Askerlerin Yakılması İçin Fetva Veren 'IŞİD Kadısı' Gözaltına Alındı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde asker olan Sefter Taş ve Fethi Şahin’in S...           • Ağrı Dağı'nın ‘Şapka Buzulları’ Eriyor Ağrı Dağı'nın 4 bin ile 5 bin 137 metre arasında bulunan şapka buzulları, sıcakların etkisiyle eri...           • Iğdır ASKF Amatör Kulüp Yöneticileriyle Toplantı Yaptı 2021-2022 sezonu öncesi Iğdır ASKF Binasında toplanan Kulüpler, sezon öncesi bilgil...           • SGK İl Müdürü Birsen Dursun: Başvurular 30 Eylül’de Son SGK Iğdır İl Müdürü Birsen Dursun Vatandaşların yapılandırma kanunun avantajlarında...           • Yerli Şeftalimizin Hasadı Başladı Iğdır’ın doğal lezzeti ve aromasıyla bilinen yöremiz ve çevre İllerin vazge&cced...           • Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ Rektör Alma’yı Ziyaret Etti 27. Dönem Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve beraberindeki heyet, Iğdır Üniversitesi Re...           • Kahvaltı Sofrasında Olması Gereken 8 Besin! Kahvaltı günün en önemli öğünlerinin başında geliyor.Güçl&uum...           • Eğitim Kurumlarına Ait Kantin ve Yemekhanelerde Denetimler Başladı Eğitim Kurumlarına Ait Kantin Ve Yemekhaneler Gıda Kontrol Ekiplerince Denetleniyor… Pande...           • İYİ PARTİ İL TEŞKİLATINDAN AÇIK TEŞEKKÜR... İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve İyi Parti Milletvekilleri 15.09.2021 Çarşamb...           • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Iğdır’da Yoğun İlgiyle Karşılandı Dün, Iğdır’a gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ve beraberindeki mille...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3450 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3678 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3551 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1046 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3169 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3038 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3457 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3644 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3379 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3833 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3176 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2962 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3366 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3417 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3092 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Cehalete Savaş Açan Doktor! Kız Çocukları İçin De Mücadele Ediyor

Iğdır’da 13 yıldır görev yapan Aile Hekimi Mehmet Kum, cehalete savaş açtı. İlkokulda hasta yatağında öğretmeninin kendisine bir kitap hediye etmesiyle başlayan kitap sevgisini çocuklara aşılamak için adeta kendisini adadı. Muayene gelen çocuklara oyuncaklarla birlikte kitaplar hediye ederken, beraberindeki arkadaşlarıyla kız çocuklarını okula göndermeyen aileleri ikna etmek için kapı kapı dolaşıyor. Çocukların kendilerini geliştirmesi için mücadele veren fedakar doktor, SABAH’a konuştu.

Iğdır'da aile hekimi olarak görev yapan Mehmet Kum, hastalara şifa olmaya çalışırken bir yandan da kendini çocukların mutlu olması için adadı. 2008 yılından beri memleketi Iğdır'da aile hekimi olarak görev yapan Kum, kentte birçok okulda kitap dağıtım projelerine imza attı. Kendisine muayene olmak için gelen her çocuğa hediye oyuncaklar ve çocuk kitapları veren Muş, hayırseverler ve kendi imkânlarıyla aldığı kitapları, en ücra köylere kadar götürüyor. Sağlık Ocağında çalışmadığı günlerde elinde oyuncak ve kitaplarla köy köy dolaşan Doktor Kum, halk arasında 'Cehalete savaş açan Hoca' olarak tanınıyor. Sadece kitap değil ihtiyaç sahibi birçok aileye de yardım eli uzatan Kum, bir çok okula gönderilmeyen çocuğunda okula gönderilmesi için ikna çalışmalarında bulundu.

Köy Öğretmeni Kitap Getirdi, Hayatını Kitaplara Adadı

Pandemiden dolayı okula gidemeyen çocukların evlerine kitap götüren Doktor, şimdiye kadar 100'binin üzerinde kitap dağıttı. Çocukların iyi bir eğitim almasıyla ülkenin kalkınmasını mümkün gören Kum, SABAH'a yaptığı açıklamada, bu geleneğinin ilkokul çağlarında bir öğretmeninin kendisine hasta yatağında kitap hediye etmesiyle başladığını anlattı. Doktor Kum; "Doğduğum köyde İlkokul üçüncü sınıfa gidiyordum. Bir gün hastalandım. Birkaç gün okula gidemedim. Öğretmenim ziyaretime gelmiş bir de yaşıma uygun bir kitap getirmişti. Onu defalarca okumuştum. İlk kitap hediyemdi, bu anımı hiç unutmuyorum. O hasta halimde o kitabın bana gelmesi bana hem kitap sevgisini kazandırdı hem de bu gün yaptığım işlerin temelini oluşturdu. Çok etkilenmiştim. Sonra okudum ve her bir çocuğun okuması için elimden geleni yapmaya başladım" dedi.

Kız Çocuklarının Babalarını İkna Etmeye Çalışıyor

Özellikle kız çocuklarının okula kazandırılması konusunda, kızların babalarıyla birebir görüşmeler yapan Kum; "Bölgede erken evlenme diye ciddi bir sorun var. Kız çocukları 17 yaşında iki çocuk annesi olabiliyorlar. Onların belki daha gençliklerine adım atacakları çağlar ama onlar anne olmuşlar. Öncelikle yetim, öksüz kız çocukları başta olmak üzere yoksul ailelerin kızları en azından liseye kadar okumalıydı. Bu konuda kardelenleri hep motive etmeye başladım Lise bitince 18 Yaşına geleceklerdi. Hem evlenme yaşlarını biraz yukarıya çekeceğiz, hem de liseden sonra başarılı olanlar üniversiteyi okuyacaktı. Bu alanda yoğunlaştım. Babaların, annelerin kız çocuklarını okutması için her fırsatta birebir görüşüyorum. Onları ikna etmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar başarılı olduklarımız oldu, olamadıklarımız oldu ama biz o çocuğun o yaşta anne olmasına seyirci kalamadık. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"Cehalete savaş açtım"

Çalıştığı Bağlar Mahallesi 1 Nolu Aile Sağlık Merkezinde kütüphane oluşturan Kum, okullara giderken avukat ve mühendis gibi mesleklerde çalışan arkadaşlarıyla gittiğini de anlattı. Dr.Kum şöyle konuştu "İlkokulda ki çocukların yanlarına gerekli izinlerimizi alarak gidiyoruz. Yanımda avukat, mühendis gibi mesleklerden arkadaşlarımı da alıyorum ki onlara geldikleri yerleri anlatsın ve ilham olsunlar diye. İlimiz kitap okumada ülkemizde son sırada yer alıyor. Ülkemiz ise Avrupa'da son sıralarda olduğunu biliyoruz. Okuyan ülkelerin bilimde, sanatta, edebiyata, hayatın her alanında ileride olduklarını görüyoruz. Okumayla, ekonomik gelişmenin de batı ülkelerine bakınca paralel yol aldığını görüyoruz. Okuyan ülkelerde toplumsal huzurun olduğunu görüyoruz. Yoksulluğumuzun ve sefaletimizin sebebi cehaletti. İlimizde cehalete savaş açtım. Yağmur damlaları kendini selden sorumlu tutmalıdır. Ben de o damlalardan biri olduğumu düşünüyorum. Cehaletle mücadele etmenin tek yolu da okumaktı. Soran, sorgulayan, araştıran, düşüncesi özgürleşen çocuklar, yarının büyükleri olarak ülkemizi daha ileriye götüreceklerdir. Aile Sağlık Merkezimizde de bir kütüphane kurduk. Çocuklarımız ve yetişkinler oradan kitaplarını alıp okuyup getiriyorlar." Iğdır'da sadece çocukların eğitimi için değil birçok yardım çalışmalarına da öncülük eden Doktor Mehmet Kum, kendisini maddi manevi her zaman destekleyen arkadaşlarına da teşekkür etti.

18:46

Haber tarihi: 23 / 07 / 2021
Haber Okunma: 373
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sabah Kalktığınız Beliniz Ağrıyorsa Dikkat !
Sonraki: Irkçı Saldırılara Tepki: Cezasızlığa Son Verilsin
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1989889
Aktif: 20
Bugün: 1831
Dün: 1852

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi