20 Yaş Altı Lisanslı Sporcular İçin Sokağa Çıkma Ve Seyahat Muafiyeti 20 Yaş Altı Lisanslı Sporcuların Belirli Saatlerde Sokağa Çıkma Ve Seyahat Kısıtlamaları Mu...           • Vali H. Engin Sarıibrahim Covid-19’a Yakalandı Covid-19’a yakalanan Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim, Yazılı basın açıklaması yaptı...           • Ak Parti İl Kadın Kolları: Kadına Karşı Şiddet Turuncu Çizgimdir "Kadına karşı şiddet turuncu çizgimdir.” diyen AK Parti Iğdır İl Kadın Kolları Başkan...           • Vali Sarıibrahim'den İsabetli Bir Karar: Valilik Logosu Değiştirildi Iğdır Valiliğinin resmi logosu değişti ve yeni logo kullanılmaya başlandı. Iğdır, 1992 yılında il...           • Memur-Sen: Şiddet Virüsünün Aşısı Örgütlü Mücadeledir Memur-Sen’e bağlı kadın komisyonları tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulu...           • Koronavirüsü Hafif Geçirmek İçin 10 Öneri Koronavirüse Karşı Bağışıklığı Güçlendiren 10 Öneri      &nbs...           • CHP Kadın Kolları: 25 Kasım 2020 ‘’Kadına Şiddet Politiktir’’ 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ...           • Anadolu Vakfı’nın ‘Değerli Öğretmenim Projesi’ 53. İle Ulaştı Anadolu Vakfı’nın Değerli Öğretmenim Projesi Öğretmenler Günü’nde ...           • Engelli Ve Eski Hükümlü Proje Başvuruları Başladı İŞKUR Kendi işini Kurmak isteyen Engelli ve Eski Hükümlülere yönelik 2021 yılı...           • İl Emniyet Müdüründen 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı Öğretmenlik insanlık tarihi kadar eski, eski olduğu kadar da önemli bir meslektir. Bir t...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
1696 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2128 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1886 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1711 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
1978 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
1715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1761 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1952 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
1756 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1964 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1976 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1889 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1696 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1807 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1765 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Canlılar Aleminin En Zalimi İnsandır! - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Canlılar Aleminin En Zalimi İnsandır!

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 12 / 10 / 2020 |  Yazı Okunma: 214


Biliyorsunuz bu dünyada mağdurlar ve mağrurlar, mazlumlar ve zalimler var her yerde. Zalim, özgürlüğü yok etmek için özgürlüğünü ilan ederken onu sadece kendisi için saklar. Zulme başkaldırmak ise cesaret ister. Ama hapsedilmek, işkence, ölüm korkusu genç yaşlarda ürkütücüdür. Korkar insan çoğu kez bunlardan. Korka korka üstüne gider korkularının, zamanla cesaretli olmayı öğrenir. Çünkü insanoğlu hazza ve güvene ayarlıdır, acı ve korkudan ise kaçar daima.

 Ne ki, korku insanoğlunun en temel duygusudur. Tanrının cephanesindeki en büyük silah ölüm korkusudur. O yüzden cehennemi yaratmıştır belki de kim bilir? Her kişi yaşamında korkuyla karşılaşır şu ya da bu şekilde. Onunla karşılaşınca ya kaçar ya da direnir. Direnmenin bedeli bazen çok ağırdır. Bile bile, korka korka korkunun üstüne gider direnenler. Yaşar Kemal’in dediği gibi, “Bütün kahramanlar korkaktır”.  Cesaret korkudan beslenir; mertliğin cimrilikten beslenmesi gibi. Bu ne anlama gelir? Anlamı şudur; bütün duygularımız ikizdir, biri diğerini kemirerek semirir ve büyür. Bu yüzden olacak ki büyük felaketler, büyük adamların yetiştiği okuldur. Yaşamın inişli çıkışlı yolunda bunlara çok rastlanır. Bir felaketten uzaklaştıkça bir sonrakine yaklaşır insan.

 Sadece güzellikten oluşmuş, acıdan arınmış bir hayat olamaz. İyilik ve kötülük de öyle. Sadece iyi insan olmadığı gibi bu dünyada sadece kötü doğmuş insan da yoktur. İkisinin toplamıdır insanoğlu. İki köpek yavrusu gibi hırlaşıp dururlar insan ruhunun derin dehlizlerinde iyilik ile kötülük. Hangisini daha çok beslersen, o galip gelir nihayetinde. Yoksa doğuştan ne iyi ne de kötüdür insanoğlu.

 Bilenler bilir, iyilik diyerek çok kötülük yaptılar bu coğrafyaya. Biz de burada doğduğumuz için ondan ziyadesi ile payımız aldık. İbni Haldun, “Coğrafya kaderdir” diyor. Ne kadar doğru demiş. Ama o bizim için sadece kader değil büyük bir kederdir aynı zamanda. Buna rağmen ben insanın kendi makûs kaderini değiştirebileceğine inananlardanım.

Bazen coğrafya seni yaratır bazen de sen coğrafyayı değiştirir şekillendirirsin. Bazen şansın seni yarattığı gibi bazen de sen şansını yaratırsın. Bu yüzden savunduğum değerlerden ve ilkelerden hiç kopmadım. Ne meta Xezé’yi, ne de apé Taho’yu unuttum. Kendi kişisel mutluluğumun onlarınkine bağlı olduğunun ayırdına vardığımda bu minval üzere sürdü mücadelem hep. Onlar o halde oldukça mutlu olamayacağımı anladım. Tıpkı benim özgürlüğümün onlarınkine bağlı olduğu gibi.

 ...

 İşte böyle hasbihaldeyim kendimle bu gece, çocukluğumla ve anılarla ve geleceğin bulanık belirsizliği içinde bana el sallayan umutlarla... Bilinci geçmişe, muhayyilesi geleceğe açılan iki kapılı bir hanın tam ortasındayım... Ruhum çarmıhta sanki. Bir gerilere gidiyor bir ileriye. Bugünse geçmişe meyyal daha çok…

 Arkadaki odanın kapısını usulca açıyorum, çocukluğuma açılıyor. (devam edecek)
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1760955
Aktif: 22
Bugün: 556
Dün: 1243

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi