İl Emniyet Müdüründen 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı Öğretmenlik insanlık tarihi kadar eski, eski olduğu kadar da önemli bir meslektir. Bir t...           • Deva Partisinden Gazetemize Ziyaret: Babacan 3 Aralık'ta Iğdır'da Demokrasi Ve Atılım Partisi (Deva Partisi) Iğdır İl Başkanı Av. Yusuf Aslan ve beraberindekiler ga...           • HDP Tuzluca İlçe Kongresi Yapıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Iğdır’ın Tuzluca ilçe kongresi yapıldı. ...           • Eğitim-Bir-Sen:Öğretmenlik Meslek Kanunu Vaatte Kalmasın, Hayat Bulsun “Öğretmenlik Meslek Kanunu Vaatte Kalmasın, Hayat Bulsun” sloganıyla; Eğitim-Bir-...           • Ak Parti Genel Merkezi Tutulmaz’ı Koordinatör Olarak Görevlendirdi Ak Parti eski Iğdır İl Başkanı ve Milletvekili adayı Ahmet Tutulmaz, Ak Parti Genel Merkezinin yen...           • HDP'nin Aralık İlçe 3. Olağan Kongresi Yapıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Iğdır’ın Aralık ilçe kongresi yapıldı. ...           • Halk Eğitim Merkezi Çalışmalarını Sürdürüyor Iğdır Halk Eğitimi Merkezi salgın döneminde temizlik ve hijyen kurallarını  dikkate alar...           • Hoşbeht Seidova: Ağdam’lı Kaçkınlar Evlerine Dönmeye Hazırdır Gençlik Halk Birliğinin başkanı  Hoşbeht Seidova, Ağdam şehrinin 27 yıllık esaretinin ...           • “İnsansız Hava Araçları İçin İHA-1 Sertifikası” Projesi Tamamlandı 16 - 20 Kasım 2020 tarihleri arasında ‘FC Havacılık’ Şirketi tarafından verilen teorik...           • Hemofili Hastası K. Karakurt İyileşmek İstiyor Aslen Iğdırlı olan ve imkansızlıklar dahilinde çocuğunun tedavisi için 6 yıldır Erzu...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1639 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1996 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1796 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1634 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
1856 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1628 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1679 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1852 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1603 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1832 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1856 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1776 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1619 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1676 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1640 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Paşa ve Dört Karısı - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Paşa ve Dört Karısı

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 29 / 10 / 2020 |  Yazı Okunma: 169


Güçlü kuvvetli, hükmü her tarafta sürüp giden, ölümü aklına bile getirmeyen bir paşa, paşanın da dört karısı varmış. Birincisine bütün arzularıyla ve şehvetiyle bağlıymış; ikincisine malını, mülkünü, servetini vermiş; üçüncüsünü ise içten bir muhabbetle seviyormuş, gelgelelim dördüncüsünü hiç önemsemez, yüzüne bile bakmazmış.

Gel zaman git zaman Azrail haber göndermiş: “Paşa, tedbirini al, canını almaya geliyorum” diye. O hiç ölmeyecek gibi düşünen, her emri yerine getirilen, kendini güçlü ve dünyanın en kudretli adamı sanan adam birdenbire korkmuş, paniklemiş. Çünkü zeminde yer tutanlar düşse de incinmez, ama yüksekte yer tutanlar düştüklerinde çok incinirler. 

O şokla, her gece yanından çıkmadığı birinci hanımın yanına koşmuş: “Sen benimle geleceksin değil mi?” diye sormuş. Birinci karısı: “Valla Paşa kusura bakma gelemem”, demiş. “Yahu hani ölümde kalımda beraber olacaktık” diyordun, kadın “O lafın gelişiydi Paşa, şimdi iş ciddiye bindi, gelemem” deyince; Paşa, soluğu ikinci hanımın yanında almış, nasıl olsa ona bunca mal mülk verdim o gelir diyerek. Durumu izah etmiş, “Bilirsin ben yalnız kalamam, hele kabirde hiç. Bütün malımı mülkümü senin üstüne yaptım. Sen benimle geleceksin değil mi?” diye sorunca, ikinci karısı “Yalan yok” demiş “Gelirim gelmesine, mezarın başına kadar, ama seni gömdükten sonra başkasına giderim” demiş. Bunu duyan Paşa iyice yıkılmış. Ezi malxırabo.../evi yıkılasıca ben, ben ne yaptım? Ben ne yaptım diye dövünerek çıkmış oradan, hemen üçüncü kadının yanına koşmuş.

O da “Gerçekten üzüldük ama ne gelir elden?” deyiverince iyice şoke olmuş bir halde ayrılıp gitmiş. Giderken hiç önemsemediği, o güne kadar ehemmiyet vermediği dördüncü karısının yanından geçiyormuş. Hiç yüzüne bile bakmadan geçip gidiyormuş ki dördüncü kadın arkadan seslenmiş ona, “Ne o Paşa, bugün çok melül ve mahzunsun?” Paşa ona cevap verme tenezzülünde bile bulunmamış, ama kadın arkasından seslenmeye devam etmiş, “Duydum başına geleni Paşa, ama merak etme, ben seninle geleceğim” deyivermiş. Bunu duyunca, Paşa bir kez daha sarsılmış. Allah Allah demiş, nasıl olur, ben sana hiç kıymet vermedim, rumet göstermedim, yüzüne bile bakmadım... Şimdi sen kalkıp, seninle ben geleceğim diyorsun, bu nasıl olur?

Bunun üzerine oracıkta ellerini semaya kaldırıp Allah’a yalvarmış, “Azrail'e söyle, bana biraz mühlet versin, şu yanlışımı düzelteyim, sonra canımı alsın”, diyerek. “Baksana çok önem verdiklerim, mal mülk verdiklerim ve sevdiklerim benimle gelmiyorlar ama hiç önemsemediğim benimle geliyor” Azrail'den jet yanıt gelmiş “Pazarlık yok Paşa, sen onu baştan düşünecektin” diye. Peki, nedir bu hikâyenin asıl esbabı mucibesi?

Birinci kadın, dünya zevklerini temsil ediyor bu meselde; arzu ve isteklerimizdir onlar. Yaşarken onlara ulaşmak için neler neler yaparız bir düşünün. İkinci kadın mal mülktür, mevki makamdır. Yaşarken bunlar için kardeş bile kardeşe düşüyor. Oysa biz ölünce mal mülk, mevki makam başkalarına gider. Hani demişti ya kadın “seni gömer başkasına giderim” diye. Üçüncüsü ise sevdiklerimizdir, eşimiz dostumuz, oğlumuz kızımız ve en yakınlarımızdır. Onlar gerçekten üzülürler ama ölüm karşısında ellerinden bir şey gelmez.

Dördüncü kadına gelince, işte o bizim kişiliğimiz, şahsiyetimizdir, diğer bir deyişle amelimizdir. Ne yapmışsak odur.  Öldükten sonra bu dünyada da o konuşulur, öbür dünyaya inanıyorsanız, orda da hesaba çekilecek gene bu amel’dir. Ama yaşarken hep diğerlerine önem verir bunun yüzüne bile bakmayız. Hatta mal, mülk, para pul, mevki makam için kişilikten fedakârlık edip onu bozuk para gibi harcarız! Oysa bize asıl lazım olan adamın adamlığını belirleyen odur, yani şahsiyetimizdir, kişiliğimizdir. O yüzden olacak ki, Acemlerin bu konuda çok enteresan bir betimlemesi var, derler ki; “Adam vardır adamların nağşidir, adam vardır it ondan yağşidir.”

Demek aslolan adamlıktır, sadece yaşamak değil. Nasıl yaşadığın önemli. Değer yaratarak. Geçip giderken kuyruklu bir yıldız gibi arkada iz bırakıyor musun, işte asıl önemli olan odur. Anılmaya, hatırlanmaya değer bir iz...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1758448
Aktif: 29
Bugün: 1011
Dün: 1646

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi