Memur-Sen Şube Başkanı Çiğdem: Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem Ramazan Bayrımı dolayısıyla bir kutlama mesajı ya...           • Bayramın İlk Gününde Hastane Ziyaret Edildi… Iğdır Valisi Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Ramazan bayramının ilk gününde beraberindek...           • Ali Alagöz Torunlarını Kürtçe Masallarla Büyütüyor Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, torunlarını Kürtçe masal ve bilme...           • Yücel Artantaş’tan Bayram Mesajı Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal başkanı Yücel Artantaş,ramazan bayramı nede...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,  Ramazan Bayramı dolayısıyla bi...           • Tam Kapanma Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Tam Kapanma Ve Ramazan Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Ramazan...           • Rektör Alma'dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan Bayramı sebebiyle b...           • Hamilelik Sürecinde Sağlıklı Bir Beslenme İçin 10 Altın Öneri Hamilelik süreci kişilerin hayatında sağlığın en fazla önem kazandığı dönemlerdendi...           • HDP İl Eş Başkanlarının Ramazan Bayram Mesajı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Eş Başkanları Semra Doğruyol ve Süleyman Serhat, ...           • İl Sağlık Müdürü Dr. Tazegün'den Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı İl Sağlık Müdürü Dr. Caner TAZEGÜN ‘ün Ramazan Bayramı Kutlama Mesa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
2889 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3055 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
816 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2821 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2802 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3111 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3012 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3298 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2885 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2745 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3046 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2838 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İran’ın Nükleer Programının Çöküşünün Faili-Yapay Zeka - Av. Haydar MIZRAK

İran’ın Nükleer Programının Çöküşünün Faili-Yapay Zeka

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 19 / 04 / 2021 |  Yazı Okunma: 277


İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın nükleer silah çalışmaları nedeniyle İran’a saldırı planı hazırlanması için ABD'yi ikna etmeye çalışıyordu..

-ABD ise İsrail'i frenleyerek, İsrail tarzı saldırı planına karşı çıkmıştı.

-Aradan uzun bir süre geçtikten sonra İran'ın, Pakistan'dan aldığı santrifüjler nükleer santralde çalışmaya başlandığında, santralde büyük bir patlama oldu ve bütün santrifüjler imha olmuştu.

Bu saldırının nasıl yapıldığı uzun süre çözülemedi.Taki bu konuda Rusların, İran’daki bazı bilgisayarlarda yapay zeka kalıntıları buluncaya kadar.

- İran nükleer santraline saldırı yapılması yönünde İsrail taleplerinin geçiştirilmesinin nedeni, ABD'nin başka bir planı çok önceden yürürlüğe koymuş olmasından kaynaklandığı daha sonra anlaşılacaktı.

-ABD istihbaratanın hazırladığı ''yapay zekâ'' dünyadaki tüm bilgisayar ve telefonları konak olarak kullanıyor İrana ulaşmayı bekliyordu.

-Sadece tek bir hedefi olan yapay zekâ, İran’daki nükleer santralin bilgisayarlarına girinceye kadar hiçbir teknolojik alette aktif olmadan sabırla beklemişti. Tesise sızdığında ise yine pasif kalacak, santrifüjlerin belirli bir süre çalışmasına kadar bu şekilde kalmaya devam edecekti.

-Yapay zeka, İran Nükleer santraline ulaşıncaya kadar rüzgarda savrulan yaprak misali dünyanın bir çok bölgesini gezmiş ve bir çok bilgisayarları otel olarak kullanmıştı.

-İran’daki nükleer satrale girmeyi sonunda başaran yapay zekâ, santrifüjlerin çalışıncaya kadar kendini aktive etmeyerek gizlemişti.

-Son yerleşim yeri olan İran Nükleer Santral bilgisayarına girince, santrifüjler çalıştığında yapay zekâ, santralin ana kumanda merkezinde bulunan bilgisayarına santralde güç düşüklüğü yaşandığı komutu göndererek, komutu ekranlarına gelen ikazları takip eden İranlı fizikçileri santrifüjlere daha fazla güç verilmesi için onları kandırmıştı.

-Aslında santrifüjlerde güç düşüklüğü yaşanmıyordu. Yapay zekâ komuta merkezine sanrifüjleride güç düşüklüğü yaşandığı yönünde sahte ikazlar göndermişti.

-Santrifüjlere aşırı güç verilmesi nedeniyle nükleer santraldeki bütün santrüfüjler aşırı güç uygulanması nedeniyle reeksiyonlar yaşanmış ve bir füzenin oluşturamayacağı bir etki ile santrali patlatmıştı.

-Dünya tarihinde bir ilktir.Dışarıdan fiziki bir müdahale olmadan büyük bir fiziki nesnenin (tesisin) imha edilmesi.

-İran'ın 10 yıllık nükleer çalışması, yapay zekâ sayesinde imha edilmişti.

-Daha sonraları, ABD/İsrail ortak yapımı suikastlerle birçok İranlı fizikçi öldürüldü.

-Bu süikastlerden en çok ses getireni ise İran Nükleer Silah Programının başında olan Muhsin Fahrizade suikastıydı.

- ''Yapay Zekaya'' sahip sofistike bir silah ile göz açıp kapayıncaya kadar İran'ın en çok korunan fizikçisi korumaları ile birlikte öldürülmüştü.

-İran, yeni santrifüjleri uzun yıllar süren bir çaba sonucunda tekrar elde etmeyi başarmış ve bu yılın 11 Nisanında Natanz Nükleer Tesisinde faaliyete sokmuştu.

-Nükleer santralin faaliyetinden bir gün sonra Natanz Nükleer Santralinde büyük bir patlama olmuş ve tüm santrüfüjlerin imha edildiği İranlı yetkililerce açıklanmıştı.

-Bu patlamadan sonra tesiste çalışan bir İranlının, tesise ait tüm kayıtları alarak ülke dışına çıktığı yine İranlı yetkililerce kamuoyuna açıklandı.

-ABD geçmiş dönemlerde ülkelere doğrudan saldırı ve işgal yöntemi ile dize getirme stratejisini uyguluyordu.

 -Yapay zekâ teknolojisinin çok verimli ve etkili bir şekilde uygulanması ile ABD'nin saldırı stratejileri ve yöntemlerinde bir evrimleşme yaşadığı söylenebilir.

-Yapay zekânın bir silah olarak kullanılması birçok insanın dikkatini çekmiyor olsa da geleceğin savaş stratejilerinin neye evirildiği ile ilgili önemli ipuçlarını geride bırakmıştır.

-Artık klasik fiziki saldırıların yerini yapay zekâ teknolojisine dayalı saldırıları almaktadır.

-Geleceğin dünyasını artık klasik teknolojiye sahip ülkeler belirlemeyecek.

-Geleceği tüm yönleri ile yapay zekâ teknolojisi ve yapay zekâ teknolojisine sahip ülkeler belirleyecek.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1866405
Aktif: 30
Bugün: 1646
Dün: 1804

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi