Iğdır Havalimanı Kasım Ayında 14.080 Kişiye Hizmet Verdi Kasım Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 14.080 Yolcuya Hizmet Verildi&hell...           • Yunus Emre’yi Anma Paneli Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • “Engelsiz Yaşama Adım Adım” Konferansı Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Lise Öğrencisi Neslihan Demir’den Haber Alınamıyor Dün sabaha karşı evden çıkan lise öğrencisi Neslihan Demir’den haber alınam...           • Eşi Tarafından Öldürülen Dilan Kok Davasında Karar Verildi Iğdır merkez Karaağaç Mahallesi’nde 26 Ocak’ta boşanma aşamasında olduğu Dilan ...           • HAYDAR ALİYEV VEFATININ 18. YILINDA IĞDIR'DA ANILACAK Azerbaycan'ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümün...           • Milli Judocumuz Özlem Yıldız'dan Bir Başarı Daha Rusya'da düzenlenen Miks Karma Takımlar Avrupa Judo Şampiyonasında Büyükler kategor...           • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Düzenlendi Iğdır'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Engelsiz Yaşam, Bak...           • 12 YILDIR YATAĞA BAĞLI YAŞAYAN KADIN YÜRÜMEK İSTİYOR SUSEN YILMAZ’IN AMELİYATI İÇİN 120 BİN TL LAZIM Iğdır’ın Söğütlü...           • TBMM’de Konuşan Vekil Eksik ’ten Kayyuma Hayvan Pazarı Tepkisi Iğdır Belediyesine ait Hayvan Pazarı’nın kayyum vali tarafından ihaleye çıkılmadan Iğ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3863 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3904 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1211 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3395 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3672 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3828 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3583 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4290 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3153 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3552 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3627 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3306 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Vekil Eksik Iğdır Çiftçisinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK tarım ovası Iğdır'da çiftçilere yaptığı ziyaretler esnasında zor durumda olan çiftçilerin durumunu soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşamın her alanını olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında yaşanan kuraklık, sağnak yağışlar, meydana gelen sel felaketleri gibi doğal afetler çiftçinin sorunlarını derinleştirmiştir. Özellikle tarım sektöründe salgından kaynaklı çiftçilerin artan sıkıntılarının yanında gübre, ilaç, mazot, sulama ve elektriğe gelen zamlar çiftçinin üretimini zorlaştırmaktadır. Türkiye Ziraatçılar Derneği verilerine göre çiftçinin en çok kullandığı iki gübre çeşidinden DAP ( Diamonyum Fosfat) gübresi yüzde 175, ÜRE gübresinin ise yüzde 166 zamlandığını belirtmiştir. Ayrıca tarımsal alanda kullanılan araç-gereçlerin yedek parçaları,lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi ödemeler de dikkate alındığında çiftçilerin üretim yapmaları önündeki zorluklar giderek çoğalmaktadır.

Tarım bölgesi seçim bölgem Iğdır Ovasında çiftçilerimize yaptığım ziyaretler esnasında özellikle gübrenin uçuk fiyatlar ile satılması ayrıca üst üste yapılan zamlar, gerek bankalardan gerekse Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan kredilerin yaşanan kuraklık ve pandemiden kaynaklı çiftçilerin büyük kesiminin ödeme yapamadıkları dolaysıyla icralık oldukları hatta birçok çitçinin tarım aletlerine el konulduğunu dile getirdiler. Buna karşın tarımsal ürünler buğday, arpa, mısır, şeker pancarı gibi tarım ürünlerinin taban fiyatlarının düşük olması sebebiyle çitçiler çok zorluklar yaşamaktadırlar. Çok sayıda çitçimiz ekim yapamaz duruma gelmiştir.

Bu bağlamda;

1- Özellikle gübre fiyatlarındaki bu artışın sebebi nedir, bakanlığınızın bu konuda tavan-taban belirlemesi var mıdır?

2- Çiftçilerin ilaç, mazot, sulama ve elektrik giderleri ayrıca tarımsal aletlerin yedek parçaları ile lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi kalemlerin çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi yapılacak mıdır?

3- Tarım Kredi Kooperatifleri ve banka kredileri ertelenmesi veya çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi planlanacak mıdır?

4- Iğdır ilinde çiftçileri olumsuz etkileyen kuraklıktan kaynaklı ot, saman ve yem ihtiyacı noktasında çitçilerin desteklenmesi ve bu hususta alınmış bir önlem var mıdır?

5- Pandemi ve kuraklıktan kaynaklı Tarım Kredi Kooperatifleri, devlet ve özel bankalara borçlarını ödeyemeyen çiftçilere yönelik bir çalışmanız var mıdır, 2022 bütçesinde bu hususta kaynak ayrılacak mıdır? Çiftçinin borçlarının ileri bir tarihte ödenmesi ve tüm borçların faizsiz ertelenmesi konusunda bakanlığınızın bir çalışmaları var mıdır?

6- Gübre kullanımı verimi doğrudan etkilemektedir. Üretici, artan fiyatlar nedeniyle daha az gübre kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu açıdan verim kaybının önlemesi adına bir çalışma planlanmakta mıdır?

7- Iğdır ilinde banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden almış olduğu kredilerden kaynaklı arazi ve traktör gibi ekipmanlarını kaybetmek durumunda olan çitçi sayısı ne kadardır. Bakanlığınızın bu konuda bir çalışması var mıdır?

8- Tarımsal ürünler (buğday, mısır, şeker pancarı, arpa vb) taban fiyatlarının bu kadar düşük belirlenmesinin gerekçesi nedir?

9- Arazisini ekonomik girdilerden kaynaklı ekemeyen çitçilerimize yönelik çalışmanız var mıdır?

17:17

Haber tarihi: 11 / 10 / 2021
Haber Okunma: 267
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Azeri, Ermeni ve Rus Dini Liderler Moskova'da Bir Araya Gelecek
Sonraki: IĞDIR'IN KURTULUŞ YILLARINA TARİHSEL BAKIŞ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2074517
Aktif: 21
Bugün: 1337
Dün: 1997

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi