilebileceği, bir siyasi parti liderinin çağrısının ise suç teşkil etmeyecek gösterilere ilişkin olabileceği, sanıkların da söz konusu eylemler esnasında şiddet içerikli br takım suçlar işlediği dikkate alındığında sanık müdafiilerinin bahsi geçen savunmalarına itibar edilmemiş sanıkların terör örgütünün çağrısı üzerine söz konusu eylemlere katılarak atılı suçları işledikleri kabul edilmiştir.'' 

-Mahkeme gerekçeli kararında, kamuoyunda Kobani eylemleri olarak bilinen olayların başlangıcında bir siyasi parti ve genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarının demokratik bir protesto için olabileceğini, suç teşkil eden eylemlerin ise örgüte yakın internet sitelerinde Murat Karayılan'ın çağrısı üzerine gerçekleştiğini kabul etmiştir. 

-Bu karar Yargıtay nezdinde temyiz edilmiş ve Yargıtay ilamında ''...aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz olarak sergilendiği, özleri değiştirilmeksizin tartışıldığı, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği...'' gerekçesi Yargıtay 16. Ceza dairesinin 24.05.2021 tarih ve 2020/5391 E ve 2021/3247 K sayılı ilamı ile ONANMIŞTIR. 

-Yargıtay 16 Ceza Dairesi, Iğdır Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçeli kararında, savunma, iddialar ve delillerin doğru değerlendirildiğini belirtmiştir.Bu kabuller karşısında Kobani olayları sırasında suç teşkil eden eylemlerin Selahattin Demirtaş'ın çağrısı ile işlenmediğini, Murat Karayılan'ın çağrısı nedeniyle işlendiğini yargı denetiminden geçerek kesinleşmiş bir yargı kararı ile kabul etmiştir. 

-Yargının kesinleşmiş bu kararının, Selahattin Demirtaş'ın Kobani olayları sırasında azmettirici olarak işlediği iddia edilen 37 kez adam öldürme, 31 kez adam öldürmeye teşebbüs ve diğer suçlamaları farklı bir mecraya taşıyabileceği kanaatindeyim. AHİM kararları taşımadıysa bu karar mı taşıyacak diyenlere, taşır mı yoksa taşırırmı ? Bunu zaman ve hukuk gösterecek..

19:43
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Xxx 26/07/2021

Turkiyede adaletli bir yargi oldugunu inanmiyorum. Bu dusuncemdende yargilana bilirim 😁o yuzden hiç bir karar beni sasirtmiyor butun halklarin bir gun kardesi olacagina inanmiyorum. Vijdani olan her lider demitas demirtasin kobani çagrisini yapmaliydi.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2116414
Aktif: 14
Bugün: 248
Dün: 1550

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi