Sözer Akyıldırım’dan Bir Kitap Daha Bir Hanedanı’n Çöküşü: Pehleviler Iğdır Üniversitesi Iğdır Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Sözer Akyıl...           • Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıkla...           • Afad-Sen'den Gazetemize “Afet Farkındalık Eğitimi” ve AFAD Çantası Afad Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Afad Müdürlüğünde Tekniker olara...           • Iğdırlı TIR Şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda Darp Edildi TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı&...           • Serdar Ünsal'dan Camer Başkanına Anlamlı Hediyeler Serdar Ünsal “Soykırım Ve Yüreğim İrevan’da Kaldı “Romanını Camer Başk...           • Tarım Ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Iğdır’ı Ziyaret Etti Ziyaret ve incelemelerde bulunmak için İlimize gelen Meteoroloji Genel Müdürü...           • Iğdır Sağlık Camiasına Yeni Atamalar Yapıldı Iğdır Devlet Hastanesi ile Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine yeni atamalar yapıldı. Devam etmek...           • '14 Nisan Şehitler Haftası' Mesajı Şehitlik, Peygamberlikten Sonra Gelen En Yüce Makamdır… Şehit ve Gazi Sendikalarına B...           • Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan Öğrencilere Soru Kitapçığı Dağıtıldı Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan 12.Sınıf Öğrencilerine Soru Kitapçığı Dağıtıldı... I...           • Iğdırlı İş Adamı Abdin Öztürk Koronavirüse Yenik Düştü Koronavirüse yakalanan ve bir süredir hastanede tedavi gören Kocaeli’nin sevi...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
752 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2726 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2741 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3030 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2944 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3196 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2805 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2695 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
3097 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2976 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2967 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2776 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2803 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Tarımsal Kooperatifçilik - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Tarımsal Kooperatifçilik

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 23 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 250


İlk defa 1844 yılında, İngiltere de, işçiler tarafından tüketim kooperatifi kurulmuştur.

Ülkemizde, ortakları çiftçilerden oluşan ve konusu Tarım olan, tarım kooperatifleri 1863 yılında Mithat paşa ile başladı. 1888 yılında Ziraat bankası resmen kuruldu. Ancak ciddi anlamda kooperatifçilik Mithat paşa ile başladı ve bitti. Çünkü Mithat paşa 1884 yılında, Sultan Abdülhamit’in talimatı ile Taif de boğduruldu.

Tarım kooperatifleri, 1924 yılından sonra kurulmaya başlandı.1950-1960 döneminde kooperatifçilik komünistlik olarak görüldü.1980 darbesinden sonra Köy. Kop üyeleri tutuklandı. Örgütlülük her zaman ülke yöneticilerini tedirgin etmiştir ve günü geldiğinde örgütlü kesim cezalandırılmıştır. Oysa Tarımın sorunları kooperatifçilik olmadan çözülemez. Hem alıcı, hem satıcı olarak sorunlar bitmez.

Birlikten kuvvet doğar. Kooperatifçilik, kısaca işbirliği, güç birliği yaparak örgütlenmektir. Kooperatifçilik maddi ve manevi gücün birleştirilmesidir

Kooperatifin Faydaları Nelerdir?

1-Kooperatifçilik ‘‘Birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var’’ atasözümüzde de belirtildiği gibi bir güç merkezi ve ekonomik faaliyetler için bir baskı aracıdır.

2-Kooperatifçilik, bireylerin tek başına altından kalkamayacak işleri gerçekleştiren mükemmel bir dayanışma kuruluşudur.

3-Kooperatifçilik gelir dağılımından zarar görenlerin, bu zararı etkisiz hale getirmede(dağıtımda) denge oluşturan bir teşekküldür.

Kooperatifçilikle, maddi ve manevi ihtiyaçların en az gider ve maliyetle ortakların ayağında giderilmesi mümkün olabilmektedir. Diğer bir ifadeyle üretici ile tüketici arasındaki kademeler kooperatifler vasıtasıyla ya tamamen kalkmakta veya en aza inmektedir.

4-Kooperatifçilikle emek ve ürünün gerçek değerini bulması sağlanabilir. Diğer bir ifadeyle kooperatifler fiyatın oluşmasında üreticinin zararlarının bertaraf edilmesinde bir sigorta görevi ifa eder.

5-Kooperatifler bencilliği önler. Kendi çıkarlarını hesaba katmadan başkaları lehine karşılıklı olarak çaba harcanmasına hizmet eder. Bu fonksiyonlarıyla kooperatifler insani ve ahlaki kuruluşlardır.

6-Kooperatifleşmeyle israf önlenir. Maliyet düşer, üretim artar ve verimlilik yükselir.

7-Kooperatifler birer demokrasi okuludur. Seçimle göreve gelip, seçimle görevden ayrılma sayesinde toplum ihtiyaçlarına daha kısa sürede cevap verme, insana hizmet konusunda en güzel fırsatları veren kurumlardır.

8-Tüketici güvenilir, kontrolden geçmiş besin maddelerine kavuşmuş olur.

9-Pazarda fiyatların aşırı derecede yükselmesine kooperatifler engel olur. Bu suretle tüketicinin korunmasına hizmet edilmiş olur.

10-İstihdam sağlanmasında kooperatifler büyük rol oynayabilir. Bütün ülkeyi kaplayacak tesisleri, fabrikaları, emtia depoları, satış mağazaları ve eğitim kurumları ile kooperatifler işsizliğe karşı düşünülecek çarelerin birisi, belki de en etkilisidir.

Tarımsal Amaçlı Kooperatifler

1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu'na göre kuruluşu yapılan tarımsal amaçlı kooperatifler bunlardır:

1. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

2. Sulama Kooperatifi

3. Su Ürünleri Kooperatifi

4. Pancar Ekicileri Kooperatifi

Tarımsal kalkınma kooperatifinin amacı nedir?

- Ortaklarının tarımsal üretimlerini geliştirmek,

-İhtiyaçları ile ilgili temin, tedarik, işletme, pazarlama ve değerlendirme faaliyetlerinde bulunmak,

-Ortaklarının ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olmak, ekonomik gücünü arttırmak.

-El ve ev sanatları ile tarımsal sanayinin gelişmesini sağlayıcı tedbirleri almaktır.

Kooperatiflerin etkin durumu için neler yapılmalı;

-Çiftçilerin mallarını pazarlamaları için mahalli yönetimler yardımcı olmalı,çiftçilere satış yerleri sağlanmalı çiftçiler yerli ve yabancı AVM lere ezdirilmemelidir.

-Girdi ve ara malların sağlanması için, pazarlama için kredi imkânı artırılmalı, faizler düşürülmeli ve geri ödemelerde kolaylık sağlanmalıdır.

-Kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmelidir.

- Tarımsal girdilerin katma değer vergisi düşürülmelidir.

-Kooperatifler bankası kurulmalıdır.Çünkü, Finansman sorunu ve özel sektörle rekabet konusu vardır.Ancak bu şekilde tesis ve fabrikalar kurulabilir.

-Eğitim ve araştırma sorunları çözüme kavuşturulmalıdır.

-Denetim sorunu çözümlenmelidir.Yöneticiler kooperatife kişisel çıkar amaçlı bakmamalılar.Bu nedenle ciddi bir örgütlenme ve denetim şarttır.

-Yerel yönetimler mutlaka kooperatifçiliği desteklemelidir.

Kooperatifçiliğin geliştiği ülkelerde, üreticinin pazar ve fiyat diye bir sorunu söz konusu değildir,ister içerde ve ister dışarıda kooperatif yönetimleri Pazar sorununu hal eder ve fiyatı belirler.Üretici günü geldiğinde,belirlenen kalite ve  standarttaki ürününü teslim eder

Üreticiyi üretim,tüketiciyi tüketim kooperatifi korur.Ürünüm elde kaldı diyenler ve pahalılıktan dert yananlar,mutlaka kooperatif kurmalısınız.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1848212
Aktif: 36
Bugün: 939
Dün: 1888

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi