İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Cumhurbaşkanı Normalleşme Adımlarını Açıkladı: İşte Alınan Kararlar! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı son dakika açıklamasında coron...           • HDP İl Başkanlığına İade-i Ziyaret... Iğdır’a Bakış Gazetesi sahibi Akay Aktaş ve Iğdır Doğuş Gazetesi sahibi Murat Akkuş, HDP Iğd...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
529 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2525 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2569 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2833 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2989 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2756 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2751 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2967 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2622 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2505 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2882 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2791 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2786 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2622 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2628 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Dünya Tarihine Altın Harflerle Yazılan İki Kürt Önder - Av.Mahmut ALINAK

Dünya Tarihine Altın Harflerle Yazılan İki Kürt Önder

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 07 / 01 / 2021 |  Yazı Okunma: 295


Onlar Ki, Enternasyonal Yurtseverliğin Boyun Eğmez Kaleleri Ve Halka Ölümüne Bağlılığın Sembolleridir…

Onların parmak ısırtan direngenliklerini bir Kürt yazmış olsaydı, “Abarmış,” diye düşünülecekti. Olayların şahidi İran ordu muhabiri Yüzbaşı Kiyors Salih olunca, kuşkuya düşmek için bir neden kalmıyor.

İran devleti ve ordusu ki, onlara düşmandı ve Yüzbaşı Kiyors Salih de düşman safındaydı.

İnsanı mıh gibi yere çakan bu müthiş hikâyenin kahramanları Mehabad’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazî Mihemed ve Savunma Bakanı Qazî Seyfî’dir.

1946 kışında kurulan Cumhuriyet on bir ay sonra İran ordusunun Mehabad’ı işgal etmesiyle son buluyor.

Qazî Mihemed ve Savunma Bakanı Qazî Seyfî, İran devleti tarafından idam edileceklerini bildikleri halde Mehabad’ı terk etmiyorlar.

Melle Mustafa Barzanî, Qazî Mihemed’e Mehabad’ı terk etmesini teklif ederek, “Şerefim üzerine yemin ederim ki, ben ve arkadaşlarım canımızı feda ederek seni koruyacağız,” diyor. Fakat Qazî Mihemed ona teşekkür edip, “İran devletinin beni öldüreceğini biliyorum. Ama halkımla her şart ve durumda onları yalnız bırakmayacağıma dair anlaşma yaptım,” diyor ve Mehabad’da kalıyor.

Mehabad’ı işgal eden İran ordusu onları hapse atıyor. Daha sonra da Şah’ın direktiflerini yerine getiren göstermelik bir mahkeme kuruluyor.

Yargılamayı izlemekle görevli olan muhabir Kiyors Salih’in İran devlet arşivinde bulunun aktarımları tam bir kahramanlık hikâyesidir:

Mahkeme başkanı, Qazî Mihemed’in yaptığı açıklamalara sinirlenerek, “Kürtler köpek sıfatındadır,” diye bağırıyor. Qazî Mihemed: “Köpek, şerefsiz ve namussuz sizsiniz ki, halka ve yasalara karşı sınır tanımıyorsunuz…” diye cevap mahkeme başkanına. Sonra şöyle devam ediyor: “Namussuz; ben çoktan beri bu yolda ölmeye hazırım. Ulusumun özgürlüğü için ölüyorum ve bu şerefli ölümden onur duyuyorum.”

Diğer bir hâkim, “Mehabad’dan gitmediğine pişman mısın?” diye soruyor.

“Pişman değilim,” diyor Qazi Mıhemed. “Çünkü ben milletime onlarla yaşayacağıma ve öleceğime dair söz vermiştim. Eğer gitseydim ve elinize geçmeseydim, benden intikam almak için Mehabad halkından ve Kürd milletinden çok sayıda insan öldürecektiniz. Şimdi mutluyum ki, sözümü yerine getirdim… Şunu iyi bilin ki, ben kendim gitmek istemedim. Emrimde birkaç otomobil vardı, istediğim an ve zaman bu otomobillerden biriyle İran topraklarından uzaklaşabilirdim.”

Ve hâkimin başka bir sorusuna da şu cevabı veriyor Qazî Mihemed: “Ben zindandayken, Barzanî bir gece çok sayıda péşmerge göndererek beni kurtarabileceğini bildirdi. Amacı öldürülmeden önce beni zindandan kurtarmaktı. Ama ben istemedim. Çünkü ben bir yere gitmeyeceğim diye halkıma söz vermiştim. Bir de kan dökülmesini istemedim.”

Bu demirden iradenin önünde insan eğilmez de ne yapar! Bir adım atsa hayatı kurtulacak; ama o kritik adımı atmıyor! Çünkü yaşamda ve ölümde halkıyla birlikte olmaya yemin etmiş!

Ve şu cevabı hâkimlerin suratında tokat gibi patlıyor:

“Babam ve dedem bu topraklarda yaşamış. Kürdistan topraklarının dışında nereye gideyim? Ben ülkemi ve ulusumu bırakıp kaçacak kadar yaşam düşkünü değilim.”     

Devleşmek işte budur! Hayatını kendi iradesiyle vatanına ve milletine tereddütsüzce feda ediyor!

İran devlet muhabiri Kiyors Salih, Qazî Mihemed ve Qazî Seyfi’nin Çarçîra Meydanı’nda idam edilişlerine de şahit oluyor.

Kiyors Salih, “Qazî Mihemed kalemi eline alarak, düzgün ve çok güzel bir yazıyla vasiyetnamesini kendisi yazmaya başladı,” diye yazıyor.

Qazî Mihemed’in dakikalar sonra asılacağı darağacının altında yazdığı o uzun vasiyetnamesi her mücadele insanına büyük öğütler ve derslerle dolu bir başucu metnidir.

Önce Qazî Mihemed, sonra da Qazî Seyfî idam ediliyor.

Kiyors Salih, Qazî Seyfi’nin idam anını şöyle anlatıyor:

“Qazî Seyfi vasiyetnamesini yazıp bitirdiğinde sabah olmuştu. Onu darağacına doğru götürünce, gözleri uzaktan Qazi Mihemed’ in darağacında sallanan bedenine ilişti. Kürtçe devrimci sloganlar atarak, tekme ve yumruklarla asker ve subaylara saldırdı. Önüne çıkan her subayı döverek yere yığdı. Aslanlar gibi kükreyerek şöyle haykırıyordu: ‘Yaşasın Qazi Mihemmed! Yaşasın Kürtler! Yaşasın Kürt Ulusunun bağımsızlığı! Biz öleceğiz ama Kürtler hiçbir zaman ölmeyecek!’

Seyfi Qazi’nin sesi gürdü ve kendisi de çok heybetli ve korkusuzdu. Bunun için darağacının önüne yetiştirilinceye kadar birçok kişiyi yere serdi. Onun gür sesinden, Çarçîra Meydanı etrafındaki evlerde çok sayıda insan uykusundan uyandı…”

*                           *                     *

Ben, düşman ordusundan bir yüzbaşının kendi şahitliğiyle yazdığı bu parmak ısırtan hikâyeyi okuyunca, günlerce etkisinden kurtulamadım. Her iki önderin yiğitlik dolu sesleri kulaklarımda çınlayıp durdu.

Türkiye’de ve başka ülkelerde de elbette benzer kahramanlıklar sergilenmiştir.

Şimdi..

Başım ne zaman dara düşse, Qazî Mihemed ve Qazî Seyfî’nin o insanüstü direngenliklerini düşünüp umuda yelken açacağım.

Qazî Mihemed’ ın, “Ben ülkemi ve ulusumu bırakıp kaçacak kadar yaşam düşkünü değilim,”sözü bana hep rehberlik edecek.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1815653
Aktif: 15
Bugün: 71
Dün: 1503

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi