81 İl Valiliğine "Koronavirüs Salgını" Konulu Ek Genelge Gönderildi İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine "Koronavirüs Salgını" konulu ek genelge gö...           • Sağlık Bakanı: Iğdır’da Koronavirüs Vaka Sayısı Yarı Yarıya Düştü Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti, bin 812 yeni hasta tesp...           • Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kut...           • Iğdır’a Gelen Muharrem İnce’ye Azeri Ninenin İlgisi Sevgi Doluydu Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır’a geldi “Bin Gün...           • Prof. Dr. Ergün: Hastalıkların % 72’si Gıda Kaynaklı 820 Milyon İnsan Açlık, 1.5 Milyar İnsan Yoksulluk Sınırı Altında 16 Ekim Dünya Gıda ...           • 8’inci Yılını Kutlayan HDP Iğdır’da Halka Üyelik Çağrısı Yaptı HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle...           • Aybike Şeyma Tezel “Uygur Türklerini Yazdı” Iğdırlı genç eğitimci İndiana üniversitesi Merkez Avrasya Çalışmaları ve Antrop...           • Gayrimenkul Danışmanlığında "Staj" Zorunlu Oldu Türkiye’nin yerli gayrimenkul yatırım danışmanlık markası Kristal Türkiye’ni...           • HDP'nin 8'inci Kuruluş Yıldönümüde Tuzluca'da Karanfil Dağıtıldı HDP Iğdır İl Örgütü yöneticileri ve partinin Iğdır Milletvekili Habip Eksik, k...           • Kulaçlar Amatör Spor Haftası İçin Atıldı Amatör Spor Haftası, sportif faaliyetler ile farkındalık oluşturarak insanların düzenli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1732066
Aktif: 33
Bugün: 445
Dün: 2141
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1150 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1329 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1392 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1583 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1276 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1157 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1397 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1257 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1271 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1370 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1252 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1248 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1291 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1204 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Lider İle Yönetici Farkı - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Lider İle Yönetici Farkı

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 18 / 09 / 2020 |  Yazı Okunma: 113


Daha önce belirttiğim gibi lider ile yönetici, liderlik ile yöneticilik aynı şey değildir. Herkes yönetici olabilir ama herkes lider olamaz.

Lider stratejiyi belirleyen kişi ise yönetici o yolu yürümek için taktikleri uygulayan kişidir. Lider birçok iş içinde doğru olanı seçebilen, yönetici ise ona verilen işi doğru yapabilen kişidir. Lider özgündür, adınızı bilir ve uzun vadeli düşünür; yönetici ünvanınızı bilir, kısa vadeli düşünür.

Yönetici genellikle yürüyün der; lider yürüyelim der. Yönetici neden olmazı anlatır; lider ise neden oluru anlatır, ikna eder kalpleri kazanır.

Lider iyi niyetle hareket ederken yönetici kudrete bel bağlar. Lider neyin hatalı olduğunu gösterirken, yönetici kimin hatalı olduğunu gösterir. Lider saygıyı hak eder yönetici saygı görmek ister.

“Lider yönetici” de olabilir, bu kişilerin şu özellikleri vardır: Grubu yüksek derecede etkiler, coşku ve sinerji yaratır, hedefler koyar, risk yüklenir, duygulara hitap eder, rol model olur. Takım odaklıdır, biz der, yeniliğe açıktır ve olayların önündedir. Radikal kararlar verir, çok yönlü bakışa sahiptir, kararlıdır, sorun çözme becerisi vardır ve gelecek odaklıdır.

Çağ değişiyor, liderlik özellikleri de. Gelecekteki lider(ler)de beklenen özellikler ise şunlardır: Kavramsal düşünme yeteneğine sahip olma, eleştiriye açık olma, örgüt kültürü ile uyumlu olma, karekter olarak güven verici olma, gelişmiş öğrenme yeteceğine sahip olma, karmaşık konuları çözmede usta olmak ve sonuç odaklı olmadır.

Etkili liderlikte öne çıkan kişisel özelliklere gelince, onlar da şöyle sıralanabilir: Coşkulu olma, alçak gönüllü olma, sevecen-cana yakın olma, açık sözlü olma, hırslı olma, cesaretli olma, istekli olmadır. Ayrıca bu tarz kişiler esnektir, hoşgörülüdür, özgüvene sahiptir, dürüsttür, adildir ve tutarlıdır. Yanısıra bunlar; Yaratıcıdırlar, sıra dışıdırlar, bağımsızdırlar, zekidirler, özgün, kararlı ve sebatkardırlar.

Dolayısıyla lider doğrulmaz lider olunur diyebiliriz. Liderliğiniz ancak ekibiniz/ grubunuz tarafından benimsenirse kanıtlanmış olur.

Son olarak Soyolog Max Weber ile bitirelim. Weber’e göre üç çeşit liderlik ve dolayısıyla üç çeşit lider vardır.

1-Karizmatik lider(/lik)

2-Rasyonel lider(/lik)

3-Geleneksel lider(/lik)

Karizma, başkalarını etkileme gücüdür. Weber, “başkalarını hayran bırakan, ışık saçan ve etkileyen çekim gücü” olarak tarif eder karizmayı. Karizmatik liderler güçlü bir imaja ve etkili bir hitabet yeteneğine sahipler. Yüksek özgüvenleri vardır, vizyon sahibidirler, risk alırlar, kendilerini davaları için feda ederler.

Rasyonel liderlik çağımızda geçerli olandır. Akıl ve ekiple yönetip yönlendirir. Bir çok başarılı siyasi lideri bu kategoriye koyabiliriz.

Geleneksel lider ise daha çok yazılı olmayan kurallara göre hareket eder. Etkili bir klan/kızılderili ya da aşiret lideri gibi. (Devam edecek)
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi