Memur-Sen Şube Başkanı Çiğdem: Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem Ramazan Bayrımı dolayısıyla bir kutlama mesajı ya...           • Bayramın İlk Gününde Hastane Ziyaret Edildi… Iğdır Valisi Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Ramazan bayramının ilk gününde beraberindek...           • Ali Alagöz Torunlarını Kürtçe Masallarla Büyütüyor Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, torunlarını Kürtçe masal ve bilme...           • Yücel Artantaş’tan Bayram Mesajı Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal başkanı Yücel Artantaş,ramazan bayramı nede...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,  Ramazan Bayramı dolayısıyla bi...           • Tam Kapanma Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Tam Kapanma Ve Ramazan Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Ramazan...           • Rektör Alma'dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan Bayramı sebebiyle b...           • Hamilelik Sürecinde Sağlıklı Bir Beslenme İçin 10 Altın Öneri Hamilelik süreci kişilerin hayatında sağlığın en fazla önem kazandığı dönemlerdendi...           • HDP İl Eş Başkanlarının Ramazan Bayram Mesajı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Eş Başkanları Semra Doğruyol ve Süleyman Serhat, ...           • İl Sağlık Müdürü Dr. Tazegün'den Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı İl Sağlık Müdürü Dr. Caner TAZEGÜN ‘ün Ramazan Bayramı Kutlama Mesa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
2889 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3055 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
816 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2821 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2803 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3111 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3012 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3298 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2885 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2745 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3047 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3044 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2839 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İnsan Kaçakçılığında Çağ Atladık! - Ayhan ONGUN

İnsan Kaçakçılığında Çağ Atladık!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 20 / 04 / 2021 |  Yazı Okunma: 103


Son günlerin en çok konuşulan konusu, kimi belediyeler aracığıyla yurt dışına gönderilen ancak geri dönmeyen yurttaşlar.

Önce Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde ortaya çıkan daha sonra araştırılınca ülkenin birçok yerinde belediyeler ve onlarla iş birliği yapan dernek ya da vakıflar aracılığıyla yurt dışına gidenlerin sayısının binlerce olduğu ortaya çıktı.

Geçmişte de değişik nedenlerle yurt dışına çıkmak, iltica etmek isteyenlerin yine farklı yöntemlerle bunu gerçekleştirdiklerini biliyoruz.

Daha çok da 12 Eylül döneminde can güvenliği olmayan ya da siyasi düşüncelerinden ötürü cezaevine atılacağını düşünen çoğunluğu sol görüşlü insanlar kaçak yollarla ya da sahte pasaportlarla yurt dışına çıkmışlardı.

O dönemde bu işi çıkar amaçlı yapan çeteler olsa da daha çok örgütler aracılığıyla yapılan yurt dışı çıkışlar artık günümüzde şekil değiştirdi.

Kimi Avrupa ülkelerinde bu işi profesyonelce yapan firmalar, dikkat çekmemek için daha çok dernek ve vakıfları kullanıyorlar.

Prosedür gereği bu sivil kuruluşların mutlaka bir partnere ihtiyacı var ve en uygun partnerler de belediyeler.

Büyük belediyelerde bürokratik işlemler daha uzun sürdüğü için de küçük Anadolu belediyeleri tercih ediliyor.

Belediyelerin eğitim ve araştırma amaçlı yurt dışına kamu personeli gönderme yetkisi istismar edilerek daha önceden belirlenmiş kişilere hizmet pasaportu dediğimiz gri pasaportlar düzenleniyor.

Bu iş için önce Belediye meclisinin karar alması, daha sonra da Belediye Başkanı imzasıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü eliyle Valilikten onay istenmesi gerekiyor.

İddialara bakılırsa müthiş büyüklükte bir rant havuzu oluşuyor.

Şimdi tüm bu işlemler yapılınca akla gelen nedir?

Yapılan bu işten öncelikle Belediye Meclis Üyeleri ve Başkanın, Kaymakamlığın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve ilgili Vali Yardımcısının bilgisi mutlaka vardır.

Peki kendi sorumluluğunda yurt dışına çıkan bu insanların akıbetini Belediye Başkanının takip etmesi gerekmez mi?

Bu sorduklarımızın cevabı, eğer bu iş iyi niyetle ve çıkar gözetilmeksizin yapılmışsa vardır.

Şu ana kadar ortaya çıkan olayların tamamı yasa dışı ve çıkar amaçlı yapılmıştır.

Yani sonuçta bunun adı “organize insan kaçakçılığıdır.”

İçişleri Bakanlığının ve savcılıkların yapması gereken; bu işlerin yapıldığı dönemde görevde olan, yazışmaların altında imzası olan tüm kamu görevlileri hakkında idari ve yasal soruşturma başlatmaktır.

Bu belediyelerin olay sırasında ya da şimdi hangi partide olduğuna bakılmadan, çok yönlü ve derinlemesine bir araştırma, soruşturma yapılarak, sorumluların cezalandırılması gerekir.

Ancak görülen o ki; daha şimdiden bu olay da iktidar muhalefet kavgasına dönüştü ve asıl amacından saptırılarak suç ve suçlular meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Peki bu çirkin olayların dışa yansıması nasıl olacaktır.

Her fırsatta itibardan söz eden iktidar, ne yazık ki pasaportumuzun itibarını koruyamamıştır.

Tüm sınır kapılarında bizim yasal pasaportlarımıza bile kuşkuyla bakılacak, giriş çıkışlarda anlamsız zorluklar çıkarılacaktır.

Üstelikte bu işlerin kamu kurum ve kuruluşları eliyle yapıldığını öğrenen uluslararası kuruluşlar ve devletler bizimle olan tüm sosyal, ekonomik ve siyasi ilişkilerini yeniden gözden geçirme ihtiyacı duyacaklardır.

Peki iktidar ne yapıyor?

Tüm bu yasadışı işlemlere engel olması, gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapması gereken iktidar “emekli amirallerin ayaklarına elektronik kelepçe takmakla meşgul.

Kamu personelini ve giderek tüm toplumu baskılamak için özel hayatın gizliliğini hiçe sayarak güvenlik soruşturması adı altında yeni yasalar çıkarmakla meşgul.

Merkez Bankasında buharlaşan 128 milyar dolarlık rezervin kimlere, hangi koşullarda satıldığını soran muhalefeti engellemeye çalışmakla meşgul.

Tez elden fezlekeler hazırlanarak tüm muhalefet partisi milletvekillerini susturmanın hazırlıklarıyla meşgul.

Neredeyse tüm anayasal kurumları ele geçirdiği yetmiyormuş gibi, uluslararası sözleşmeleri kaldırmakla meşgul olan iktidar; nasıl esnafın çaresizliğini, çiftçinin tükenmişliğini, işçinin yakarışını, gençlerin taleplerini, emeklinin çığlığını duymazdan geliyorsa,

Çeşitli yöntemlerle kamu kaynaklarının yok edilmesini görmezden, duymazdan geliyor.

Mevcut iktidarı değiştirme iddiasında olan muhalefet partilerine de ders olsun.

Ülkemizin yeraltı, yerüstü zenginliklerini, tarihi, kültürel, sosyal değerlerini, ekonomik kaynaklarını korumak iktidarın görevidir.

Bunu yaparken tüm siyasi önyargılardan uzak, ideolojik koşullanmalardan bağımsız davranmak zorundasınız.

Bu ülkenin kaynaklarını bu ve benzeri uygulamalarla tüketmeye, tüm dünyaya karşı itibarını yerle bir etmeye kimsenin hakkı yoktur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1866429
Aktif: 30
Bugün: 1695
Dün: 1804

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi