İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Cumhurbaşkanı Normalleşme Adımlarını Açıkladı: İşte Alınan Kararlar! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı son dakika açıklamasında coron...           • HDP İl Başkanlığına İade-i Ziyaret... Iğdır’a Bakış Gazetesi sahibi Akay Aktaş ve Iğdır Doğuş Gazetesi sahibi Murat Akkuş, HDP Iğd...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
529 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2525 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2569 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2833 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2989 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2756 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2751 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2967 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2622 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2505 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2882 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2791 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2786 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2622 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2628 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Karalama Defterinden Notlar: İnsan Tipolojileri - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Karalama Defterinden Notlar: İnsan Tipolojileri

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 12 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 190


İnsan zamanın ve içine doğduğu kültürün çocuğudur. Zaman ona kültürü öğretir, kültür onu zaman içinde biçimlendirir.

Doğar, büyür ve ölürüz. Hepimiz acelemize sürgünüz. Önemli olan bu dünyada doğum ile ölüm arasında ne değer ürettiğindir.

Bu da kişiden kişiye değişir. Çünkü insanlar çeşit çeşittir. Kimi gayretlidir, kimi tembel. Her kes yaşam deryasında ancak kendi çapı ve olanakları nispetinde alır. Ona küçük bir maşrapa ile giden o kadarcık alır, büyük bir bakraçla giden de o büyüklükte alır. Gayret esastır, lakin kader gayrete aşıktır.

Kimi dolu konuşur, kimi boş. Kimi ağzında bal olan arı gibi kuyruğunda zehir taşır. Kimi hoşgörülü, kimi kindardır.  Kin ekenler genellikle kan biçer.

Kimi akıllı kimi gevezedir. Gevezeler aklına geldiğini ağzına geldiği gibi konuşur. Kimi biligedir kimi cahil. Bilge ile sohbet insanı zenginleştirir. Cahil ile sohbet ise geven ile tahret almaya benzer.

Ayrıca dünyayı algılama ve yorumlama biçimlerine göre de değişirler insan tipleri. Bu algılama ve yorumlama onların davranışlarına da yansır. Bir kaç örnek verecek olursak;

Varoluşçular, kaderin senin elinde, kaderini eline al, gelişmek için çalış ve kendini gerçekleştir, diyorlar.

Fatalistler (kaderciler), kaderimizin önceden yazıldığını, ne yaparsak yapalım onu değiştiremeyeceğimize inanırlar. (Başarı son değil, başarısızlık ölümcül değil, önemli olan devam etme gücüne sahip olmak ve devam etmektir)

Hedonistlere (hazcılar) göre yaşamın amacı haz almaktır, haz veren her şey iyi, acı veren her şey körüdür. Bu felsefeye göre, İnsanın her davranışının nedeni mutlu olma isteğidir. (İnsanlara asla güvenme daima duruma güven)

Nihilistleler; dinleri, ahlakı ve ilkeleri rededenlerdir. Hayatın anlamsız olduğuna inanırlar. Pasif olanlar hiç bir şey yapmaz, aktif olanlar ise her şeyi yakıp yıkmak ister.(Kendi çıkarı söz konusu olduğunda seni incitmeyecek kimse yoktur)

Sadistlere göre ise insandaki kötülük dürtüsü iyilik dürtüsünden daha güçlü, o yüzden her türlü kötülüğü yaparlar. Sadist ismi, bu yaklaşımı yaratan Markus de Sade isimli bir Fransız yargıçtan geliyor. Sadizmi kendi yaşantısından çıkarıyor; Fransız devrimi sonrası Napolyon’un gelişi ile zindana atılıyor ve orada ölüyor.  ( Bu dünyada çok paran olabilir, çok arkadaşın da olabilir, ama ikisi bir arada olamaz)

Marksizm, insan davranışlarını çıkar çatışması ile açıklayan dünya görüşüdür. Bu dünya görüşüne göre aralarında antegonist (uzlaşmaz) çelişkiler bulunan işçi sınıfı ve burjuvazi sınıfı çatışırlar. Zaten tarih de bu çatışmanın tarihidir. (Ne ki kara bulutların içinde fırtına taşıdığı gibi kapitalizm de içinde savaşı taşır)

Bu gün dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük boşluk, dünyayı ve üzerindeki ilişki ve çelişkileri açıklayan bu çapta bir anlatının (kuramın)olmamasıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1815654
Aktif: 18
Bugün: 73
Dün: 1503

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi