Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3672 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Adalet Bakanına Aleyna Ağgül'ün Şüpheli Ölümünü Sordu

HDP Iğdır milletvekili Dr. Habip Eksik Aleyna Betül Ağgül’ün 'şüpheli ölümü' ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ‘e soru önergesi verdi.

Milletvekili Dr. Eksik konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Türkiye'de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Iğdır ilinde genç bir kadının şüpheli ölümü ve bu olay ile ilgili olduğu iddia edilen kişinin kısa sürede ifadesi alınıp bırakılması ve sonrasında yoğun tepkiler üzerine tutuklanması ile ilgili soru önergemiz aşağıdadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Seçim bölgem Iğdır’ın Pir Sultan Abdal Mahallesinde 3 Ekim 2021 tarihinde 18 yaşındaki Aleyna Betül Ağgül yaşadığı evin beşinci katından kendisini boşluğa bıraktığı, ayrıca “Benim ölümümden G.A sorumludur” yazılı not bıraktığı basına yansımıştır. Söz konusu olay ile ilgili Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın gözaltına alındığı ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştır. Daha sonra kamuoyunun yoğun tepkisi sosyal ve ulusal medyanın yoğun itirazları sonucu herkesin vicdanını yaralayan olay ile ilgili Gökhan A tutuklanmıştır. İddialara göre genç kızın Gökhan A’nın oğlu Göktürk A’nın sınıf arkadaşı olduğu ve Aleyna’nın ölüme sürüklenmesine sebep olduğu delillerin bulunduğu basına yansımıştır.

Toplum içinde ikinci Aleyna vakası olarak basına yansıyan Aleyna Betül Ağgül’ün şüpheli ölümü geçen yıl evinde ölü bulunan Aleyna Çakır olayına benzetilmektedir. Türkiye’de iş insanlarının direk ya da dolaylı olarak karıştığı bu tür olayların toplumdan gizlendiği veya cezasız kaldıkları kanısı mevcuttur.

Bu bağlamda;

1- Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın ifadelerinin alınıp bırakılmalarının gerekçesi nedir? Yargı üzerinde bir baskı var mıdır?

2- Kamu vicdanını derin yaralayan bu ölüm olayı intihar mı, öldürme midir? Bu konuda kamuoyu ne zaman bilgilendirilecektir?

3- Gökhan A’nın serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Bu işlemi gerçekleştiren hâkim hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4- Bundan sonraki süreçte bakanlık olarak bu olayın takipçisi olacak mısınız?

5- Söz konusu benzer vakalarda iş insanlarının korunduğu iddiası doğru mudur?

6- Yargılama süreci hangi aşamadadır? Yargılamanın diğer aşamalarında kamuoyunun yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı hakkında kaygılarını gidermek için bir çalışmanız olacak mıdır

7- Aleyna Betül Ağgül’ün ölümü şüpheli bir ölüm olduğu halde klasik otopsi yapılmadığı doğru mudur? Doğruysa niçin klasik otopsi yapılmamıştır?

17:10

Haber tarihi: 12 / 10 / 2021
Haber Okunma: 694
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: DAP’A 2022 YILI PROJE BAŞVURULARI BAŞLADI
Sonraki: IĞDIR'IN KURTULUŞ YILLARINA TARİHSEL BAKIŞ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074553
Aktif: 29
Bugün: 1401
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi