Memur-Sen Şube Başkanı Çiğdem: Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem Ramazan Bayrımı dolayısıyla bir kutlama mesajı ya...           • Bayramın İlk Gününde Hastane Ziyaret Edildi… Iğdır Valisi Hüseyin Engin SARIİBRAHİM, Ramazan bayramının ilk gününde beraberindek...           • Ali Alagöz Torunlarını Kürtçe Masallarla Büyütüyor Iğdır’da yaşayan 66 yaşındaki Ali Alagöz, torunlarını Kürtçe masal ve bilme...           • Yücel Artantaş’tan Bayram Mesajı Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal başkanı Yücel Artantaş,ramazan bayramı nede...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,  Ramazan Bayramı dolayısıyla bi...           • Tam Kapanma Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Tam Kapanma Ve Ramazan Nedeniyle Yavaşlayan Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları Ramazan...           • Rektör Alma'dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan Bayramı sebebiyle b...           • Hamilelik Sürecinde Sağlıklı Bir Beslenme İçin 10 Altın Öneri Hamilelik süreci kişilerin hayatında sağlığın en fazla önem kazandığı dönemlerdendi...           • HDP İl Eş Başkanlarının Ramazan Bayram Mesajı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Eş Başkanları Semra Doğruyol ve Süleyman Serhat, ...           • İl Sağlık Müdürü Dr. Tazegün'den Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı İl Sağlık Müdürü Dr. Caner TAZEGÜN ‘ün Ramazan Bayramı Kutlama Mesa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
2888 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3055 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
816 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2821 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2802 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3110 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3284 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3012 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3298 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2885 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2745 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3046 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3043 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2838 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Sözer Akyıldırım’dan Bir Kitap Daha Bir Hanedanı’n Çöküşü: Pehleviler

Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sözer Akyıldırım’ın ikinci kitabı ‘’İRAN &; BİR HANEDAN’IN ÇÖKÜŞÜ: PEHLEVİLER ‘’isimli kitabı yayınlandı.

Öğretim Görevlisi Sözer Akyıldırım; kitap hakkında şunları söyledi: Yüzlerce yıl Türk hanedanlıkları tarafından yönetilen Asya’nın bu kadim ülkesi hakkında ülkemizde yeterli çalışmalar yapılmamış, batı dünyasının üniversiteleri, basını, yazarları İran’ı ve Orta doğuyu bizden her zaman önde izlemişler ve yazmışlardır. Kitabımda İran’ın son yüzyılını inceledim.’’ Pehlevi Hanedanı yok olmanın eşiğine gelmiş bir ulusu modernleştirmek için yola çıkmış bir aileydi. Baba Ahmet Rıza Şah bir Reformisti.Okuma yazması olmayan,liderlik vasıfları güçlü olan bir liderdi. M.Kemal Atatürk hayranıydı.

Ülkesinde reformlar yapmak için çalışmaktaydı. İngilizler tarafından,Güney Afrika’ya sürgüne gönderildi ve orada öldü. Yerine oğul Muhammed Rıza tahta geçti.Genç Pehlevi ,yoksul halkın beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldı. Muhammed Hidayet Mussadık tüm muhalif partilerin desteğiyle iktidara geldi. İran petrollerini millileştirdi.Ülkede siyasal kaos çıkınca Rıza Şah Roma’ya kaçtı.CIA ve MI6’ın desteklediği ordu darbesiyle Mussadık tutuklanır ve Şah ülkesine döner,iktidarını katı otoriter bir şekilde yönetir. Rıza Şah, artan yoksulluk, köylerden şehirlere göçler ve Ulemaya yapılan baskılar sonucunda, yüzyılın en büyük halk hareketiyle ülkesinde kovulur. 1980 yılında Mısır’da yaşamını yitirir.

Bu kitap bir hanedanın ibretlik hikâyesini anlatırken, kadim Asya ülkesinin sosyo kültürel yapısını da incelemiş.

Haber tarihi: 20 / 04 / 2021
Haber Okunma: 162
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: ’’Iğdır Tarım Makinaları Parkı’’ Projesi DAP Desteği Aldı
Sonraki: Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1866400
Aktif: 31
Bugün: 1636
Dün: 1804

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi