KOSGEB’ten MÜSİAD’a Mikro Kredi Hakkında Bilgilendirme KOSGEB Iğdır Müdürü Mustafa ÖZTAŞ, Müstakil Sanayi İş Adamları Derneği (M...           • Iğdır’da "20 Yanvar Kara Ocak" İsimli Program Düzenlendi Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990'da Azerbaycan Azatlık Meydanı'nda işlenen ve tarihe "20 O...           • Ertuşi Aşireti Lideri İskender Ertuş, CHP’ye Katıldı Bölgenin en büyük aşiretlerinden Ertuşi lideri İskender Ertuş, CHP’ye katıldı...           • Karakoyunlu Belediyesi Kanal Çalışmalarına Hızla Devam Ediyor Karakoyunlu belediyesi sulama kanalları çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Soğuk...           • Ermenistan'a 2 Şubat'ta Karşılıklı Uçuşlar Başlayacak Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ermenistan'a 2 Şubat'ta, Erbil'e ise 24 Ocak'ta u&cce...           • ‘Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevine İlişkin Hak İhlalleri Raporu’ Açıklandı ÖHD ve İHD Iğdır temsilcilikleri, gündemden düşmeyen Iğdır S Tipi Cezaevi’nde...           • SERHAT KAR ALTINDA Bölge kentlerinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle binlerce köy ve ...           • IĞDIR ÖHD VE İHD’DEN BASINA VE KAMUOYUNA... Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Iğdır Temsilciliği ve İnsan Hakları ...           • YARIYIL TATİLİNİ KEYİFLİ GEÇİRMEK İÇİN 22 ÖNERİ Yarıyıl tatili yarın başlıyor. Tatilin aile üyeleri ile verimli vakit geçirmek, kü...           • IĞDIR'DA OKULLAR BİR GÜN TATİL EDİLDİ Iğdır’da iki gündür gece geç saatlerde başlayan kar yağışı il genelinde etk...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4071 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1256 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3532 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3338 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3866 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3941 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3725 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3373 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3227 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3642 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3727 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3431 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

KÖYLÜLÜK CAN ÇEKİŞİYOR! - Murat AKKUŞ

KÖYLÜLÜK CAN ÇEKİŞİYOR!

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 25 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 1684


Bir süredir hafta sonları köylerimizi ziyaret ediyorum. Üzülerek belirtmeliyim köylümüz eski köylü değil. Sabahları şehir merkezindeki fırınlardan ekmek gitmese köylü aç kalacak. Eskisi gibi tandır ve sac ekmeğini pişiren yok. Eskiden köyden şehre ekmek geliyordu. Şimdi şehirden köye ekmek gidiyor!

Köylü yumurtayı şehirden alıyorsa durup düşünmek lazım? Eskisi gibi bahçelerde kaz, ördek, hindi ve tavuk sürüleri görünmüyor. Bakkaldan hazır tavuk alınıyor. Sütü de her sabah mandıracılar kapıdan alıyorlar. Köylü sütü satıp yoğurdu şehirdeki marketten satın alıyor. Dutlar, iğdeler bahçelerde yerlerde çürüyor. Alıp kurutan yok. Dut pekmezi yapan yok. İğde tozuna para ödüyor köylümüz. Kış aylarında kayısı hoşafı çocukluğumuzun damak tatlarındandı. Şimdi kaysının ne reçelini yapan var ne de pestilini..!

Turşu, sirke, reçel, salça ve konserve yapan da kalmadı. Eski üreten köylü yerine çalışmayan üretmeyen gözünü İş-Kur'a diken iş görmez bir nesil geliyor.   

Herkesin elinde bir cep telefonu face ve intagramda cirit atan atana. Köy imamları bile sabah ezanına kalkmıyor. Ayarlanmış cihaz saati gelince kendi kendine ezanı okuyor. Elektrik yoksa ezan da yok! Öğretmenler zaten köylerde kalmıyorlar. Araç kiralayıp gelip gidiyorlar. Köylü kendi köyünün öğretmenini tanımıyor bile…

Hemen hemen herkes bir şekilde maaşa bağlanmış, yaşlılık maaşı, dulluk maaşı, yoksulluk, engelli maaşı, Nöbetleşe İş-Kur'u bekleyenler evde bakım ücreti vesaire…

Neredeyse her evde bu şekil aylık alan bir yurttaş var. Eskiden bazı gelinlerin “Ölse de kurtulsak..!” dedikleri kaynana ve kayınpederlerinin maaşını almak için şimdilerde “Ben bakacağım” yarışı var..!

Karpuz, kavun, domates gibi sebze ekenlerin sayısı her geçen gün azalıyor. Çünkü köylü ne ekse zarar ediyor. Desteklemesi olan yonca gibi ekinler revaçta. Köylüyü sanayi ürünlerini yetiştirmeye yönlendiren kimse de yok? Organik tarım bitmiş zaten. Ülke genelinde can çekişen tarım Iğdır’da da aynı noktada. 1984’te Iğdır’da küçükbaş hayvan sayısı 1 milyon 600 bin iken, bu günümüzde yarısına kadar düşmüş. Hayvancılıkta eriyor. Köylü her geçen gün üretimden uzaklaşıyor. Şeker pancarını da bitirdiler.

Düğünlerdeki eski örf ve adetlerde hızla değişime uğruyor. Bazı düğün yerlerinde sanki taziye yeriymiş gibi mevlitler okunuyor. Davul zurnanın yerini elektronik orglar almış. Halaylarımızı dahi cihazlar çalıyor. Bütün makamlar aynı formatta gidiyor. Eskiden tokmağın sesiyle atılan adımlar şimdi internetten indirilen ve ne çaldığı pek anlaşılmayan orgun gürültülü sesiyle karışıyor ortalık. Kına gecesinden, Gelinin baba evinden çıkartılmasına, Yeni evine girmesine kadar yaşanan geleneklerin hiç biri uygulanmıyor artık. Folklorumuza ve kültürümüze yeni bir şey katılmadığı gibi eskiler de unutuluyor.

Toplum üretmeyen, sorgulamayan, düşünmeyen, kendi değerlerinden uzaklaşan bir internet nesline dönüşüyor. Eskiden köyden şehre gelen yoğurt, salça, turşu, kurutulmuş kayısı, kurutulmuş dut, mantar, kuşburnu, tandır ekmeği, yumurta, peynir, yün, kilim vs. artık şehirden köye gidiyor..!

Köylümüz çalışıp üretmekle refaha kavuşacaktır. Köylü desteklenmeli tutulan yol, yol değil. Gübreye zam, mazota zam, traktörden özel tüketim vergisi almanın mantığını birisi açıklasa da anlasak. 

Tarlasını suladığı su parasını ödeyemediği için icralık olmayan çiftçi kalmadı. 

Yeterli desteklemeler yapılarak organik tarım ve sanayi ürünlerine yönelme çiftçimizi kalkındıracaktır. Bakanlık çok yetersiz olsa da bazı proje imkânları sunuyor. Çiftçinin projeler hazırlayarak yararlanması sağlanmalı.

Köyde şehirli gibi yaşamak yerine çalışarak kendi geleceğimizi hazırlamalıyız. Otlar tarlalarda, baraj ve kanallarda kuruyor iken, İran’dan saman alacak hale geldik. Kendi değer yargılarımızı unutmadan çağa ayak uydurmalıyız. Uyduruk kültürler yerine kendi kültürümüze sahip çıkıp yaşatarak yol almalıyız.

Çiftçi kooperatifleşerek ürününü hak ettiği fiyata satamazsa nasıl kâr edecek?

Süt satıp yoğurt satın almak benim köylüme yakışmıyor. Çiftçiye mazotu en pahalı veren ülkelerin başında geldiğimizi de unutmayalım! Ürün fiyatlarının maliyetin altına düşmesi köylüyü bitiriyor. Köylümüz şehirli olmadığı gibi köylü de değil artık. Velhasıl hükümetin yanlış tarım politikaları yüzünden köylülük can çekişiyor, biz seyrediyoruz...     

14:52
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Akay Aktaş 26/07/2017

Yazdıkların ve tespitlerin çok doğru.Ama gelişen kapitalizm köylülüğü elbetteki yok edecektir.Ediyor da.Bundan kurtuluş yok maalesef.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2116411
Aktif: 11
Bugün: 231
Dün: 1550

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi