İl Emniyet Müdüründen 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı Öğretmenlik insanlık tarihi kadar eski, eski olduğu kadar da önemli bir meslektir. Bir t...           • Deva Partisinden Gazetemize Ziyaret: Babacan 3 Aralık'ta Iğdır'da Demokrasi Ve Atılım Partisi (Deva Partisi) Iğdır İl Başkanı Av. Yusuf Aslan ve beraberindekiler ga...           • HDP Tuzluca İlçe Kongresi Yapıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Iğdır’ın Tuzluca ilçe kongresi yapıldı. ...           • Eğitim-Bir-Sen:Öğretmenlik Meslek Kanunu Vaatte Kalmasın, Hayat Bulsun “Öğretmenlik Meslek Kanunu Vaatte Kalmasın, Hayat Bulsun” sloganıyla; Eğitim-Bir-...           • Ak Parti Genel Merkezi Tutulmaz’ı Koordinatör Olarak Görevlendirdi Ak Parti eski Iğdır İl Başkanı ve Milletvekili adayı Ahmet Tutulmaz, Ak Parti Genel Merkezinin yen...           • HDP'nin Aralık İlçe 3. Olağan Kongresi Yapıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Iğdır’ın Aralık ilçe kongresi yapıldı. ...           • Halk Eğitim Merkezi Çalışmalarını Sürdürüyor Iğdır Halk Eğitimi Merkezi salgın döneminde temizlik ve hijyen kurallarını  dikkate alar...           • Hoşbeht Seidova: Ağdam’lı Kaçkınlar Evlerine Dönmeye Hazırdır Gençlik Halk Birliğinin başkanı  Hoşbeht Seidova, Ağdam şehrinin 27 yıllık esaretinin ...           • “İnsansız Hava Araçları İçin İHA-1 Sertifikası” Projesi Tamamlandı 16 - 20 Kasım 2020 tarihleri arasında ‘FC Havacılık’ Şirketi tarafından verilen teorik...           • Hemofili Hastası K. Karakurt İyileşmek İstiyor Aslen Iğdırlı olan ve imkansızlıklar dahilinde çocuğunun tedavisi için 6 yıldır Erzu...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1639 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1996 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1796 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1634 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
1856 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1628 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1679 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1852 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1603 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1832 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1856 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1776 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1619 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1676 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1640 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Erdemli Olmak - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Erdemli Olmak

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 20 / 10 / 2020 |  Yazı Okunma: 447


Erdemli insan,iyi insan nasıl olmalı dendiğinde, bu durum, insandan insana ve toplumun değer yargılarına göre  değişir.

Gerek, Platon ve gerekse öğrencisi ,Aristo, mutlu olmak insanlar için bir amaçtır  ve insanı mutlu kılan şey de  iyiliktir,derler.

Aristo’ya göre,erdemli kişilik erdemli davranışları alışkanlık haline getiren kişidir.Erdem, akıl tarafından ve aklı başında insanın belirleyeceğiyle belirlenen,bizle ilgili olarak orta olanda bulma huyudur.

Aristo’ya göre ,erdemli olmak , iyiyi ve kötüyü seçebilmek insanın elindedir.

Bertrand Russel eğitim ve ahlak konusunda şunları yazar;İnsanı eğitmekle nereye varmak istediğimizi bilmemiz lazım.

Dr.Arnold un istediği”Düşüncede bir alçakgönülülüğe varmak “tır .

Aristo nun “Yüce” insanda bulunmayan bir nitelik.

Nietzsche’nin öğretisi Hıristiyanlıkla bağdaşmaz.

İsa, sevgi yolunu öğütler.Kant ise,çıkış noktası sevgi olan hiçbir  iş tam anlamıyla erdemli olamaz der.

Eğitimde öncelikle ne tip bir insan yetiştirmek istediğimizi bilmemiz lazım.

Russel; Akıl olmadı mı çağımızın karmaşık dünyası ayakta duramaz,dursa bile ilerleyemez.Onun içindirki ,Aklı  geliştirmeyi eğitimin başlıca amaçlarından saymalıyız der.

Korkusuz,acayip kalıplara girmemiş, dürüst ve temiz,cömert,sevgi dolu ve özgür bir nesil yetiştirilebilir.Böyle bir neslin çabası tembel,korkak,katı yürekli ve budala olduğumuz için çektiğimiz acıyı,eziyeti silip süpürebilir.Bize bu kötü huyları veren eğitimdir, karşı erdemleri olan da gene eğitimdir.Eğitim yeni dünyanın anahtarıdır.

Bazılarına göre iyi insan,içki ve sigara içmez, kaba konuşmalardan kaçınır,büyüklere karşı saygılı olur,Cuma günleri  camiye gider,iyi insana göre günah işleyenler mutlaka cezasını çeker.İyi insan kötü düşüncelerden nefret eder.Bunlara göre,iyi insan askerliği över,kötü insan vicdani retçi olur.İyi insan vatan ,millet edebiyatını dilinden düşürmez.Ezilenlerin,fakirlerin sabretmesini ve şükür etmesini önerir.Azla yetinmeyi erdem diye savunur.Gençleri yıkıcı düşüncelerden korur. Tabi ki iyi insanın ahlakının kusursuz olması lazımdır.

Ancak merak edilen konu şu;bu iyi insan kötü olarak görülen insandan daha çok iyilik yapar mı acaba.?

Kimine göre kötü insan, Camiye gitmez,cami yerine  pikniğe gider,yıkıcı düşüncelere sahiptir, savaşı değil barışı savunur. Evrensel düşünür , herkese kanı kaynar,Kimsenin ırkına,dinine ,mezhebine bakmaz ve herkese saygı ile yaklaşır. Yönetenleri rahatsız etmeyen bazı kötülükleri ifşa eder. Ahlak konusunda ,erdemli bir insan gibi kusurlarını saklamayabilir.İşte bu tip insanlara kötü gözü ile bakılır ve her zaman görev almaları ,yükselmeleri önlenir.

İngiliz romantizminin kurucuları, Samuel Taylor Culerigde ve arkadaşı William Wordsworth,Fransız devrimini övdüklerinde kötü insanlardı,ama culerigde esrar kullanıp,Wordsworth  da kızını terk ederek ve kötü şiir yazdıklarında bile iyi insanlar oldular.

Bertrand Russel;İyi adam olduğu dönemde, iyi şiirler yazmış bir tek ozana rastlamak güçtür der.

İyi yazarlar,şairler,bilim insanları tarih boyunca yıkıcı propaganda yapıyorlar diye cezalandırılmışlardır.

Descartes, canını kurtarmak için memleketini bırakıp kaçtı.Spinoza ya yüzyıl boyunca kötü insan muamelesi yapıldı.

Öyle anlaşılıyorki iyi insan  düşünce ve davranışlarıyla baştakilerın hoşuna giden insandır.Halk düşüncesindeki erdem ülküsü insan mutluluğu için  düşünülmüş değildir.Bunun nedenlerinden biri gelenektir.Geleneksel ahlakın kusuru ve açmazı , akla pek değer vermemesidir. Önemli olan bir neden ise baştaki sınıfların haksız güçleridir.İlk ahlak düşüncesi bu kavramlardan gelmiş olsa gerek.Ahlak baştan başa kör inançlara dayanıyor.Günümüz ahlakının bir yanı halen böyledir.Kimi davranışlar sonuçları iyide olsa nefret uyandırırlar.

Birçok durumlarda nefret uyandıran davranış  aslında zararlıdır, yoksa ahlak öğretimizi yeni baştan gözden geçirip düzenlemeyi anlamış olurduk.

Uygar toplumlarda adam öldürmeye göz yumulmaz.Adam öldürme yasağının kaynağı tamamen kör inançlardır.İnanca göre öldürülen adamın kanı veya ruhu öç almak ister.hem de yalnız suçluyu değil bütün yakınlarını  cezalandırmak ister.

Baştakilerin ileri sürdüğü ahlak, baştan başa  baskı ve yalanlar üzerine kuruludur.Kin nefret ve haksızlık üreten kurumlar insanlığa mutluluk getirmezler.Savaşlar dünyası kimseyi mutlu etmez.

Bizim yaşam sevgisine,gelişmeye,refaha ihtiyacımız vardır.Bunları bize verecek bir ahlak gereklidir.

Baskılar,yalanlar, yasaklar,hamaset ve manevi nutuklar üzerine kurulu bir ahlak bu güzel şeyleri bize vermez.Bir insan mutluysa,empati kurabiliyorsa,yüreği açıksa, başkasının mutluluğuna seviniyorsa o insan iyidir.Ufak tefek kusurlarına da bakılmamalı.

Bu gün ,dünyada ezme ve sömürme yolu ile servet sahibi olanlar,pek ahlaklı sayılmazlar.Bu tip insanların yardımseverliği bile onları kir ve lekeden kurtaramaz.Önemli kişilerin erdem diye kabul etikleri bu kör inanç ve baskı yerine ,akla dayanan bir durum almak elverir.

Bazı insanlar aklın gücünü küçümserler.Ama insanlığın çıkış yolu akıl ve bilimdir.Akıl küçük bir güç olabilir,ama onun davranışları hep aynı yöndedir.Aklın düşmanı olanlar , savaşlarda birbirlerini yer bitirirler.

İnsanlığın ve barışın gerçek dostu akıl ve bilimdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1758447
Aktif: 26
Bugün: 1004
Dün: 1646

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi