72 Baro Başkanı HDP’ye Dönük Saldırıyı Kınadı HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilm...           • Dijital Karneler Ve 2021 Eğiitim-Öğreti̇m Yılı Değerlendirmesi 21 Eylül’de okulöncesi ve 1. sınıflar dışındaki kademelerde uzaktan eğitim şeklind...           • Iğdır’da Rafine Tuz Fabrikasının Temeli Atıldı Iğdırlı iş adamı Mehmet Sürkit, tarafından yaptırılacak olan Rafine tuz fabrikasının temeli I...           • YKS'ye Son Bir Hafta Beslenme Programı, Bunlara Dikkat! Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek ...           • Iğdır HDP: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Edecek HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Semra Doğruyol: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Ede...           • HDP Binasına Saldıran, Deniz Poyraz'ı Katleden Onur Gencer, Tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'ne silahlı saldırıda bulunarak D...           • Mübariz Gurbanoğlu: Benim Malıma Çöküldü, Marinayı Geri İstiyorum Sedat Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve ailesinin, Bodrum'daki lüks Yalıkavak...           • Iğdır Baro Başkanı Serkan Alakan'dan Deniz Poyraz Açıklaması 17 Haziran 2021 günü Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına silahlı saldırı d&uu...           • 10 Hukuk Örgütünden Açıklama: Deniz’in Katilini Tanıyoruz! HDP İzmir İl binasının basılarak parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişki...           • Iğdır ve Tuzluca HDP Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlatıldı HDP, İl Ve İlçe Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlattı. HDP Iğdır İl Ban...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3073 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3219 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
899 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2963 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3229 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3410 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3157 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3473 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2989 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2838 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3158 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3181 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2918 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Deniz,Yusuf,Hüseyin ve Diğerleri Ve Halkların İhaneti - Hasan ÇATAK

Deniz,Yusuf,Hüseyin ve Diğerleri Ve Halkların İhaneti

Yazar: Hasan ÇATAK |  Tarih: 07 / 05 / 2021 |  Yazı Okunma: 246


49 yıl önce ''halkların kurtuluşu!..'' için gözlerini kırpmadan idam sehpasına çıktılar.Deniz ve Yusuf 25,Hüseyin 23 yaşındaydı.Genç fidandılar yani..Her üçü de idam sehpasına çıkarken elleri titremeden idam ilmiğini boyunlarına geçirirken : ''Yaşasın tam bağımsız Türkiye,Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği,Kahrolsun Faşizm.!'' diye haykırdılar.O gün bugündür her 6 Mayıs'ta karanfiller bırakılır mezarlarına..Dolmabahçe'de güller atılır onların ABD askerlerini denize döktükleri yere..

Devrimcilerin,yurtseverlerin ve zulme baş kaldıranların tarihi aynı zamanda halkların ihanetinin  tarihidir de..Örnek o kadar çok ki.İşte ilk aklıma gelenler..

Hallac-ı Mansur..

Mistik bir şair ve din adamıydı.10.yüzyılda ''Enel-Hakk''(Ben Tanrıyım,her şey Tanrıdır,her şey Tanrı’dandır anlamına gelen tasavvufi bir terim) dediği için Bağdat'ta, koyunun derisini soyar gibi derisini yüzdüler .Ve sonra da soyulmuş bedenini darağacına astılar.Halk bir alanda toplanmış çığlıklar atarak seyerediyordu bu vahşeti..

Ve sonra Seyyid Nesimi..

O da mistik bir şair ve din adamıydı.Tanrıyı ,evreni,insanı eşit tutardı.Halep'te derisi yüzerek bedenini yedi gün darağıcında halka teşhir ettirdiler..Sonra da o halk onu darağacından indirerek o meydanda yaktılar..

Ve sonra Şeyh Bedrettin..

İsyancı bir şair ve din adamıydı..''Yarin gül yanağından gayri her şeyde ortağız,'' diyordu.Eşit olalım,bir olalım,diri olalım diyordu.Diyordu da bu kez Serez Çaşıs'ında kuruldu darağacı.Çıplak bedeni yağmurlu bir gün ve gecede ağaçta asılı kaldı.Şairin dediği gibi'' Serez Çarşı'sı dilsiz,Serez Çarşısı kör olmuştu.Ve Serez Çarşısı elleriyle kapatmıştı yüzünü.''

Ve sonra Pir Sultan Abdal..

Dilinde sözü, elinde sazı vardı sadece.Sazıyla baş kaldırdı Osmanlının zulmüne.Ferman yazıldı İstanbul'daki sultan tarafından.Hızır Paşa uydu padişahın fermanına.Kuruldu darağacı Sivas meydanına.Toplandı halk(!) o meydanda.Elindeki sazıyla astılar onu halkın gözleri önünde.Ve sonra da halk taşa tuttu idam sehpasını.Taş yerine gül atacak oldu birisi..Ve halk linç etti onu da o meydanda..

Ve sonra Hüseyin Cevahir..

Malepe'de bir evde kıstırdılar onu Mahir Çayan'la birlikte..Kaldıkları evi halk(!) ihbar etmişti.Ödül veriliyordu muhbir vatandaşlara..Ev çember altına alındığında  ''binlerce halk!'' toplanmıştı evin çevresinde.Hüseyin'in 26 kurşun yemiş bedeni evden çıkarılırken toplanan halk çılgın gibi alkışlıyordu bu katliamı..

Ve sonra Nurhak..

Sinan,Kadir,Alparslan halkın kurtuluşu için çıkmışlardı Nurhak Dağlarına..İhbar etti köyün muhtarı ve halk güvenlik güçleriyle birlikte yakaladı onları bir gece vakti kan uykularında..Delik deşik oldu uykudaki bedenleri..

Ve sonra Kızıldere..

10 fidan,10 yiğit genç Deniz’leri idamdan kurtarmak için yola  çıktılar.Yanlarında rehin aldıkları ABD ajanları da vardı.Kızıldere Köyü’nde,muhtarın ihbarıyla bir köy evinde kıstırıldılar.Top ve havan mermileriyle ev yerle bir edilip 10 genç toprağa düşerken köylüler(halk!) çılgınlar gibi alkışlıyordu katilleri..

Ve Sivas Yangını..

Sazı sözü olanlar,semaha duranlar,şairler,yazarlar 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Pir Sultan Abdal şenliğinde buluştular.Halk ayağa kalktı.Toplandı ''binlerce halk, ''Madımak Oteli'nin önünde..Kutsal bir ayini yerine getirir gibi oteli ateşe verdiler..Yandı bedenler,tutuştu genç kızların saçları.Halk, ''şeriat gelecek,vahşet bitecek'' diye çığlık atıyordu güvenlik güçlerinin(!) önünde.İtfaiye şoförü cıgara tellendiriyordu insanlar yanarken şoför koltuğunda.Halkın geri kalanı fareler gibi kaçmıştı deliklerine..

Ve Gazi ve Maraş ve Çorum ve Diyarbakır Cezaevi ve Hayata Dönüş Operasyonu ve diğerleri..kurşunlandılar,yakıldılar,linç edildiler,kepçelerle kolları koparıldı,hamile kadınlar şişlendiler,zulme başkaldırıp bedenlerine kendileri benzin döktüler,intihar ettiler,işkencelerde sakat kaldılar..Tüm bunlar olurken halk, arenalardaki katliamı seyreder gibi seyrettiler.

Ve ölenler şairin dediği gibi hep'' dövüşerek öldüler.''

Onlar kendi halklarının ihanetine uğradılar.

Günümüz 6 Mayıslarında Ali İsmailler sokak ortasında linç edilirken, evlerinin pencerelerinden seyirci olan halk ihanetine devam ediyor hâlâ..
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1899166
Aktif: 29
Bugün: 1419
Dün: 2542

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi