Sözer Akyıldırım’dan Bir Kitap Daha Bir Hanedanı’n Çöküşü: Pehleviler Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sözer Akyıl...           • Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıkla...           • Afad-Sen'den Gazetemize “Afet Farkındalık Eğitimi” ve AFAD Çantası Afad Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Afad Müdürlüğünde Tekniker olara...           • Iğdırlı TIR Şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda Darp Edildi TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı&...           • Serdar Ünsal'dan Camer Başkanına Anlamlı Hediyeler Serdar Ünsal “Soykırım Ve Yüreğim İrevan’da Kaldı “Romanını Camer Başk...           • Tarım Ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Iğdır’ı Ziyaret Etti Ziyaret ve incelemelerde bulunmak için İlimize gelen Meteoroloji Genel Müdürü...           • Iğdır Sağlık Camiasına Yeni Atamalar Yapıldı Iğdır Devlet Hastanesi ile Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine yeni atamalar yapıldı. Devam etmek...           • '14 Nisan Şehitler Haftası' Mesajı Şehitlik, Peygamberlikten Sonra Gelen En Yüce Makamdır… Şehit ve Gazi Sendikalarına B...           • Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan Öğrencilere Soru Kitapçığı Dağıtıldı Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan 12.Sınıf Öğrencilerine Soru Kitapçığı Dağıtıldı... I...           • Iğdırlı İş Adamı Abdin Öztürk Koronavirüse Yenik Düştü Koronavirüse yakalanan ve bir süredir hastanede tedavi gören Kocaeli’nin sevi...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2978 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
752 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2724 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2741 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3030 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2944 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3196 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2804 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2695 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
3097 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2976 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2967 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2776 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2802 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İyilik Ve Hakikat - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

İyilik Ve Hakikat

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 25 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 110


İnsanlara, hayvanlara yardım ediyor, sonucunda mutlu ve huzurlu hissediyorsanız eğer, sizde toplum tarafından oluşturulan suçluluk hissi vardır. Asıl mesele iyilik yapmak değil toplumdan, şartlanmadan, sonucunda egomuzdan özgürleşmektir. Sonrasında da iyilik yaparsınız ama bunun farkında bile olmazsınız, bana inanın. Çünkü karşınızdakinin bir ayna, "kendiniz" olduğunu idrak edebilirsiniz. Karşındakine acıyorsanız kendinize acıyorsunuz.

Bu davranışınız köleliktir. Kölelikten kurtulmanın yolu. Kendinizi gözlemlemek ve her daim neyi neden yaptığınızı dürüstçe  sorgulamaktır. Aklınızdan kötü, çıkarcı bir insan olabileceğiniz dahi geçmiyor. Öncelikle bunun olabileceğine dair kendinize izin verin, çünkü bu egodur.

Bu konuda ciddi yol almak istiyorsanız kendinize yapacağınız en büyük iyilik hayvan ya da insana ne kadar zor durumda olursa olsun bir yıl boyunca yardım etmeyin. Yani iyilik yapmama orucu tutun. Bunu yapabilmek çok zor biliyorum ama egodan özgürleşmek, Allah yolunda gidebilmek için yapmak zorundasınız. Karşınıza aç bir hayvan ya da insan çıkacak ve siz yardım etmeden yürüyüp gideceksiniz öyle mi? İmkansız görünüyor. Ama yine de yapmak isterseniz düşünce şeklinizi değiştirmeyi deneyin. Bu dünyada yokmuş gibi davranın. "Eğer ben olmasaydım bu insan (ya da hayvan) ölecek miydi?" deyin. Eğer cevabınız "ölecek" olursa Allahtan daha öte bir Allahlık iddiasında bulunuyorsunuz demektir. İşte bu şirktir. Hiç kimse bunun farkına varmadığı için zaten dünya bu halde. Başkaları bunun  farkında olmayabilir ama sen! farkında olmak durumundasın. Bunun için de sorumluluk almak zorundasın. Sorumluluk almak insanın kendisini sevmesi demektir. Kendini sevmeyen başkalarını nasıl sevebilir ki? Sevemezsiniz. İyilikler yaparsınız ama bu sadece suçluluk hissinden kurtulmak için, egoyu beslemek için.

Bu nedenle bir yıl kimseye yardım etmeyin. "Allaha karşı haddimi bileceğim, daha alçak gönüllü olacağım, kendimi bir şey sanmayacağım" deyin.

Bu çalışmaya başladıktan sonra 4. Çakraya geçmiş olacaksınız. Yani dünyayı seyir makamına. Duygusuz. Ama sahte sevgiden de özgürleşmiş bir bilinç hali. Bunun gibi başka davranışları da duygusuzca yapabilirsiniz. Hatta hiç yapmadığınız şeyleri de yapabilirsiniz.  Duygusuzca yaptığınız bir eylemde benlik ortaya çıkmaz. İşte bu kendinizin farkında olmanızı sağlayacaktır. Bir olay karşısında düşünceleriniz, duygularınız, hissettikleriniz ortaya çıkacak. Eğer siz negatif hissediyorsanız düşünceyi değiştirdiğinizde duyguyu da değiştirebileceğinizi keşfedeceksiniz. Bu da marifetin temellerini atmak olacaktır. Marifet, dünyadaki "Allah" demektir. Ve Allah asla kötü hissetmez! O her daim mutludur.

İnsanların neredeyse tamamı 3. Çakrada yaşar. 4. Çakraya geçmek çok zordur. Çünkü duyguların % 80'i yok olmak zorundadır. 5. Çakra (aydınlanma) daha da zordur çünkü duygu sıfır. Kayboluş, hiçlik.

Bu yazıyı beğenen bir çok insan olabilir, yolu ışığı görebilir ama dönüşemez. Belki elli bin kişiden biri değişecek. Kolay bir yol değil çünkü. Kalp yolu çünkü. Samimiyet yolu...

İnsan kendine samimi değildir. İnsan Allaha samimi değildir. Olsa, bana ya da bu tip yazılara gerek kalmazdı. Bu tip yazılar varsa ve aydınlanmalar gerçekleşmiyorsa bu, insanın kendine samimi olmadığını, korkuya, egoya secde ettiğini gösteriyor. Size hiç kimse yardım edemez. Size kimse hakikati veremez. Fakat onu koparıp alabilirsiniz. Kimisi direnç gösterir ve ağır bedeller ödeyerek onu alır. Kimisi teslimdir onu bedelsiz alır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1848200
Aktif: 70
Bugün: 906
Dün: 1888

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi