72 Baro Başkanı HDP’ye Dönük Saldırıyı Kınadı HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilm...           • Dijital Karneler Ve 2021 Eğiitim-Öğreti̇m Yılı Değerlendirmesi 21 Eylül’de okulöncesi ve 1. sınıflar dışındaki kademelerde uzaktan eğitim şeklind...           • Iğdır’da Rafine Tuz Fabrikasının Temeli Atıldı Iğdırlı iş adamı Mehmet Sürkit, tarafından yaptırılacak olan Rafine tuz fabrikasının temeli I...           • YKS'ye Son Bir Hafta Beslenme Programı, Bunlara Dikkat! Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek ...           • Iğdır HDP: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Edecek HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Semra Doğruyol: Denizlerimiz Tükenmeyecek, Poyrazımız Esmeye Devam Ede...           • HDP Binasına Saldıran, Deniz Poyraz'ı Katleden Onur Gencer, Tutuklandı Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'ne silahlı saldırıda bulunarak D...           • Mübariz Gurbanoğlu: Benim Malıma Çöküldü, Marinayı Geri İstiyorum Sedat Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve ailesinin, Bodrum'daki lüks Yalıkavak...           • Iğdır Baro Başkanı Serkan Alakan'dan Deniz Poyraz Açıklaması 17 Haziran 2021 günü Halkların Demokratik Partisi İzmir il binasına silahlı saldırı d&uu...           • 10 Hukuk Örgütünden Açıklama: Deniz’in Katilini Tanıyoruz! HDP İzmir İl binasının basılarak parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişki...           • Iğdır ve Tuzluca HDP Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlatıldı HDP, İl Ve İlçe Binalarında Poyraz İçin Nöbet Eylemi Başlattı. HDP Iğdır İl Ban...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3073 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
899 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2963 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3410 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3157 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3474 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2990 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2838 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3158 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3181 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2918 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

'2020 Nüfus Artış Hızındaki Anormal Düşüşünün Nedenleri Araştırılsın'

Habib Eksik: 2020 yılı nüfus artış hızındaki anormal düşüşünün nedenleri araştırılsın...

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, 1927'den bu yana yapılan nüfus sayımları arasında 2020 yılında en düşük nüfus artışının yaşanmasının nedenlerinin araştırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili ve Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Dr. Habip Eksik, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine yansıyan nüfus artış hızına dikkat çekerek, TBMM’de araştırılması için bir teklif verdi. Nüfus artış hızının 2020 yılında 459 bin 365’e kadar gerilediğini belirten Eksik, “Kamuoyunda oluşan nüfus artış hızında yarı yarıya yaşanan düşüşün sebebinin, gizlenen Covid-19 ölümlerinden kaynaklandığını düşündürmektedir” dedi.

‘1927 yılından beri en düşük artış hızı 2020'de’

2013 ve 2019 yılları arasında nüfus artış hızının normal bir seyirde ilerlediğini ifade eden HDP’li Eksik, “Düzenli nüfus sayımının yapıldığı 1927 yılından beri en düşük artış hızı 2020'de gerçekleşmiş, 2019 yılında 1 milyon 151 bin 115 olan artış miktarı 2020 yılında 459 bin 365’e gerilemiştir. Yıllık nüfus artış hızının 2019’da binde 13.9 2020’de binde 5.5 olarak tespit edilmiştir. Açıklanan verilerde nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’un nüfusu, bir önceki yıla göre 56 bin 815 kişi azalmıştır. Özellikle 2020 yılında yani pandemi döneminde nüfus artış hızının düşmesi bazı meslek örgütlerinin ve belediyelerin pandemi kaynaklı ölümlerin büyük bir kısmının gizlendiği beyanlarının basına yansımasından kaynaklı 2020 yılının nüfus artış hızının mercek altına alınması ve araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

Salgının başlamasıyla birlikte salgın yönetiminin katılımcı ve veri paylaşımından imtina edilerek yürütüldüğünü kaydeden Eksik, “Sağlık Bakanlığı ısrarla olguların ve ölümlerin çeşitli değişkenlere göre dağılımını açıklamaktan kaçınmış, Coronavirus kaynaklı ölümleri ‘doğal ölüm’ olarak kayıtlara aldığı görülmüştür” dedi.

‘Meclis araştırması açılması elzemdir’

“Sosyal izolasyon önlemleri nedeniyle iş kazası, trafik kazası, asayiş, cinayet vakaları nedeniyle ölümlerin azaldığı da göz önüne alındığında toplam ölüm sayılarındaki bu ciddi artışın nedenleri açıklanamamıştır” diyen Eksik, “Kamuoyunda oluşan nüfus artış hızında yarı yarıya yaşanan düşüşün sebebinin, gizlenen “Covid-19” ölümlerinden kaynaklandığını düşündürmektedir. Bilgi edinme hakkı doğrultusunda doğru, gerçek, şeffaf verilerin tespiti ve varsa bu konuda eksikliklerin belirlenmesi, eksikliklere sebep olan kişi ve kurumların ortaya çıkarılması ve Türkiye’nin geleceği açısından daha doğru bir planlama yapılabilmesi, gerekli önlemlerin alınabilmesi, kamuoyunun aydınlatılması için nüfus artış hızındaki düşüşün nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılması elzemdir” ifadelerine yer verdi. (artı gerçek)

Haber tarihi: 05 / 03 / 2021
Haber Okunma: 366
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Şehit Gazi Sen Sağlık Ailesinden İyi Partiye Ziyaret
Sonraki: Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1899173
Aktif: 33
Bugün: 1433
Dün: 2542

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi