PINAR KIZIL'I KATLEDEN MAHSUN ABAKAY GÖZALTINA ALINDI Pınar Kızıl'ı katleden Mahsun Abakay ve beraberindeki 3 kişi gözaltına alındı.  Iğdır'ı...           • ALAGÖZ HOLDİNG IĞDIRSPOR'DAN TARAFTARA ÇAĞRI Alagöz Holding Iğdırspor Teknik Direktörü Bayram Toysal ve futbolcular, play-off fi...           • CHP'DEN 'MİLLETİN SESİ' MİTİNGİ... KILIÇDAROĞLU AZ KALDI CHP’den ‘Milletin Sesi’ mitingi… Kılıçdaroğlu: Haramilerin saltana...           • Ali Babacan Antep Mitinginden Seslendi: Ey Beştepe, Görüyor Musun? Partisinin ilk mitingini yapan DEVA lideri Ali Babacan, “Ey Beştepe, görüyor musun...           • DÜNYA SÜT HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR Dünya Süt Haftası Etkinlikleri Kapsamında Okullarda Bilgilendirme Toplantıları Düze...           • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Vali H. Engin Sarıibrahim, il p...           • ÖĞRENCİLER YURTTAN ÇIKAMIYOR! Ekonomik krizinden dolayı zor günler geçiren üniversite öğrencileri, zamlard...           • Av. İnan Akgün Alp Iğdırlılarla Bir Araya Geldi Kars ve bölge siyasetinin önde gelen isimlerinden Avukat İnan Akgün Alp Tuzluca il&...           • TBB Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvurdu Türkiye Barolar Birliği Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvur...           • AKÜ HIRSIZI YAKALANDI Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu Yalnız Değildir!

Birbirleriyle Dostça Oynayan Kedi Fare Gördünüz Mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki Son Dakika Golleri Iğdır'da Sevinç Yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' Mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' Yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül Davasında Mahkeme Kararını Verdi

Aras Nehrinde Yılanın Balık Avlama Anı

  • Iğdır-Zor Köyü (îdir-Gunde Zor'e

Sinan Kaya'nın Ailesi: İntihar Ettiğine İnanmıyoruz

Iğdırspor'un Hocası Bayram Toysal'dan Açıklamalar

Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4341 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1381 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3675 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3482 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4081 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3376 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3869 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3844 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3501 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Giden Bir Yılın Ardından - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Giden Bir Yılın Ardından

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 06 / 01 / 2022 |  Yazı Okunma: 151


Bir insanın başka bir insanın içinden çıkmasıyla doğum mucizevidir. Önlenemez oluşu, her kesi kapsaması ve sırlarla dolu oluşu ile ölüm ise ihtişamlıdır. Mucizevi doğum ile ihtişamlı ölüm arasında kalan yaşam ise bunların karşısında sönük sıradan bir tekrardan ibarettir.

Yüzbinlerce yıldır insan da diğer canlılarla birlikte uzun bir kış gecesi gibi sonsuz bir karanlığa akıp gitmektedir. Bu serüvende nerde olursa olsun ve nasıl olursa olsun yaşamak istiyor. Oysa bu gün doğunlar dursa doksan yıl sonra bu gezegende insan kalmayacak. O halde bu kadar önemsiz bir varlık iken ölüm karşısında böyle gülünçleşmek neden? Kuyruklu yıldız gibi geçip giderken bir iz bırakmak varken...  Nasıl yapacak bunu peki?

İnsan doğuma ve ölüme müdahale edemez ana yaşama müdahale edebilir. Bu noktada önemli olan sıradan bir tekrardan ibaret olan yaşamdan görkemli bir ömür çıkarabilmektir. Ne ki herkes bunu yapamaz. Bunu ancak yaşamlarında yaşamlarından daha büyük bir amaca bağlananlar yapabilir. Onlar için geçen yılların değil yaşama ve insanlığa değer katıp katmamaları önemlidir. Bunun için karanlıkta bir ışık yakarlar. Fakat ışığın düşmanları çoktur bu dünyada. Bu da zulmün yaratıcısıdır. Onlar zulmü yenmek için gerekirse yaşamlarını bile feda ederler. İşte bu bilinçle yaşamak ve yaşama değer katmaktır esas olan.

İnsanın kendisi ile hesaplaşması

İnsan beyni acıları, sıkıntıları, hastalıkları, ölümü pek sevmez. Bu yüzden, bu işe dair alt tarafında bir bölge var, adına "amigdala" denilen. Küçük bir bademe benzeyen bu bölüm sürekli sıkıntıları es geçer ya da hasıraltı etmeye çalışır, sanki acı, hastalık ve ölüm yokmuş gibi, hep ölümsüzmüş gibi davranır. Bu bir çeşit gerçeği görmezden gelmektir. İşte bu yüzden ve beynin bu işleyişinden ötürü, istenmeyen bir durum ortaya çıktığında panikleyip ürküyor insan...

Oysa yaşam düz bir çizgide ilerlemez. Yaşam sürekli inişli çıkışlı bir hat üzerinde ilerler. İnsan düşer kalkar, sıkıntılar mutluluklar hep birbirini izler. Hızla gelip geçen bir ömür düşünün. Bir bakıyorsunuz bir yıl gelip geçmiş şimdi olduğu gibi. Böylece ardınızda bıraktığınız zaman çoğalırken önünüzde kalan zaman kısalmaya başlar. Bu telaşla ha bire bir yerlere doğru düşe kalka koşarsınız, bir an önce varmak için. Bu esnada kendinizden de çok şey verirsiniz farkına varmadan.

Bi durun!.. Belli bir dönem ayağınızı gazdan çekin, biraz yavaşlayın ve bir muhasebe yapın. Nasıl bir ömür geçirdim diye sorun kendinize. Bir bakın etrafınıza, bir çetele çıkarın ve görün olan biteni. Tıpkı bir gelir gider hesabı yapar gibi yapın yaşamınızın muhasebesini.

Kendisiyle Hasbihali İnsanın

Bir yılın (ya da daha fazlasının) çetelesini çıkarmaya çalışırken şöyle bir metod izletin. Bu muhasebede beynin sol tarafı "gelirler", sağ tarafı "giderler" olsun. İyi ki ben şunu yaptım, iyi ki ben şununla evlendim, iyi ki şu mesleği seçtim, iyi ki sevgimi yakınlarıma verdim vb. İyi ki... iyi ki..,, bunları çoğaltabilirsiniz.

Bu taraf "iyi ki"ler tarafı olsun…

Şimdi beynin sağ tarafına bakın, burası ise "keşkeler" tarafı olsun.

Eğer aşka ve sevgiye yeterince zaman ayırmamışsanız, çocuklarınızla zaman geçirmemişseniz, ailenize gerekli alakayı göstermemişseniz, sevginizi yeterince belirtmemişseniz, destek olmanız gereken birine destek olmamışsanız, yapmamınız gereken bir şeyi yapmamışsanız, şunu yapmamışsanız, bunu yapmamışsanız… Bütün bunları KEŞKEler hanesine yazın.

Eğer yaptığınız “İyi ki"lerle "keşke"ler karşılaştırmasında keşkeler fazla çıkarsa berbat bir yıl berbat bir yaşam yaşamışsınızdır demektir. Eğer “İyi ki"ler ağır basarsa o zaman sürdüğünüz yaşam iyi bir yaşamdır.

Her şey zamanında

Her şey zamanında güzel ve geçerlidir. Şunu unutmayın eğer zamanında sevgi göstermiyorsanız, onu bir tarafa atıp bir gün nasıl olsa oradan çıkarırım diyorsanız geçmiş ola. Bunun için o zamanın gelmesini beklemek geçmek için bir nehrin durmasını beklemek gibidir. Gelmez.  Velev ki o bir gün geldiğinde, o sözcükleri attığınız yerden çıkardığınızda bir de bakmışsanız ki artık tedavülden kalkmışlar. Lewra, sarı bir lira gibidir ömrümüz, sandığın en değerli yerinde saklarız, günü gelip de oradan çıkardığımızda, bir de bakmışız ki tedavülden kalkmışlar...

Yani demem o ki, yaşam size sunulmuş bir armağandır, onun kıymetini bilerek zamanında yaşayın. Yaşamda acı da var mutluluk da. Mutlu olmak için, içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir an olduğuna karar vermekten ve beklemekten vazgeçin.

Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur, yolculuğun kendisidir. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları daha alçakta. Oysa o insan boyu hizasındadır. Tabi şunu da unutmamak lazım: Eğer bir elinle mutluluğu istiyorsan öbüründe acıyı tutacaksın. Acı çizgi gibidir, mutluluk ise bir nokta. Mors aldabesi gibi.. Çizgi, nokta, çizgi, nokta… Bu böyle devam eder gider. Her çizgiden sonra yaşanan acının bir ödülü olarak bir nokta gibi mutluluk patlaması yaşar insan; her mutluluğun da adeta kefaretini öder gibi acı gelir ardından.,

Ama bir şey var; Nietzsche’nin dediği gibi beni öldürmeyen acı güçlendirir. Ve tabi bir şeye ulaşmak için illaki emek ve çaba gerekir. Cesaret, feragat ve irade gerekir. Kendinden daha büyük bir amaca adanmak gerekir. Unutmayalım ki herkes şu ya da bu şekilde yaşar, önemli olan sana sunulmuş yaşamdan görkemli bir ömür çıkarmaktır.

Bu macerada hiç düşmemek değil önemli olan, düştükten sonra ayağa kalkıp yola devam edebilmektir ve yolu gidilecek yere kurban etmemektir. Yolun kendisi gidilecek hedef kadar değerlidir çünkü.

Ustaca yaşamında ve yeni yılda iyi yolculuklar dilerim...

12:28
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2212122
Aktif: 81
Bugün: 1005
Dün: 1061

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi