Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıkla...           • Afad-Sen'den Gazetemize “Afet Farkındalık Eğitimi” ve AFAD Çantası Afad Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Afad Müdürlüğünde Tekniker olara...           • Iğdırlı TIR Şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda Darp Edildi TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı&...           • Serdar Ünsal'dan Camer Başkanına Anlamlı Hediyeler Serdar Ünsal “Soykırım Ve Yüreğim İrevan’da Kaldı “Romanını Camer Başk...           • Tarım Ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Iğdır’ı Ziyaret Etti Ziyaret ve incelemelerde bulunmak için İlimize gelen Meteoroloji Genel Müdürü...           • Iğdır Sağlık Camiasına Yeni Atamalar Yapıldı Iğdır Devlet Hastanesi ile Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine yeni atamalar yapıldı. Devam etmek...           • '14 Nisan Şehitler Haftası' Mesajı Şehitlik, Peygamberlikten Sonra Gelen En Yüce Makamdır… Şehit ve Gazi Sendikalarına B...           • Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan Öğrencilere Soru Kitapçığı Dağıtıldı Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan 12.Sınıf Öğrencilerine Soru Kitapçığı Dağıtıldı... I...           • Iğdırlı İş Adamı Abdin Öztürk Koronavirüse Yenik Düştü Koronavirüse yakalanan ve bir süredir hastanede tedavi gören Kocaeli’nin sevi...           • Bin Okul Projesi Kapsamında Iğdır’da Dezenfektan Ve Kolonya Üretiliyor Iğdır'da Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 1000 Okul Projesi kapsamında Iğdır Mesleki ve Teknik A...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2978 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
751 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2724 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2741 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3030 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3198 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2944 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3196 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2804 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2695 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
3097 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2976 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2966 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2776 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2802 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Dilin Önemi Ve Dünya Ana Dil Günü - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Dilin Önemi Ve Dünya Ana Dil Günü

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 22 / 02 / 2021 |  Yazı Okunma: 165


“Dilimiz kimliğimizdir, anadilimiz ise ana vatanımızdır” Bu sözler pedagoglara ait. Dil bir ulusun ruhudur; lakin kimlik ile vatan, dil ile ana kopmaz unsurlardır. İnsanın bedeni var, aklı var, uzuvları var, ama en önemlisi ruhu var. Birçok şey orda olup biter. İnsanı hayvandan ayıran da bu ruhtur. İnsanı değerli kılan da budur. Bu değerleri bir insandan söküp aldığınızda o insanı ruhsuz bırakırsınız.

Evet, insan değerli bir varlıktır. İnsanın değeri özelliğinden, özelliği ise onu diğer varlıklardan ayıran yanına dayanır. Bu da hiç kuşkusuz ruhu da temsil eden akıldır ama akıl tek başına bir şey değildir.  Çünkü kimse aklıyla duvara bir çivi çakamaz, peki neyle yapar bunu? Aklın dışarıya uzantıları ile yapar. Onlar olmazsa ne insan, insan olur, ne de akıl bir işe yarar.

Bunlardan biri “el”dir. Kültürün bütün maddi unsurları el ile üretilir. Gördüğünüz her şey bir elin ürünüdür. Bir elin değmeden yapıldığı bir maddi kültür öğesi bulamazsınız. Üretilen bütün maddi kültür öğeleri mutlaka bir el tarafından üretilmiş, bir elin değmesi ile yapılmıştır. O halde insan son tahlilde eldir, diyebiliriz. 

Sadece böyle dersek eksik olur. Çünkü bir de maddi olmayan kültür öğeleri var. Peki, onları ne ile yaratır, yaparız? Onları yaratan, saklayan ve aktaran organ ise dil’dir. Dil, insanı insan yapan, insanı diğer varlıklardan ayıran en temel organdır ve dil maddi olmayan kültür öğelerini yaratır. Uygarlıklar dil ile oluşur. Dil ile geçmiş, tarih bilinci ve gelecek şuuru ve umudu oluşur. Dil ile bildiklerimizi üretir, saklar, aktarırız, dil ile yeniden üretiriz. Dil olmasaydı uygurlık(lar) da olmazdı. Örneğin, “Tavuklar neden bir uygarlık yaratmamış?” diye sorabilirsiniz. Çünkü civcivlere hikâyelerini anlatamazlar da ondan. Evet dil bu kadar önemli. İnsan sadece şekil ve görüntü değildir, insan demek aynı zamanda dil demektir, diğer bir deyişle insanı insan yapan en temel unsur dilidir, dil ile gerçekleştirdiği etkinliklerdir. Bu yüzden “İnsanı gösteren dilidir konuş ki seni göreyim” denmiştir. Kutsal kitaplar bile “oku” komutu ile başlar. Okumanın olduğu, konuşmanın olduğu her yerde insan vardır, insanın olduğu her yerde ise dil vardır.

Bütün bunları neden dedim? Ceberut, kindar ve gaddar devletlerin yönetimleri kimi dilleri yasaklamaları nedeniyle dile getirdim. Çünkü bir dili yasaklamak sadece o ulusun ruhunu çalmak değil, aynı zamanda insanı, insanlığı yasaklamaktır. Dil meselesi siyasi bir mesele olmaktan ziyade insanı bir meseledir, vicdani bir meseledir. O nasıl bir gaddarlıktır ki, bir devlet vatandaşlarının konuştuğu bir dili yok sayar. Bu nasıl bir vicdansızlıktır ki bir dili yasak eder. Bunun izahı ne ile yapılabilir? Yaşar Kemal’in deyişi ile “dünya bin bir renkli bir çiçek bahçesidir.” Bu her bir renk bir dili, bir kültürü temsil eder. Çünkü kültür, eğer dil varsa vardır. Dili yok saydığınızda, onu yasakladığınızda insanın nefes borularını tıkamış olursunuz, onu başka şeye zorlamış olursunuz. İşte beyaz soykırım dedikleri budur. Ve tarihte ve bugün hala birçok halkın başına gelen işlerden biri de budur.

Kürtçe anadili de bu coğrafyada benzer badirelerden geçti. Bu gün birçok Kürt kendi anadilini bilmiyor. Çocukları tamamen ana dillerinden kopmuş durumda. Büyük bir zenginliğin kaybı değil mi bu? İnsanlarımıza "bir dil, bir dil daha öğren derken" bazılarını da yok sayıyoruz, neden? Bu büyük bir çelişki değil mi? Bu sorunun doğru dürüst cevaplanması birçok soruna çözüm yaratacağı gibi birçok zenginliği de beraberinde getirecektir.

İlginçtir ki, uzak diyarlardaki Kürtler, kendi dillerini daha çok kıskançlıkla korumaktadırlar. Tıpkı Orta Asya’da yaşayanlar gibi. Kendi dillerini konuşmaları, korumaları ve gelecek kuşaklara aktarmaları ulusun membaının, merkezinin bulunduğu yerden daha kolay olmuştur. Çünkü anavatanlarında dilleri yasaklanmıştır hep. Konuşup gelişmeleri, serpilip insanlık aleminin değerli bir unsuru, ulusu olmaları istenmemiştir. İşte Türkiye, İran, Suriye’de uzun süre yaşanan budur. Uzak diyarlarda yaşayan Kürtlerde ise böyle bir tehlike yoktur. O yüzden daha özgür bırakılmışlardır. Misal, Kazakistan Kürtleri bunlardan biridir.

Dil insanın kıymetidir, ana dil ise rumeti. Bir dili bilmek zenginliktir, ama anadili insanın anasın sütünden süzülerek gelen ve ona ruh veren gelecek umududur. Yabancı bir dili bilmek elbise giymeye benzer, yenilerini her zaman edinebilir insan ama ana dili öyle değildir. Anadil insanın derisi gibidir, onu çıkarıp yerine yenisini giyemez insan. Ana dili anadır ana dilini bilmeyen biri öksüzdür. Dünya üzerinde kimsenin öksüz kalmaması dileği ile “Dünya Ana Dil Gününü” kutlarım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1848161
Aktif: 25
Bugün: 832
Dün: 1888

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi