Telefon Dolandırıcısı Karı-Koca Yakalandı Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şa...           • Din Alimi Hüseyin Yeşil: 'Muharrem’den Akılda Kalanlar' Bu yıl da Muharrem ayı bir şekilde, diğer sayılı günler gibi beğenilen beğenilmeyen yönl...           • Mollakamer Köyünde Nohut Hasadı Başladı Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygul...           • Genel Sekreter Kızılkurt Gençlik ve Spor İl Müdürünü Ziyaret Etti Genel Sekreter Kızılkurt ve beraberindeki heyet, Gençlik ve Spor İl Müdürü Y...           • Değerli Hemşerilerimizden Nezaket Ziyareti... Iğdır’da bulunan TV Program Yapımcısı Sunucu değerli hemşerimiz Kıyas Çimen ile Erbai...           • KOSGEB'in Hızlı Destek Projesi Başvuru Süresi Uzatıldı KOSGEB' İN MİKRO VE KÜÇÜK İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROJESİ DÖRDÜNCÜ...           • Kış Ayları İçin Arıcılara Arı Besleme Şekeri Dağıtıldı Arıcılara kış aylarında kullanmaları için arı besleme şekeri dağıtımı yapıldı... Tarım ve ...           • Üniversitemizin Sunduğu Erasmus KA171 Projesi Kabul Edildi Üniversite öğrencilerinin ve personelinin farklı bir ülkedeki eğitim-öğretim o...           • Iğdır Havalimanı 2022 Yılı Temmuz Ayı İstatistikleri Temmuz ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 26.521 Yolcuya Hizmet verildi&hel...           • Caferiler Kerbela Matem Merasimleri Düzenlediler Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela 'da 72 yareni ile şehit edilişinin 1383. ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Bu Yurttaş Yardımlarınıza Muhtaç..!

Doğubayazıt'lılardan Kılıçdaroğlu'na Dikkat çeken Sorular!

Doğubayazıt'ta Konuşan Kılıçdaroğlu'ndan Önemli Açıklamalar

Bayram Toysal’dan Şampiyonluk Sözü 

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Iğdır Emniyetinden Siber Suçlar Operasyonu

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Iğdır’dan Kürtçe Öğretmenleri İçin Çağrı: 200 Ek Atama Yapılsın

Son Videolar

Kul Yusuf Kümbeti
3745 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3536 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4142 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3412 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3948 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3905 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3551 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Orta Çağın Kuralsız Egemenleri - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Orta Çağın Kuralsız Egemenleri

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 16 / 06 / 2022 |  Yazı Okunma: 170


Yobazlık, özgürlüğün sesini boğar.Amin Maalouf.

              Son zamanlarda siyasi İslam  dan cesaret alan bazı cemaat ve Tarikat mensupları ve bazı gerici bağnazlar insanların yaşam tarzına müdahale etmeye başladılar.Bahçeşehir de kendi bahçelerinde bira içen kadınlara bazı meczuplar saldırdılar ve darp etiler.İnsanların yaşam tarzı ve cinsel tercihleri ile uğraşıyorlar ,toplumun her kesiminde bu tipler mevcuttur.

             İnsanı diğer canlılardan ayıran aklıdır.Bilgi sahibidir.Bilgisi olmayanın fikri de olmaz.Bir fikri olmayanın,düşünce dünyası olmayanın kişiliği  de yoktur.Bu tipler kulaktan dolma hikayelerle, safsatalarla başkalarına baskı yapmaya çalışırlar.Bunun da adı cehalettir.Cehalet sahibi bilmez en korkuncu bilmediğini de bilmez.

             Siyasi İslam eleştiri yapmaz ve eleştiriden hoşlanmaz.Siyasi  isalam’ın  hakim olduğu toplumlar felç olmuş ve paramparça olmuşlardır.Siyasi İslam baş belasıdır.Toplumlar için felakettir.Yalanı gerçeğe,gerçeği yalana çevirir.Hatalarını kabul etmez, başkalarına mal eder.Büyük yalanlara devam eder,çok rahat yalan söylerler.Bunlara göre Din demek ,dürüstlük,ahlak ve namus demektir.Namusu iki bacak arası sanıyorlar.Ama insanlar öyle olmadığını yaşayarak görüyorlar.Bu yanlış tutumları ile dine de haksızlık ediyorlar.

               Resmi milliyetçilik ve resmi dincilik toplumu teslim almaya çalışıyor.Kaba kuvvet egemen olmuş durumda.Ülkede  adeta Orta çağın cadı avı yaşanmaktadır.Sanatçılar,bilim insanları aşağılanıyor.Başı açık olanlara hayat kabus oluyor.Müzik yasağı Danıştay ‘a taşınıyor.Plajlara bakılmıyor,düş ve kabin konmuyor.Sanat ve bilim tutunamadığı coğrafyayı terk eder.İslam coğrafyası bu nedenle bu bakımdan fakirdir. Sanatın işlevi insanları özgür,korkusuz ve kusursuz insanlara dönüştürmektir.

               Yeni bir sınıf yaratılar.Banal ve görgüsüz bir sınıf.Altlarında 4x4ler,villalarda, yalılarda otururlar,villaları,siteleri yüksek duvarlarla , tel örgülerle çevirilidir.Korumaları cirit atıyor.

                  Ama ne olursa olsun,yarasalar,hamam böcekleri ve deniz otları karanlığa mahkumdurlar. Karanlıkta yaşayanlar ışığı,aydınlığı ve medeniyeti yok edemezler.Tarih hep ileri gider,engellerde olsa zik zak lar da olsa ,bir geri iki ileri de olsa ışık ve aydınlık hakim olacaktır.

                  Bu ülke El Kaide,IŞID,Taliban,Müslüman kardeşlerin ülkesi olmayacaktır.Bu ülke yobaz,gerici bir orta doğu ülkesi olmayacaktır. 21.yy Türkiye’si bunları hak etmiyor.Ama Türkiye ye er geç akıl ve bilim hakim olacaktır.

Ülkemiz 150 yıl önce Fransa’da yaşanan bir olaya benzer olaylar yaşamaktadır;

Fransız yazar, Flaubert, Madam Bovary romanından dolayı mahkemeye verilir.O dönemde bile şaşırtıcı görünen bir gerekçe ile.Ahlak ve dine aykırılık,nedeniyle yargıç önüne çıkarılır ve en sert bir şekilde cezalandırılması istenir.Savcı pinard , insanı hor gören ,onun yaratılıştan kötü ,erdemsiz olduğu varsayımında yola çıkarak her davranışını denetleyip yönlendirmek isteyenlerin soyundandır.

Savcı Pinard ‘a göre Madam Bovary’nın temel yönelimi eş aldatmanın yüceltilmesi,cinsel duyguların abartılıp kışkırtılması olduğudur.

Hiç de yabancı olmadığımız bu düzmece iddialar karşısında yazar mahkeme tarafından aklanır.

Anadolu en eski kültürlerin barındığı ve harmanlandığı bir coğrafyadır.Anadolu ilk paranın basıldığı yerdir.

Homeros,Thales,Anaksagaros,Diogenes,Apollonios,Epiktetos,Herakleitos,Zeno gibi birçok ilk çağ filozofları ,Anadolu’nun insanlarıdır.

Şeyh Bedrettin,Yunus Emre, Mevlana,Hacı Bektaş ve Pir Sultan ların toprağıdır Anadolu.Bu topraklar,yarasaların,hamamböceklerinin , tespih böceklerinin ve karanlık böceklerin toprağı olamaz.

İnsanları dinine ve mezhebine göre sorgulamak bir ortaçağ zihniyetidir.İşte bu nedenle İslam alemi orta çağı yaşamaktadır.Bu ülke 200  yıldır orta çağ gericiliğini aşmak için mücadele etmektedir.Bu nedenle ister sol da olsun ister sağ da olsun toplumda güçlü bir seküler kesim vardır ve gericilerin ülkeyi geri götürmeye gücü yetmeyecektir.

Anadolu ve mezapotamya renkli coğrafyadır,bu renkleri soldurmaya gücünüz yetmez.Burası vahabilerin, bedevilerin coğrafyası değildir. Bu ülke orta çağ gericiliğine teslim olmayacaktır.Bu ülkenin insanları cesaretle orta çağ karanlığına direnecek ve  püskürtecektir.

Bu ülkenin sivil toplum örgütleri,Sendikaları,demokratik kuruluşları, sanatçıları,aydınları,gençleri ve kadınları el ele verecek ve yaydığınız karanlığı yırtacaktır.Bu ülkenin gençleri yani “ Z kuşağı” bilim ışığının ve özgür aklın peşindeler.

Ülkemizde Laiklik içselleştirilmiş, insanlar ibadeti de eğlenceyi de bilir. Namaz kılmasını da içki içmesini de bilir.Laiklik nefestir ,hayattır,sudur,ekmektir. İşte, devletin laik olması bu nedenle önemlidir.Dini,mezhebi hiçbir simge devlet kurumlarında yer almamalıdır.Devlet laiklik gereği tarafsız ve eşit olmalıdır.

11:54
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2270482
Aktif: 19
Bugün: 150
Dün: 1076

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi