72 Baro Başkanı HDP’ye Dönük Saldırıyı Kınadı HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilm...           • Dijital Karneler Ve 2021 Eğiitim-Öğreti̇m Yılı Değerlendirmesi 21 Eylül’de okulöncesi ve 1. sınıflar dışındaki kademelerde uzaktan eğitim şeklind...           • Iğdır’da Rafine Tuz Fabrikasının Temeli Atıldı Iğdırlı iş adamı Mehmet Sürkit, tarafından yaptırılacak olan Rafine tuz fabrikasının temeli I...           • YKS'ye Son Bir Hafta Beslenme Programı, Bunlara Dikkat! Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek ...           • Iğdır HDP: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Edecek HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Semra Doğruyol: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Ede...           • HDP Binasına Saldıran, Deniz Poyraz'ı Katleden Onur Gencer, Tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'ne silahlı saldırıda bulunarak D...           • Mübariz Gurbanoğlu: Benim Malıma Çöküldü, Marinayı Geri İstiyorum Sedat Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve ailesinin, Bodrum'daki lüks Yalıkavak...           • Iğdır Baro Başkanı Serkan Alakan'dan Deniz Poyraz Açıklaması 17 Haziran 2021 günü Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına silahlı saldırı d&uu...           • 10 Hukuk Örgütünden Açıklama: Deniz’in Katilini Tanıyoruz! HDP İzmir İl binasının basılarak parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişki...           • Iğdır ve Tuzluca HDP Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlatıldı HDP, İl Ve İlçe Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlattı. HDP Iğdır İl Ban...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3073 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
899 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2963 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3410 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3157 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3474 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2990 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2838 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3158 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3181 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2918 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tarihin En Büyük Anonim Başkaldırısı: Kripto Paralar - Av. Haydar MIZRAK

Tarihin En Büyük Anonim Başkaldırısı: Kripto Paralar

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 03 / 05 / 2021 |  Yazı Okunma: 416


Kripto para kavramını doğru okumak gerekir. İnsanlık tarihi boyunca otoriteye karşı yapılmış en büyük başkaldırı olarak değerlendirilmelidir. Bu topyekûn ve kabul görmüş bir başkaldırıdır. Devletlerin elinde olan üç büyük güçten birinin el değiştirmesine kısmen yol açmış, devlet tekelini yıkmış bir başkaldırıdır.

                -Paranın icadından, 2009 yılına kadar para basma hak ve yetkisini her zaman otoriteyi elinde bulunduranların hakkı ve yetkisi olarak görülmüştür. Bu hakkı elinde bulunduran otorite bazen imparatorluklar, bazen devletler bazen de belirli bir bölgede hüküm süren güçlü hanedanlar olmuştur.

                -Tarihte bazı devletler hükümranlık alanları olarak gördükleri yerlerde kendi adına para basanları isyancı ve hain olarak nitelemişlerdir. Osmanlı tarihinde Mısır'da Mehmet Ali Paşanın para basması buna örnektir. Osmanlı bunu kendi otoritesine karşı bir isyan olarak değerlendirmiş ve ona göre tavır almıştır.

                -Para basma yetki ve hakkına sahip olanlar paranın değerini de belirleme hakkını büyük oranda ellerinde tutmuşlardır. Tarihte basılan parada bulunan altın veya gümüş miktarı paranın değerini belirlerken, nüfusların artması ile oluşan para ihtiyacını altın ve gümüşle karşılamayacaklarını anlayan otoriteler, bronz ve demirden yaptıkları paralar ile bu ihtiyacı karşılamışlardır. Demirin bol olması daha çok para basılmasına ve sonuç olarak enflasyona neden olmuşlardır. Paranın değerini düşürerek enflasyon yaratan otoriteler bu şekilde enflasyon aracılığı ile halkın cebindeki parayı dolaylı yollar ile vergilendirmişlerdir. Tarihteki ilk çifte vergilendirme enflasyon yolu yapılmıştır. Bu yöntemin kısa vadede devlet otoritesine faydası olmuş ise de daha sonra yıkıcı sonuçları ortaya çıkmıştır.

                -Günümüzde devletlerin kontrolünde olan merkez bankaları piyasaya sürecekleri kağıt paraların miktarını ayarlayarak paranın değerini belirlemektedirler. Para basarak, maliyeti birkaç kuruş olan bir kağıt parayı ülke insanlarına, paranın üzerinde yazan rakam oranında satmaktadırlar. Devletler açısından kısa vadeli çıkarlar açısından dünyanın en karlı işi para basmak olmaktadır. Orta vadede bunun sakıncaları felaket olabilmektedir.

Yeryüzünde ilk defa 2009 yılında devletlerden bağımsız olarak hiçbir otoriteye bağlı olmayanlar tarafından, Bitcoin'in dijital bir para olarak üretilip piyasaya sürülmesi ile devlet otoritelerinin merkez bankaları dışında para basma mekanizmasının oluşabileceğine insanları inandırmıştır. Ayrıca bu kripto para birimin sınırlı sayıda olması enflasyon riskini tamamıyla ortadan kaldıran bir etkisi bulunması bir başka yenilik olmuştur. Enflasyona maruz kalmayacak bir para birimi mekanizması yaratılmıştır. Günümüzde bazı dev şirketlerin, varlıklarının bir bölümünü, olası enflasyon risklerine karşı korumak amacıyla kripto paraya yatırması bu nedenledir. Devletlerin paralarına güvenin boyutunu göstermesi açısından bu durumda bir ilktir.

                -ABD merkez bankası dolar basarak dünyada doların değerini düşürebilirken, tersini yaparak, dünya piyasalarındaki doları toplayarak doların değerini yükseltebilmektedir. Aynı şey diğer devletler içinde geçerlidir. Savaş, ekonomik krizler, siyasi krizler yaşandığında devletlerin parasında yüksek enflasyonlara maruz kalabilmektedir. Bunun en çarpıcı örneği Venezuella örneğidir. Siyasi krizden kaynaklanan enflasyonun yüzde bir milyona ulaşması halkı açlık noktasına getirebilmiştir.

Bugün devletlerin kripto paralar karşısında afallayıp nasıl tavır alacaklarını bilmemelerinin altında yatan neden, yumuşak karınlarına indirilen darbeden kaynaklanmaktadır. Devlet otoritesinin üçayağından biri olan para basma hakkının anonimleşmesi, ekonomik alanda dünya da yeni bir süreci başlatmıştır.

                -Kripto paraların dünyada dolaşımda olan paralar karşısında yeterli bir hacime doğru gitmesi devletlerin para basma hakkının el değiştirmesine neden olacaktır. Devletler üzerinde bu ciddi bir baskı aracıdır. Bu nedenle devletlerin genel eğilimi kripto paraları, para olarak görmeme eğilimine itmektedir.Para birimi olarak ortaya çıkan ve para birimi olarak karşılık bulan kripto paraları, devletlerin tanımamaları ve tanımamazlıktan gelmeleri bu aşamadan sonra bir anlam taşımamaktadır.Bu anlamsızlığı gören devletler dünyadaki bireyler nezdinde hızla kabul gören, anonimleşen bu paraların vasfını değiştirerek emtia olarak kabul etme eğilimine girmelerine itmektedir.Emtia olarak kabul edip vergilendirme yolu ile mevcut pastadan pay almayı bir çok devlet düşünmektedir.İcraata henüz dönüşmeyen bir düşünme sürecini yaşayan devletler bu konuda yakın gelecekte önemli bazı adımlar atmak zorunda kalacaklardır. Devletlerin atacakları bu adımlar, otorite olunmadan para basma hakkının kabulü anlamına gelecektir. Bireyler nezdinde meşrulaşan bu kripto paraların devletlerin meşru görmelerine neden olacaktır. Kaçınılmaz bir son.Bu gelişme devletlerin keyfi para basma haklarını sorgulacak bir gelişmenin başlangıcı olacaktır.

                -Kripto para üretimi ve dolaşımı ile devletlere savaş açmadan, kan dökmeden otoritenin kendine hak gördüğü para basma hakkı, hak olmaktan çıkmaktadır.

Devletleri devlet yapan üç büyük güçten biri ivmelenen bir hızla anonimleşmektedir.

                -Kripto para, tarihin en büyük anonim başkaldırısıdır tanısı bu anlamda doğru ve yerinde bir tanımlama olacaktır...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1899171
Aktif: 30
Bugün: 1429
Dün: 2542

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi