Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıkla...           • Afad-Sen'den Gazetemize “Afet Farkındalık Eğitimi” ve AFAD Çantası Afad Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Afad Müdürlüğünde Tekniker olara...           • Iğdırlı TIR Şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda Darp Edildi TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı&...           • Serdar Ünsal'dan Camer Başkanına Anlamlı Hediyeler Serdar Ünsal “Soykırım Ve Yüreğim İrevan’da Kaldı “Romanını Camer Başk...           • Tarım Ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Iğdır’ı Ziyaret Etti Ziyaret ve incelemelerde bulunmak için İlimize gelen Meteoroloji Genel Müdürü...           • Iğdır Sağlık Camiasına Yeni Atamalar Yapıldı Iğdır Devlet Hastanesi ile Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine yeni atamalar yapıldı. Devam etmek...           • '14 Nisan Şehitler Haftası' Mesajı Şehitlik, Peygamberlikten Sonra Gelen En Yüce Makamdır… Şehit ve Gazi Sendikalarına B...           • Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan Öğrencilere Soru Kitapçığı Dağıtıldı Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan 12.Sınıf Öğrencilerine Soru Kitapçığı Dağıtıldı... I...           • Iğdırlı İş Adamı Abdin Öztürk Koronavirüse Yenik Düştü Koronavirüse yakalanan ve bir süredir hastanede tedavi gören Kocaeli’nin sevi...           • Bin Okul Projesi Kapsamında Iğdır’da Dezenfektan Ve Kolonya Üretiliyor Iğdır'da Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 1000 Okul Projesi kapsamında Iğdır Mesleki ve Teknik A...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2978 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
751 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2724 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2741 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3030 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2944 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3196 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2804 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2695 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
3097 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2976 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2966 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2776 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2802 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Hayata Tutunmak - Dr. Ruhsar Uçar

Hayata Tutunmak

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 25 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 146


Şunu gördüm, şahit olduğum yaşanmışlıklarda eğer kişisel gelişiminizi hayat boyu sürdüremezseniz, bir yerde yorulur ve vazgeçerseniz hayat sizi acımasız çarklarının arasına alıyor ve un ufak edene kadar parçalıyor ve geriye sizi siz yapan değerlerden hiçbir şey bırakmıyor. Bir yerlerde okumuştum ya da duymuştum çok net hatırlamıyorum diyordu ki eğer beyninizi geliştirmek için çaba harcamazsanız, zihinsel dünyanızı zenginleştirmek için beslemezseniz beyin hücreleri hayatta kalmak için kendi kendini yemeye başlar ve bir süre sonra düşünemeyen,sorgulamayan, topluma hiçbir katkısı olmayan, sıradan günlük aktiviteleri içinde kaybolmuş ki bazen onları bile yapamaz hale gelmiş ölü canlar olursunuz.Mutlu olmak için çok paralara ihtiyacınız yok, sabah uyandığınızda çok şükür yaşanacak bir günüm daha var deyip aynanın karşısına geçip dünyanın en güzel insanı benim, kendimi çok seviyorum demeniz bile o gün mutluluğu garantilediğinizin resmidir.

Düşünün ki hayatta tek başınasınız bir Aileniz yok yine de mutlu olmak için bir nedeniniz var siz kendiniz. Unutmayın sizden bu evrende sadece bir tane var, eşsizsiniz, özelsiniz, farklısınız tek başınıza bir değersiniz. Hak ettiğiniz güzellikleri yaşamak için kendinize yollar açın, Üniversite de Psikiyatri hocamız şöyle derdi; İnsanın Hayatın zorlukları ile güçlü bir şekilde mücadele edebilmesi için kaidesinin üçlü bir saç ayağı ile yaşama tutunması gerekir.

Nelerdir bunlar: Sizi destekleyen bir sosyal çevre, maddi ve manevi doyum sağlayacak severek yapacağınız bir meslek ve birlikte mutlu olduğunuz, sizi yormayan, değer veren, yanında huzur bulduğunuz bir sevdiğinizin olması. Eğer bu üç saç ayağının bir parçası eksik kalırsa sizde eksiksiniz demektir ve eğer mutlu, başarılı bir insan olmak istiyorsanız yaşamınızı denge üzerine kurun.

Maslow’un İhtiyaçlar hiyerarşisini duydunuz mu? Bir Piramit düşünün, temelinde Fizyolojik ihtiyaçlar(Nefes almak, yemek-içmek, uyku, cinsellik…) yani hayatta kalmak ve devamlılığı getirmek için olmazsa olmazlar, bunun üzerinde Güvenlik gereksinimi (Sağlık, Meslek, Etik, Mülkiyet güvenliği…), Ait olma, sevgi ya da sevecenlik gereksinimi(arkadaşlık, aile,  cinsel yakınlık…), Saygınlık gereksinimi (Kendine saygı, Toplumun saygısı, başkalarına saygı, güven, başarı…),Kendini gerçekleştirme gereksinimi (Erdem, yaratıcılık, Doğallık, ön yargısız olma, gerçeklerin kabulü, sorunları çözme başarısı…)

Bu Hiyerarşideki gereksinimler sırası ile karşılanmazsa yani karnını doyuramayan, güvende olmayan, Toplum tarafından desteklenmeyen, mutlu birliktelikler yaşayamayan bir insandan kitap okumasını, tiyatroya gitmesini, Edebiyat ve Sanat ile ilgilenmesini beklemek oldukça Ütopik bir yaklaşım olacaktır. Ama tüm bunları gerçekleştirmek, piramidinizi inşa etmekte sizin elinizde. Dışarı çıkın, insana, doğaya, yani hayata dokunun, mutlu olmak için nedenler yaratın, heyecanlanın, zevk alın, okuyun, sanatın herhangi bir dalı ile ilgilenin, gezin, görün, denizin dalga sesleri, martıların çığlıklarına, nergisin kokusuna kapılın gidin, kendinizi baştan yaratın, sevin önce kendinizi… Ona iyi davranın, amaçlar edinin, acıları olan insanlara elinizi uzatın. Yedi ölümcül günahtan uzak durun, Kibir, nefret, öfke, kıskançlık, haset, tembellik, açgözlülük. Unutmayın olumsuz duygular önce sizi zehirler, benliğinizi kirletir insanlıktan çıkartır bambaşka bir şeye dönüştürür ve emin olun yüklendiğiniz negatif duygular yaşamınızda olan biten her şeyin tepetaklak tersine dönmesine, elinizde ne varsa tek tek kaybetmenize neden olur. Aileniz, dostlarınız, sizi seven ve değer verenler uzaklaşır önce, sonra işinizi doğru düzgün yapamaz hale gelmeye başlarsınız, ciddi maddi kayıplar yaşarsınız ve en sonunda sağlığınız bozulmaya başlar. Sağlıklı düşünmez, olayları rasyonel değerlendiremez hale gelirsiniz, gerçeklik duygunuzu kaybedersiniz, insanlarla iletişim kabiliyetiniz kaybolur huzur yuvası zannettiğiniz cenaze evinizin kapı bekçisi olursunuz. Ruh düşkünlüğünüz sizi dipsiz kuyuların en karanlığına hapseder ve elinizden tutup aydınlığa taşımaya çalışanların mücadelesini fark edemeyecek kadar zavallısınızdır artık. Kendinizi gerçekleştirme adımlarını tamamlayamayanların dünyayı değiştirmek, çevresini ışıtmak, kötülüklerle mücadele etmek gibi dertleri de olmaz.

Aristoteles’in deyişiyle insanın bir işi vardır ve bu iş, sadece ‘Yaşamak’ değildir. İnsanın işi, ona özgü bir yaşam, yani akılla bağlantılı bir ‘Eylem Yaşamı’ sürmektir. Çoğalın ve çoğaltın Değişin ve değiştirin.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1848161
Aktif: 24
Bugün: 832
Dün: 1888

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi