Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3672 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tarih ve sorumluluk... !? - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Tarih ve sorumluluk... !?

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 05 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 234


İçinde bılunduğumuz zaman dilimi ve karşı karşıya bulunduğumuz sorumluluklar, sorunlar ve vereceğimiz kararlar bakımından tarihi bir süreçten geçiyoruz. Verilecek kararlar da o denli tarihi olacak. Dolayısıyla verilecek kararlarla sadece bu güne karşı değil tarihe karşı da sorumlu olacağız. O halde sürecin aktörlerinin bu bilinçle hareket etmeye davet ediyoruz.

Neden mi?
Çünkü, İlk defa seçim tarihimizde potansiyel olarak hem bir fırsatı hem bir tehlikeyi bünyesinde taşıyan bir seçime doğru gidiyoruz.
Tehlike mevcut iktidarın seçimi kazanması durumunda mevcut sistem değişikliğini bir rejim değişikliğine doğru sürükleyerek bunu halk desteği ile (seçim ile) meşruiyetini sağlayacak olmasıdır. O taktirde demokrasi güçleri kaybeder, otokratik rengi ağır basan otoriter ve giderek totoliter bir rejime hepimiz mahkum oluruz.
Fırsat ise muhalefetin ilkeli bir ittifakla seçimi kazandıktan sonra demokratik parlementer sistem içinde ülkenin birikmiş sorunlarını çözmesidir. Bunun olması için önce ilkelerin (yol haritasının) hazırlanması, ardından da ittifakların bu ilkeler etrafında büyümesidir.
İtiffak deyince aklımıza sadece siyadi partiler geliyor. Oysa asıl itifak toplumsal kesimlerle, sicil toplumun örgütlü güçleri ile yapılacak olandır. Bu da sorunların çöümüyle beraber geçiş sürecini içeren bir yol haritasını gerekli kolıyor.
Oluşturulacak yol haritasında seçim kazanışdıktan sonra nasıl bir değişim olacağı, değişimin yönü, niteliği ve hızının nasıl olacağı net bir biçimde ortsya konulmalı, hangi adımların ne zaman atılacağı belirtilmeli ve topluma açıklanmalıdır.
Bir örnek: Her kesin üzerine anlaşacağı temel hususlardan biri hukuktur, adalettir. Herkes ekonomi konusundaki görüşleri farklı olabilir. İnsanların sağcı, solcu, muhafazakar ya sa Marksist olması da normal. Ama her kesin hukuk karşısında eşit olması, yargının tarafsız ve bağımsız olmasına ve tabi hukukun üstünlüğüne kimsenin itirazı olmaz. Çünkü eşitlik özgürlük
Lafla olmaz hukukla olur. Hukuku zengine ayrı fakire ayrı, Aleviye ayrı Sunniye ayrı, Doğuya ayrı Batıya ayrı uygulayamazsınız. Uygularsanız onun adı hukuk olmaz.(Kayyumlarda olduğu gibi)
Üstünlerin değil hukulun üstünlüğünün tesisine çok ihtiyaç var.
İşte o zaman bir yeniden inşa ile cumhuriyet demokrasi ile taçlanmış olur ve o arada uzun zamandır çözülemeyen önemli sorunların çözümünün de önü açılmış olur.
Üçüncü bir olasılık da var. O da kazanarak kaybetmektir. Eğer seçim, ilkesiz bir biçimde, temel sorunlarım çözümünden kaçılarak, sırf Erdoğan’ın kaybetmesi üzerine kurgulanırsa o zaman seçim kazanılsa da kaybedilmiş olur.
Bu Türkiyeye hatta kazanana da bir yarar sağlamayacaktır. Bunun adı kazanarak kaybetmekten başka bir şey olmaz. Aklı başında hiç kimse böyle bir şey istemez her halde. O halde her kesin aklını başına alarak sorumlu davranmasının tam zamanıdır. (Kılıçdaroğlunun son zamanlarda sık dile getirdiği “Ben sizin oylarınıza değil sorunlarınızın çözümüne talibim” sözü bu bakımdan önemli ve anlamlıdır”)
Çünkü, bu seçim bir kariyer seçimi değil, bir kader seçimidir.
Bu yönü ile tarihi bir zamandan geçiyoruz, yanlış bir karar onu verenleri tarih karşısında hesabını veremeyecekleri bir durumla yüz yüze bırakacaktır.
16:12
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074530
Aktif: 21
Bugün: 1364
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi