Telefon Dolandırıcısı Karı-Koca Yakalandı Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şa...           • Din Alimi Hüseyin Yeşil: 'Muharrem’den Akılda Kalanlar' Bu yıl da Muharrem ayı bir şekilde, diğer sayılı günler gibi beğenilen beğenilmeyen yönl...           • Mollakamer Köyünde Nohut Hasadı Başladı Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygul...           • Genel Sekreter Kızılkurt Gençlik ve Spor İl Müdürünü Ziyaret Etti Genel Sekreter Kızılkurt ve beraberindeki heyet, Gençlik ve Spor İl Müdürü Y...           • Değerli Hemşerilerimizden Nezaket Ziyareti... Iğdır’da bulunan TV Program Yapımcısı Sunucu değerli hemşerimiz Kıyas Çimen ile Erbai...           • KOSGEB'in Hızlı Destek Projesi Başvuru Süresi Uzatıldı KOSGEB' İN MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROJESİ DÖRDÜNCÜ...           • Kış Ayları İçin Arıcılara Arı Besleme Şekeri Dağıtıldı Arıcılara kış aylarında kullanmaları için arı besleme şekeri dağıtımı yapıldı... Tarım ve ...           • Üniversitemizin Sunduğu Erasmus KA171 Projesi Kabul Edildi Üniversite öğrencilerinin ve personelinin farklı bir ülkedeki eğitim-öğretim o...           • Iğdır Havalimanı 2022 Yılı Temmuz Ayı İstatistikleri Temmuz ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 26.521 Yolcuya Hizmet verildi&hel...           • Caferiler Kerbela Matem Merasimleri Düzenlediler Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela 'da 72 yareni ile şehit edilişinin 1383. ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Bu Yurttaş Yardımlarınıza Muhtaç..!

Doğubayazıt'lılardan Kılıçdaroğlu'na Dikkat çeken Sorular!

Doğubayazıt'ta Konuşan Kılıçdaroğlu'ndan Önemli Açıklamalar

Bayram Toysal’dan Şampiyonluk Sözü 

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Iğdır Emniyetinden Siber Suçlar Operasyonu

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3745 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3536 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4142 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3412 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3948 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3905 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3551 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Soykırım ve Bir Çözüm Projesi - Av.Mahmut ALINAK

Soykırım ve Bir Çözüm Projesi

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 28 / 06 / 2022 |  Yazı Okunma: 79


Dün öğlen üzeri köydeki evimin kapısı çalındı. Kapıyı açtığımda köyde ilkokulu okuyan küçük dostlarımdan üç çocuk dışarıda beni bekliyordu. Haziran güneşi sanki onların yanaklarında açmıştı; bana gözlerinde pembe bir ışıkla gülümsediler. Onlara Kürtçe, ‘Serçava,’ dedim. Biri elindeki poşeti bana uzatarak, Türkçe, “Sana yağ getirdik,” dedi. Bir anne bana tereyağı göndermişti. Kürtçe, ‘Spas teşekkür ederim,’ dedim. Birbirlerine bakıp kıkırdayarak güldüler. ‘Nasılsınız?’ dedim. Türkçe “İyiyiz,” dediler. Neden Kürtçe konuşmadıklarını sordum, kısa bir tereddütten sonra, bir bilmişlik edasıyla, “Türkçe daha güzeldir,” dediler. Ne diyeceğimi şaşırdım. Onları Kürtçe konuşmaya ikna etmeye çalışırken gördüm ki, çocuklar kendi anadillerini konuşmaya utanıyorlardı.

RUHLARA OPERASYON

Irkçı eğitim sistemi çocukları işte böyle kendilerine yabancılaştırıyor. Sadece mazlum halkların çocukları değil, Montesorri eğitim almayan yoksul Türk çocukları da yalan ve talan üzerine kurulan bu militarist eğitimle zehirleniyor ve beyinleri yıkanıyor. 

Çocuklar – eskiden bize yapıldığı gibi- okulda köklerinden koparılıp ruhsal bir ameliyata tabi tutuluyorlar. Ruhları ırkçı neşterlerle alınıp, yerine yabancısı oldukları başka bir ruh monte ediliyor. Böylece büyüdüklerinde ezik, özgüvensiz, parçalanmış ve yolunu şaşırmış bir kişilik ortaya çıkıyor.

Bu, halkların asimilasyon zehriyle yavaş yavaş yok edilmesi, yani soykırımdır. 

Ermenilere 1915’de, Pontus Rumlarına da 1919’larda soykırım uygulandı. Kürtler, Çerkesler, Araplar ve diğer mazlum halklar da bir asırdır asimilasyon zehriyle yok ediliyorlar. Bir örnek vermek gerekirse, Lazistan’ın kadim halklarından olan Lazlar neredeyse tamamen asimile edildiler.

Peki bu jenosit karşısında biz ne yapıyoruz? Yapma, etme diyerek, devleti devlete şikâyet ediyor ve sürüp giden bu soykırımı seyrediyoruz.

ÇÖZÜM İÇİN İKİ PROJE

Oysa bu faşist eğitimin kapısına kilit vurmanın imkânları vardır. İki şey yapılabilir:

İlki, Kürtçe ve diğer yasaklı dillerle eğitim yapılması için hükümetten üç ay içinde kanun çıkarması istenir.

Hükümet bu üç ay içinde kanun çıkarmazsa okullar boykot edilir ve alternatif sivil okullar oluşturulur. Halkın bu çağrıya uymayacağı söylenebilir. Ki bunda haklılık payı da vardır. Bu nedenle bu projenin uygulanması (şimdilik) zordur.

İkincisi..

Yazın ve kışın okul dışı zamanlarda mahalle ve köylerde sivil okullar oluşturulur ve çocuklara bu okullarda anadilleriyle eğitim verilir.

SEVE SEVE ÖĞRETMENLİK YAPARIM

Devlet bu asimilasyoncu eğitim sistemi baltalanacağı için buna izin vermek istemeyecektir. Ama yasakları sivil itaatsizliklerle çiğnemek görevimiz olduğuna göre biz yolumuza devam ederiz.

Böyle bir seferberliğin başlatılması halinde ben köydeki evimi hemen bir okula dönüştürüp seve seve öğretmenlik yapabilirim. Eminim benim gibi evlerini okul olarak kullanacak daha on binlerce insan vardır.

Özgürlüğe ancak yeni bir yaşamı kuracak köklü projelerle ulaşabiliriz.

21:04
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2270479
Aktif: 18
Bugün: 144
Dün: 1076

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi