Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           • Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ Rektör Alma’yı Ziyaret Etti 27. Dönem Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve beraberindeki heyet, Iğdır Üniversitesi Re...           • Kahvaltı Sofrasında Olması Gereken 8 Besin! Kahvaltı günün en önemli öğünlerinin başında geliyor.Güçl&uum...           • Eğitim Kurumlarına Ait Kantin ve Yemekhanelerde Denetimler Başladı Eğitim Kurumlarına Ait Kantin Ve Yemekhaneler Gıda Kontrol Ekiplerince Denetleniyor… Pande...           • İYİ PARTİ İL TEŞKİLATINDAN AÇIK TEŞEKKÜR... İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve İyi Parti Milletvekilleri 15.09.2021 Çarşamb...           • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Iğdır’da Yoğun İlgiyle Karşılandı Dün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ve beraberindeki mille...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3450 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3680 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1047 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3169 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3038 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3457 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3644 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3380 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3834 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3176 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2962 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3366 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3417 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3092 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kanser Ağrılarında Doğru Yönlendirme Önemli!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser tüm dünya artmaya devam ediyor. Kansere bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Peki bu ağrıların çözümü nelerdir ? Anesteziyoloji ve Reanimasyon Prof.Dr.Serbülent Gökhan Beyaz konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kanser Ağrısı, kanser tanısı konulduğunda en yaygın semptom olarak karşımıza çıkar ve kanser tedavisinden bağımsız olarak sıklığı gittikçe artmaktadır. Kanser hastalarında, özellikle ileri evrelerde ağrı tahminen %80’ nin üzerindedir. Hastalar tedavi ile tam kür bile yani tamamen iyileşmiş olsa da ağrıya %30 oranında rastlanabilmektedir. Halihazırda yeni bilgilere göre kanser tedavisine devam edilenler içerisinde pankreas kanserlerinde %59 oranında, baş boyun kanserlerinde ise yaklaşık %64 ağrı görülebilmektedir. Farklı ağrı tipleri ve ağrı sendromları kanserin her evresinde görülebilir. 2014’de yapılan çalışmada hastaların üçte birinin ağrıları için uygun ağrı tedavisi almadığı görülmüştür. Ülkemizde bu durum gelişmiş ülkelere göre ağrı tedavisi alamayan kanser hastalarımız çok daha fazladır.

Kanser hem şimdiki zamanın hem de geleceğin en önemli sağlık problemlerinden biridir. Globocan verilerine göre 2020’de 15 milyondan fazla insanda kanser görüldüğü bildirilmiştir. Tedavi takibinde ağrı tekrar tekrar değerlendirilmelidir. Ağrı karakteri, ağrının şiddeti ve derecesi, ağrı tedavisine yanıt, günlük işlerini yapabilme kapasitesi, günlük yaşam aktiviteleri hayat kalitesi sorulmalı ve hastanın ailesi ile beraber vakit ayırılması önerilmektedir. Hasta ağrısının şiddetini kendisi tarif etmelidir, şiddeti özel ölçeklerle değerlendirilmeli ve kayıt altına alınarak takip edilmelidir.

Öncelikli ağrı tedavisi ağızdan ilaçlar olarak tercih edilmelidir. WHO (Dünya sağlık örgütü) önerilerine bağlı kalınarak ilaç tedavisi düzenlenir. Gereğinde opioid denilen kırmızı reçeteli ilaçlara ek ilaçlar verilebilir. Bu ilaç grupları mutlaka ağrı ile ilgilenen Anestezi ve Reanimasyon hekimi ya da algoloji hekimi kontrolünde düzenlenmelidir. Eğer ağrılar verilen ilaç tedavileri ile yeterince kontrol altına alınamıyorsa ya da ilaç yan etkileri yeterince tolere edilemiyorsa girişimsel ağrı yöntemler gündeme gelir. Bu yöntemlere örnek olarak omuriliğe ya da komşu aralığına bir kateter takılarak ilaçların verilmesi (spinal-epidural port-kateter, morfin pompası, radyofrekans yöntemleri, kordotomi v.s.) ya da kırılan omurların çimentolanması (vertebroplasti/kifoplasti) verilebilir.

Girişimsel yöntemler ve ağızdan ilaç tedavileri ağrı ile ilgilenen Anestezi ve Reanimasyon hekimleri ya da algoloji hekimlerince uygulanmalı ve takip edilmelidir. Hastalar ve yakınlarının bağımlı olmaktan korkma ya da ilaç etki etmeyecek gibi yersiz korku ve endişeleri giderilmelidir. Hastalarımız Gereksiz yere kanser ağrılarına bağlı ağrı-acı çekmelerine gerek yoktur. Ne zamanki hastalarımıza ‘ağrılarınız için yapacak bir şey yok’ denildiğinde her zaman yapacak bir şeylerin olduğunu bilsinler.

Son olarak kanser ağrısı çekmeye gerek yoktur. Ağrılarınız için mutlaka bir tedavi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Lütfen ilgili branş hekiminize başvurunuz.

21:49

Haber tarihi: 26 / 07 / 2021
Haber Okunma: 331
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 6 Ak Saçlıya Barıştırdıkları İçin Yüzlerce Yıl Hapis
Sonraki: Yargıtay’dan Kobanê Protestolarına Dair Çarpıcı Iğdır Kararı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1989927
Aktif: 31
Bugün: 1902
Dün: 1852

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi