KOSGEB’ten MÜSİAD’a Mikro Kredi Hakkında Bilgilendirme KOSGEB Iğdır Müdürü Mustafa ÖZTAŞ, Müstakil Sanayi İş Adamları Derneği (M...           • Iğdır’da "20 Yanvar Kara Ocak" İsimli Program Düzenlendi Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990'da Azerbaycan Azatlık Meydanı'nda işlenen ve tarihe "20 O...           • Ertuşi Aşireti Lideri İskender Ertuş, CHP’ye Katıldı Bölgenin en büyük aşiretlerinden Ertuşi lideri İskender Ertuş, CHP’ye katıldı...           • Karakoyunlu Belediyesi Kanal Çalışmalarına Hızla Devam Ediyor Karakoyunlu belediyesi sulama kanalları çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Soğuk...           • Ermenistan'a 2 Şubat'ta Karşılıklı Uçuşlar Başlayacak Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ermenistan'a 2 Şubat'ta, Erbil'e ise 24 Ocak'ta u&cce...           • ‘Iğdır S Tipi Kapalı Cezaevine İlişkin Hak İhlalleri Raporu’ Açıklandı ÖHD ve İHD Iğdır temsilcilikleri, gündemden düşmeyen Iğdır S Tipi Cezaevi’nde...           • SERHAT KAR ALTINDA Bölge kentlerinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle binlerce köy ve ...           • IĞDIR ÖHD VE İHD’DEN BASINA VE KAMUOYUNA... Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Iğdır Temsilciliği ve İnsan Hakları ...           • YARIYIL TATİLİNİ KEYİFLİ GEÇİRMEK İÇİN 22 ÖNERİ Yarıyıl tatili yarın başlıyor. Tatilin aile üyeleri ile verimli vakit geçirmek, kü...           • IĞDIR'DA OKULLAR BİR GÜN TATİL EDİLDİ Iğdır’da iki gündür gece geç saatlerde başlayan kar yağışı il genelinde etk...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4070 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1256 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3532 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3865 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3940 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3724 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3373 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3227 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3641 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3726 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3430 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR - Hasan ÇATAK

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR

Yazar: Hasan ÇATAK |  Tarih: 25 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 134


OECD verilerine göre dünyada kadına şiddet uygulayan ülkelerin en başında yer alıyoruz.''At,avrat,silah'' kültürüyle yetişen Türk erkeği-bıyıklı milleti-, kadına şiddet uygulayıp onu öldürmeyi  neredeyse meşru bir hak olarak görüyor.2020 yılından şimdiye kadar  400; son 18 yılda 7.500 kadın öldürüldü.Yine bu süre içinde öldürülen kadın sayısında, %1400 artış var.  Bu hızlı artış neyi kanıtlıyor? Bu  artış şiddetin,cinayetin  meşrulaştığının resmi kanıtıdır.Devlet yetkilileri sadece evli kadınları kadından sayıyor.Evlenmemişse,evlenip eşinden ayrılmışsa,ailesinden ayrı olarak yaşıyorsa o kadın zaten  öldürülmeyi hak etmiştir!. Dekolte giyerek sokağa çıkan kadın taciz edilmeyi hak ediyor,diyen zihniyet çıkardıkları yasalarla neredeyse kadınların öldürülmesini meşrulaştırıyor..Hatta öldürülme korkusuyla resmi makamlardan koruma isteyen kadınlarımıza evli olup olmadıkları soruluyor.Karakola başvuran bir kadın, ''Aile arasında olur böyle şeyler,'' denilerek evine gönderiliyor.Sonra da  ya sokak ortasına kafası kesiliyor,ya kurşunlanır, ya bıçaklanıyor; olmadı  Ürgüp'te Hacer Çelik örneğinde olduğu gibi evinin kapısına bomba düzeneği kuruluyor.Yani her gün ülkemizde bir ''Kırmızı Pazartesi'' olayı yaşanıyor..Gözler kör, kulaklar sağır,vicdanlar suskun.

Kadına şiddet ,erkek egemen bir dilden;inanç,kültür,töre ve geleneklerden güç alıyor.

İstanbul Sözleşmesi'ni bir geceyarısı kararnamesi ile ortadan kaldıran bu,kokuşmuş töre ve gelenek ile şiddeti besleyen inanç ve erkek egemen zşhniyettir.

Kur'an, kadına şiddeti emrediyor.(NİSA Suresi 34.Ayet)

Devletin en tepe noktasındaki kişi, "Ben kadın- erkek eşitliğine inanmıyorum," derken, İçişleri Bakanı erkeklere parmak sallayarak,"Heyy,kendinize gelin,"diyor.

Kadının sırtından sopayı,karnından sıpayı eksik etmeyeceksin,kızını dövmeyen dizini döver,kocandır, sever de döver de,ya benimsin,ya kara toprağın,saçı uzun aklı kısa,eksik etek gibi sözlerle kadına şiddet özendiriliyor,kadın aşağılanıyor.

Hamile kadının sokağa çıkması,kahkaha atması,  kot pantolon ve dekoltesi olan elbise  giymesi,saçının tek telinin  görünmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.

Cennet anaların ayakları altındadır diyen erkek, biriyle kavga edince ,senin anını s…..diye başlayan iğrenç küfürler ediyor.

Karşıdakine kızınca, karı gibi sırıtma, diyoruz.

Kadın sokakta rahat yürüyemiyor.

İşyerinde patronunun, karşı masadaki oğlu yaşındaki adamın tacizine maruz kalıyor.

Bazen bir bakışla, bazen bir küfürle, bazen alay edilerek,kadına manevi şiddet uygulanıyor.

Şiddete hayır, diyerek sokağa çıkan kadınlara devlet şiddet uyguluyor.  

Kadına kurbanlık gözüyle bakan erkekler yaşamayı hak etmiyorlar.Yasalar kadını korumuyorsa kadın da kendisini korumalıdır.Üstelik meşru müdafa durumlarında ceza indirimi kullanılıyor.Şaka bir yana,kadınlarımız bu haklarını neden kullanmasın ki?!

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA ve MÜCADELE GÜNÜ’NDE, kadının kurtuluşu kadın- erkek hep birlikte el ele verip erkek egemen kültürün hukuk düzenini onların başlarına yıkmaktır.Bunun da yolu örgütlenme ve dayanışmadan geçer.

11:02
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2116410
Aktif: 15
Bugün: 212
Dün: 1550

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi