Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           • Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ Rektör Alma’yı Ziyaret Etti 27. Dönem Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve beraberindeki heyet, Iğdır Üniversitesi Re...           • Kahvaltı Sofrasında Olması Gereken 8 Besin! Kahvaltı günün en önemli öğünlerinin başında geliyor.Güçl&uum...           • Eğitim Kurumlarına Ait Kantin ve Yemekhanelerde Denetimler Başladı Eğitim Kurumlarına Ait Kantin Ve Yemekhaneler Gıda Kontrol Ekiplerince Denetleniyor… Pande...           • İYİ PARTİ İL TEŞKİLATINDAN AÇIK TEŞEKKÜR... İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve İyi Parti Milletvekilleri 15.09.2021 Çarşamb...           • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Iğdır’da Yoğun İlgiyle Karşılandı Dün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ve beraberindeki mille...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3450 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3680 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1047 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3170 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3038 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3458 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3645 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3380 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3834 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3176 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2962 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3367 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3417 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3093 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'Sistem Sendikacılığını Bırakın,Haklarımızı Almak İçin Mücadele Edin'

KAYA sert çıktı: “Sistem sendikacılığını bırakın, haklarımızı almak için mücadele edin.”

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim KAYA, 2022-2023 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin başlamasına az bir zaman kala yetkili sendikaya seslendi.

“Devletin temsilcisi ve itibarı olan memurları açlıktan ve yoksulluktan kurtarın” çağrısında bulunan KAYA, elektrik ve doğalgaza gelen zamların son üç yılda memurun aldığı zamdan %60 daha fazla olduğunu, enflasyonun yükselmesiyle birlikte kamu çalışanlarının temel ihtiyaç maddelerini temin edemeyecek hale geldiğini belirterek, memur ve emeklinin %3-4 zamma mahkûm edilmesine razı olmayın çıkışında bulundu.

Yoksulluk sınırının 12 bin lirayı geçtiği bugünkü ekonomik koşullarda kamu çalışanlarının ve emeklilerinin ağır koşullarda yaşam mücadelesi verdiklerini, enflasyonun, hayat pahalılığının tavan yaptığı bugünlerde memurun ve emeklinin yoksulluğa mahkum edilmemesini, 2021 yılı itibarıyla elektrik, doğal gaz, su, telefon ve internet harcamaları toplamının asgari ücretin dörtte birini aştığına dikkat çeken KAYA, açlıkla, yoklukla perişan olan memur ve emeklinin sıkıntılarının yok sayılamayacağını, 6. Dönem Toplu sözleşme görüşmelerinde bu sorunların çözülmesi için mücadele edilmesini istediklerini söyledi.

Toplu sözleşme masasına oturmadan önce Diyanet Hizmet Kolunda faal sendikaların önerilerinin ve taleplerinin yetkili sendika tarafından dinlenmesinin önemine değinen KAYA, “yetkili sendika, geniş kapsamlı bir dosya ile masaya oturmalıdır.” dedi. Yetkili sendikanın kamu çalışanlarını ve emeklilerini temsil ettiğini, bu nedenle sorumluluğun ve vebalinin çok ağır olduğunu ve memur ve emeklinin refaha kavuşması için mücadele edilmesini, aksi takdirde onurlarıyla çekilmeleri gerektiğini söyledi.

Kamu çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde maaş verilmesi gerektiğini söyleyen KAYA, tarafların koltuklarını ve kendi çıkarlarını değil, memurun ve emeklinin durumunu dikkate almaları gerektiğini belirterek, “yetkili sendikaysan masaya yumruğunu vurup çalışanların hakkını alacaksın. Aksi halde onurunuzla çekilin. Zira Diyanet çalışanları kimsenin siyasi kariyerinin basamağı değildir, olamazda. Bu sözleşme dönemi hepinizin sınavı olacaktır,” dedi.

Toplu Sözleşme görüşmeleri başlamadan önce taraflara seslenen İbrahim KAYA, “Ekonominin ağırlaştığı, enflasyonun yükseldiği, yoksulluk sınırının 12 bini geçtiği, kamu çalışanlarının alım gücünün hızla düştüğü, maaşlarının hızla eridiği bir dönemde vicdanlarınız rehberiniz olsun! Fısıltılarınız kulağımıza kadar gelirken; sizler, bizim aylardır çığlımızı duymuyorsunuz! Yetkili sendika, memuru ve emekliyi satma! Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin hakkını almadan masadan kalkma! Sonra meydanlara çıkıp cüzdan çıkarma eylemi yapma! Memur %3’e mahkûm edilirken kendine %80 zam yapma! Memur Hacı Murat’ı bile alamazken kendine A6 alma! Sosyal medya da gösterdiğiniz dik duruşu masada da gösterin. O zaman bizde sizi ayakta alkışlarız. Memur olarak çalıştığınız günleri unutmayın, yarın emekli ordusuna katılacağınızı da unutmayın! Sahadan aldığınız gücü unutmayın ve memurun, emeklinin içine düştüğü bugünkü durumu da unutmayın! Memur ve emekli zor koşullarda yaşam mücadelesi

verirken siyaseti ve sistem sendikacılığını bırakın ve haklarımızı korumak için mücadele edin. Sizlere hatırlatıyorum; hakkınız ödenmez deyip hakkımızı ödemediniz, haklarımızı masada bırakacaksanız meydanlarda mikrofon kabadayılığı yapmayın!”

DİYANET HAK VE ADALET SEN’İN TALEPLERİ

1- 2022 yılı ilk 6 ayı için enflasyon+%15, ikinci 6 ayı için enflasyon+%18+ 1.000 lira seyyanen zam, 2023 yılı ilk 6 ayı için enflasyon +%22, ikinci 6 ayı için enflasyon+%25 ve 1.000 lira seyyanen zam verilmelidir.

2- Enflasyon farkı aylık olarak verilmelidir

3- Kur’an Kursu öğreticilerinin saatlik ders ücretleri %35 artırılmalıdır,

4- Kur’an Kursu öğreticilerinin saatlik ders ücretleri vergiden muaf olmalıdır,

5- Tamamı emekliliğe yansıtılmak üzere tek kalem maaş ödenmelidir,

6- Bayram ikramiyesi en az 1.500 lira olmalıdır,

7- 3.600 Ek göstergenin tüm kamu çalışanları ve emeklilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi,

8- Vergi diliminin %15’te sabitlenmesi,

9- Vergi adaletsizliğine son verilmeli; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için vergi sisteminin düzenlenmesi,

10- EYT Mağdurları için yeni düzenleme yapılması,

11- Emeklilere de aile ve çocuk yardımı ödeneğinin ödenmesi,

12- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Karadeniz Bölgesindeki köy, yayla, mezra vb. gibi yerleşim yerlerinde çalışan din görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerine yıpranma payı verilmelidir.

13- Aile yardımı (eş ve çocuk) ödeneği günümüzün ekonomik şartlarına uygun olarak artırılmalıdır.

14- Diyanet İşleri Başkanlığında Yardımcı Hizmetli kadrosu kaldırılmalı, bu kadrolarda çalışanlar mezuniyetlerine göre uygun memur kadrolarına geçirilmelidir.

15- Din görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerine can güvenliği tazminatı ödenmelidir,

16- Din görevlilerine ve Kur’an Kursu öğreticilerine şiddet uygulayanların tüm sosyal hakları 1 yıl süreyle dondurulmalı ve tedavi giderleri kendisinden alınmalıdır. Ayrıca çıkarılan şiddet yasası uygulanmalıdır.

17- Engelli din görevlilerinin engel durumuna göre talepleri değerlendirilmelidir,

18- Murakıplar, Müfettiş kadrosuna geçirilmelidir.

19- Toplu sözleşme görüşmeleri canlı yayınlanmalıdır.

20- Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan fahri, vekil ve sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmelidir,

21- Diyanet İşleri Başkanlığında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı her yıl düzenli olarak yapılmalıdır,

22- Din görevlilerine her yıl sarık ve cübbe ödeneği verilmeli, bu ödenek günün ekonomik koşulları dikkate alınarak yapılmalıdır.

23- Atamalarda liyakata önem verilmelidir.

21:18

Haber tarihi: 28 / 07 / 2021
Haber Okunma: 340
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Kadınlarda Polikistik Over Sendromuna Dikkat !
Sonraki: Aralık Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı İhale İlanı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1989944
Aktif: 26
Bugün: 1936
Dün: 1852

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi