Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3673 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

OLMADI SAYIN VALİ! - Murat AKKUŞ

OLMADI SAYIN VALİ!

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 16 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 5802


Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim geçtiğimiz Salı günü Iğdır’daki bazı gazeteci arakadaşlarla bir araya gelerek Kayyım olarak atandığı belediyede “yapılan çalışmalar” hakkında bilgiler vermiş. Yanında belediyeden başkan yardımcıları Nesim Yiğit, Ülkü Öcal ile kayyumcuk yer almışlar.

Ben orada olmadığım için mişli, muşlu yazıyorum. Hem gazeteci arkadaşlar hem de siz değerli okuyucularımızdan merak edenler oluyor “Valiliğin davetlerinde neden yoksunuz”  diye.

Hangi sebepledir bilmiyorum ama bizi davet etmiyorlar. 

Ancak şunu belirteyim ki O SEBEP her ne ise başımın üstünde yeri var. O sebep benim kimliğimdir, Duruşumdur. Ben o sebeple gurur duyuyorum. Beni ben yapan değerlerimdir, ‘Kürt kökenli değil’ KÜRDÜM ben. Otuz yıldır şerefle yazıyorum. Çağırsalardı da gidip kayumcukla aynı masada oturacak değildim zaten.

Dürüst bir yurttaşım, hırsızlık, yolsuzluk, adam kayırma yapmam. Akrabamı çağırıp işe aldırmam, Eşime, dostuma, akrabama, kardeşime ihale ayarlamaya çalışmam mesela. Biz yazmaya siz saygıdeğer binlerce okuyucumuz okumaya devam ettikçe Iğdır’ın sesini hep birlikte duyurmaya devam edeceğiz.  

Gelelim Vali beyin toplantıda anlattıklarına

“Iğdır son 15 yılda ihmal edilmiş” demişler zat-ı alileri. HDP’li yılları kastediyor kendileri. Ancak yanlış bilgi vermişler HDP’li dönem 11 yıldır. 90 yıldır kim yönetiyordu belediyeyi, onlar her şeyi yapmışlardı da HDP’li başkanlar gelip yıktılar mı? HDP’den önce şehir ne halde idi biliyor musunuz? İşe gelmeden maaş alanları mı dersin, Bir yıldır maaş alamayan işçileri mi dersin, Daha neler, neler…

Iğdır son 15 yıldır ihmal ediliyormuş muş..!

Yiğidi öldür hakkını yeme demişler, HDP elinde enkaz buldu. Şimdi şehirde HDP’li belediyelerin başlattığı proje ve programları Valilik yürütmeye çalışınca İşin adı  “Iğdır son 15 yılda ihmal edilmiş” mi oluyor. 90 yıl yönetenlere laf yok? Tüm dert son 15 yıl mı?

“Topçular mahallesinin su, kanalizasyon ve asfalt işi bittiğini” müjdelemişler.

Öncekiler de hep o mahalleleri müjdeledikleri için şehir bu halde

‘Topçular mahallesinin su, kanalizasyon ve asfalt işi bitti. Bağların asfalt hazırlığı yapılıyor.’ buyurmuşlar. İşte sizin şu an yaptığınız gibi 90 yıl bu şehri yönetenlerde hep o mahalleleri müjdelediler. O yüzden şehir batı Şeria Gazze şeridi misali bir görüntü aldı. Bir tarafa sonsuz hizmet bir tarafa sıfır hizmet...

Son 11 yılda Özgür ve Karaağaç mahallelerinin imarı mahkemelerden ve vilayetten döndü hep. İşi durdurmak için bilinçli şikâyetler yapıldığını da biliyoruz.

Yeşil kuşağın yeri neden değiştirildi?

“Hakveyis güzergâhında ki yeşil kuşak bitmek üzere, seneye ikinci etabı için çalışma başlatacağız. Yeşil kuşağın bitiş yeri Ağız diş hastanesinin önü olacaktır.” Buyurmuşlar.

Yeşil Kuşak projesi Iğdır Eski Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş’in projesiydi. DSİ kanalının bulunduğu Emek, Karaağaç, Özgür ve Cumhuriyet mahallerinden geçip gitmekteydi. DSİ’nin yıllardır çıkardığı engeller yüzünden gerçekleştirilemedi. Valilik oradan alıp zaten yeşil olan Hakveyis ve Melekli güzergâhına koydu. Oysaki DSİ’ye bir telefonla hal edip projeyi yeşilin olmadığı asıl yeşile ihtiyaç duyulan yere yapmalıydı. Tıpkı tüm kurumları istediği zaman belediyenin işlerinde çalıştırdıkları gibi. Neden yapılmadı?

Halk her şeyi görüyor ve biliyor.   

Belediye dışından elemanlarla çalışıyorsunuz? Peki, belediyenin hafızası ne olacak?

Belediyede yıllardır emek veren bunca tecrübeli eleman varken kurumlardan getirilen elemanlarla çalışmayı tercih ediyorsunuz. Elbette takdir sizindir. Ancak devran hep böyle gitmez ki. Bu kayyım uygulaması da biter, hükümetler de değişir. Getirdiğiniz elemanlarda ilk seçimde kurumlarına geri dönecekler. Tayin isteyip gidenlerde olacak. Peki, belediyenin hafızası ne olacak? Yarın gelecek yönetim kime soracak nerede ne odluğunu? Nasıl işlediğini nasıl bilecek?  

Hangi nedenlerle 18. Maddeyi uygulamadınız. Ne şekilde yenilediniz?

“5. Hudut Alayının olduğu bölgede Yapılan 18. Maddeyi uygulamadım ve yeni bir projeyle yeniledim” buyurmuşlar. Hangi nedenlerle uygulamadınız? Ne şekilde yenilediniz? Eski ile yeni arasında ne gibi bir fark var? Bunu billboardlarda halka göstermeyi düşünür müsünüz?

20 milyon Avro AB hibe fonundan geldi siz getirmediniz

Iğdır Belediyesinin "Altyapı Entegre Projesi" 2013 yılında Dönemin DTP'li belediye Başkan vekili Hüseyin Malk tarafından hazırlandı. Avrupa Birliği hibe fonundan Kanalizasyon ve arıtma projesi için gelen 20 milyon Avro projenin ihalesini Iğdır halkının iradesiyle seçilen Belediye Başkanı Yaşar Akkuş yaptı. Siz sadece işi sürdürmeye çalışıyorsunuz. Şehir köstebek yuvasına dönüştürülmüş.  Toz duman çamur almış başını gidiyor. Trafik tıkanıyor ne bir yön levhası var ne de yol gösteren.

Halktan gelen şikâyetler için ‘Cimer’e bir tek kişi şikâyet etmiş” dediklerini duydum. Bundan böyle belediye ile ilgili sorunlar için gazetemizi arayanlara Cimer’e yazın mı diyelim? Bence Çözüm yeri Cimer değil makamlarıdır. Bir kişi değil binler şikâyetçi. Bir kişi de şikâyetçi olsa dikkatle incelenip sonuçlandırılmalıdır.    

İki saat boyunca oradaki arkadaşlara “yaptıklarınızı” anlatmışsınız. Ben şahsen etrafa bakınca iki dakikalık anlatımda gerçekleştirilmiş bir hizmet göremiyorum. Haydar Aliyev parkı desensiz maşallah hep maket üzerinde kalıyor. Bu kaçıncı maket gösterimi? Bir türlü icraatı göremedik. Şehrin göbeğinde en kaz gibi duruyor.  

Kanalizasyon için döşenen borular küçük kirvelerimizin deyimiyle ‘Bir it ölüsü düşse tıkanacak” türden.

“Köy, ilçe, belde ve mahalle minibüslerini için 2022 yılında biz düzenleme planlıyoruz” şeklinde buyurmuşlar. Bence hiç gerek yok, herkes yerinden memnun. Zahmet etmeyin. Daha önce denendi olmadı. Herkes kendi semtine gidiyor.

Sıkıntılar yazmakla bir köşeye sığmıyor. Duyduğuma göre Vali Bey çok sert mizaçlıymış. Etrafını o kadar fırçalıyormuş ki kimse yanlışları ne söyleyebiliyormuş ne de sorabiliyormuş.

Iğdır’a Vali olarak atandığı gün Twitterda daha sonra sildikleri? “Mazluma Yunus, Zalime Yavuz olmak duasıyla, yolumuz bahtımız açık olsun.” Şeklinde bir twit atmıştılar. Aynen bu yolda devam etmelerini diliyorum. Umarım şimdilik kâğıt üzerinde var olan bahsettiği o projelerin tümünü tayini çıkmadan veya merkeze alınmadan hayata geçirirler. Böylece halkın iradesiyle makama geleceklerinde işleri hafiflemiş olur. 

14:03
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (3 Yorum)


3 - Hüseyin malk 16/10/2021

Cesur yürekli kalemlere selam olsun... Gazetecilik cesaret ister, doğruları yazararak toplumu doğru şekilde bildirmek ve kalemini asla satmamaktır... Bu yüzden sizi kutluyorum.... Bu arada bir yalnışıda düzeltmenizi rica ediyorum... Altyapı entegre projesi 2013 yönetimine aittir, saygı ve sevgilerimle...iyi çalışmalar....


2 - ABDULLAH ARARATİ 16/10/2021

helal sana aslan yürek senin gibi 5 kişi daha olsaydı ya


1 - İsmail sarıtaş 16/10/2021

VALİ beye sormak gerek Iğdır,ın bir yarısı Filistin diğer yarısı İsrail olduğu dönemlerin yaşandığını da soylemislermi igdir yaşanmaz duruma gelmiş bu yapılan harabe hdp li bld başkanı tarafından yapılsaydı igdirlinin yarısı isyan etmişti.ne yaparlarsa yapsınlar gerçekler gözardı edilemez.Bld.binasini çamaşır suyuyla yıkayarak olan tenesirde yıkandı.kahrolsun faşizm kahrolsun ırkçılık yaşasın halkların kardeşçe yaşadığı TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074583
Aktif: 28
Bugün: 1449
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi