Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3672 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İtibar Mı İsraf Mı? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

İtibar Mı İsraf Mı?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 16 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 336


İnsanların çoğu kendileri için değil, başkaları için giyinir. Daireye gelen pasaklı bir köylü ile iyi giyimli bir çiftlik ağası aynı muameleyi görmez. Pasaklı köylüye bağırır çağırırlar; bugün git yarın gel derler. Çiftlik ağası, general gibi itibar görür; işleri tıkır tıkır yürür. General deyince aklıma geldi. 

Bir general kişiliğinden dolayı mı, yoksa omzundaki yıldızlardan dolayı mı itibar görür? (Dostoyevski) Ülke kaynaklarını umursamadan har vurup harman savuranlar,itibarda tasarruf olmaz diyorlar.Bu söylem israfa kılıf aramaktan başka bir şey değildir.İsraf ise insanlığa karşı saygısızlıktır. İtibar kısaca saygınlık demektir. İtibar kimine göre ihtişamla,şatafatla kazanılır,kimine göre onurlu ve şerefli olmakla kazanılır.

Yine itibar daima tutarlı davranışlarla kazanılır.Ne güzel demiş, Mevlana; “Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol” Kur’an “İnsanların yeryüzünde ihtiyatlı davranmaları gerektiğini” anlatıyor.Tanrı ve Din gösteriş,şatavat ve miktar peşinde değil ahlak peşindedir. İtibarda tasarruf olmaz söylemi kendine saltanat kuranların söylemidir.Bu söz ne ayet, ne hadis ne de bir filozofun sözü değildir.İsraf dini hükümlere de demokrasiye de terstir. Gelişmiş ve medeni ülkelerin yöneticileri daha mütevazi ve doğal davranıyorlar.Aşırı lüks ve gösterişten uzak duruyorlar.Ortadoğu ülkelerinin kralları gösterişe düşkün ve görgüsüzler. 

İran şahlarının ve Arap krallarının geçmişte yaptıkları dillere destan toplantı ve gösterişler onlara hiçbir şey kazandırmadı. Uruguay cumhurbaşkanı Jose Mujica mütevazi evinde,halk içinde yaşayarak saraya taşınmadı.”ülkeleri malda mülkte , gösterişte ,safahatta gözü olmayanlar yönetmeli” diyor.Halkın içinde,kendi halinde yaşayan bu cumhurbaşkanı, Dünyada sevilen ve itibar gören bir kişidir.

Kışlık ve yazlık saraylar, 125 bin makam aracı, makam uçakları itibar kazandırmaz.Zırlı araçları uçakla ABD ye taşımak ve 300 kişi ile çıkarma yapmak itibar kazandırmaz.Yargının, Maliyenin,Hariciyenin,merkezi idarenin kalmadığı bir yerde itibardan bahsedilmez. Ebu Zer Gifari , Şam da, Muaviye’nin görkemli sarayını görünce ,isyan eder ve ”Eğer bu sarayı halkın parasıyla yaptıysan haramdır eğer kendi paranla yaptıysan israftır” der. Ülkemiz , İş dünyası dergisine (FORBES) göre , Dünya itibar listesinde 44. Sıradadır. İtibarlı olmak demek,adaletli, dürüst ve vicdanlı olmak demektir.

Bir ülkede insanların nasıl öldüğü de itibar için bir göstergedir.İnsanlar intihar ediyorsa,yol ortasında bıçaklanıyorsa,panzerlerin altında can veriyorsa,iş yerlerinde ihmalkarlıktan ölüyorlarsa itibarlı değilsiniz.İtibar insanların evinde huzur içinde ölmesidir.İnsanlarımıza huzurlu ölüm dahi çok görülüyor. Hukuka güven kalmadıysa, asgari ücret yoksulluk sınırı altında ise,paranız dünya paraları karşısında, devamlı değer kaybediyorsa(Afganistan ve Etiyopya dahil),Tarımınız ithalata dayalı ise, Öğrenciler yurt bulamayıp banklarda yatıyorlarsa itibardan bahsedemezsiniz. Mafya ile siyasetin kol kola gezdiği,siyasilerin birbirlerini tehdit ettiği ve siyasi cinayet riskinin olduğu bir ülke itibarlı olamaz. Adaletsizlik,ekonomik sıkıntılar,işsizlik,baskı ve terörist suçlamaları toplumu strese sokuyor. Üst üste yapılan hatalar bu ülkeye itibar kazandırmaz.

Zaten saraylar halktan kopuk yerlerdir,halkı anlamaları mümkün değildir. Saraylar entrikaların düzenlendiği yerlerdir. Bu kadar yolsuzluk ve israf karşısında diyanet işleri ve din alimleri neden suskun ve dillerini yutmuşlar.Bunun cevabını da İslam filozofu El- Kindi’ ye bırakalım; El-Kindi kendi döneminin din adamlarını şöyle eleştirmiştir:” Saldırgan ve zalim düşman durumunda olan bunlar,haksız yere işgal ettikleri kürsüleri korumak için elde ettikleri ve çok uzağında bulundukları insani faziletlere sahip olanları aşağılarlar.Amaçları riyaset ve din tacirliğidir.Oysa kendileri,dinden yoksundur. Çünkü bir şeyin ticaretini yapan, onu satar; sattığı şey ise, artık kendinde değildir.Kim din tacirliği yaparsa ,onun dini yoktur.Gerçek varlığın hakikatinin bilgisini edinenlere karşı çıkan ve onları “Küfür” ile itham edenin, din ile ilişkisi kalmamıştır.” (el-Kindi, Felsefi Risaleler. çev: M. Kaya. İst, 2006, s.142). Kişi başına milli gelir 40-50 bin dolar olursa ve sosyal adalet varsa itibarlı olursunuz.Bilim adamlarınızın uluslar arası makaleleri varsa,bilimsel buluşlar varsa,birçok alanda Nobel alıyorsanız itibarlı olursunuz. Okyanuslarda uçak gemileriniz dolaşıyorsa itibarlısınız. Ülkemiz hukuk endeksinde,dünyada son sıralarda. Gelişmişlik sıralamasında G-20 listesi dışında kaldık. İnsanlarımızın alın teri çalınıyor ve paramız eriyor.

Çalınan ve eriyen bir itibar. Gösteriş ve hamasetle kimseyi inandıramazsınız. Dünya küçüktür ve dünya her şeyi biliyor. Aksi halde hem ülke gülünç duruma düşer hem Dünya halkları buna tepki gösterir.

10:40
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074532
Aktif: 23
Bugün: 1366
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi