81 İl Valiliğine "Koronavirüs Salgını" Konulu Ek Genelge Gönderildi İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine "Koronavirüs Salgını" konulu ek genelge gö...           • Sağlık Bakanı: Iğdır’da Koronavirüs Vaka Sayısı Yarı Yarıya Düştü Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti, bin 812 yeni hasta tesp...           • Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kut...           • Iğdır’a Gelen Muharrem İnce’ye Azeri Ninenin İlgisi Sevgi Doluydu Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır’a geldi “Bin Gün...           • Prof. Dr. Ergün: Hastalıkların % 72’si Gıda Kaynaklı 820 Milyon İnsan Açlık, 1.5 Milyar İnsan Yoksulluk Sınırı Altında 16 Ekim Dünya Gıda ...           • 8’inci Yılını Kutlayan HDP Iğdır’da Halka Üyelik Çağrısı Yaptı HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle...           • Aybike Şeyma Tezel “Uygur Türklerini Yazdı” Iğdırlı genç eğitimci İndiana üniversitesi Merkez Avrasya Çalışmaları ve Antrop...           • Gayrimenkul Danışmanlığında "Staj" Zorunlu Oldu Türkiye’nin yerli gayrimenkul yatırım danışmanlık markası Kristal Türkiye’ni...           • HDP'nin 8'inci Kuruluş Yıldönümüde Tuzluca'da Karanfil Dağıtıldı HDP Iğdır İl Örgütü yöneticileri ve partinin Iğdır Milletvekili Habip Eksik, k...           • Kulaçlar Amatör Spor Haftası İçin Atıldı Amatör Spor Haftası, sportif faaliyetler ile farkındalık oluşturarak insanların düzenli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1732069
Aktif: 32
Bugün: 458
Dün: 2141
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1150 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1329 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1392 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1583 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1408 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1276 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1157 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1397 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1257 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1271 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1370 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1252 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1248 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1291 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1204 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Şeytanın Aşkı - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Şeytanın Aşkı

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 16 / 08 / 2020 |  Yazı Okunma: 517


Başkasının sevgiden ne anladığını kendi sevgi anlayışımıza göre şekillendiriyoruz. Bilinçaltımızda sevgimizin ne perişan halde olduğunu gördüğümüz ama kendimizden de gizlediğimiz için başkalarını sevemiyor, buna da "his" diyor ve güvenli alanda kalma ihtiyacı duyuyoruz. Korkusu olanın, güvenli alanda kalmak isteyenin, ne hisleri histir, ne de sevgisi sevgi.

Fakat her şeye rağmen gerçekle yüzleşemiyor sevgimizin olduğuna dair kendimizi inandırmak istiyoruz. Çünkü gerçeği kabul etmekle karanlıklar içine düşeceğimizi görüyorduk; "Tanrım ben sevgiyi bilmiyor muymuşum?"

Bunu söyleyemeyiz korkarız. Bu gerçeğe hiç hazır değiliz. Bu gerçek yalnız kalmamıza neden olacaktı çünkü.

Sevgimizin perişanlığını kabul edemiyoruz çünkü sevgimizin olması demek, başkalarının bizi sevmesine neden olan bir işlevi, karşılıklığı meydana getiriyordu; "Bak ben seni seviyorum, sen de beni sev."

Ve birinle tanışırsınız ilişkinin adım adım gelişmesini istersiniz. Yani tanıdıkça, güven duydukça sevmek istersiniz. Neden? Çünkü sevgi değilsiniz. Çünkü korku dolusunuz. Çünkü üzüleceksiniz diye, acı duyacaksınız diye. Bunları kabul edemiyorsunuz. Ve aslında reddettikçe bunları yaratıyorsunuz. Çünkü Allahınız yoktu. Ona teslim olamadınız. Tüm kalbinizle ona sığınamadınız. Kendinize güveni tesis edemediniz. Bir kulu tanrı bellediniz güvendikçe sevdiğinizi sandınız. Oysa "güven," korku şeytanının çocuğuydu. Allah yerine şeytana taptınız. Sürekli güven, sadakat, sevgi, garanti aradınız. Size baksın, sizinle ilgilensin, ihtiyaçlarınızı gidersin, sizi sevsin. Neden ondan beklediniz? Ondan beklediklerinizi sadece siz verseydiniz ne olurdu? Karşılık beklemeden verseydiniz ne olurdu ki? Bir kez olsun kalpten vermeyi, sevginizi paylaşmayı denediniz mi hiç? Gerçekten sevseydiniz onun sizi sevip sevmemesi sizi nasıl ilgilendirebilirdi ki? Gerçekten sevmek beklenti duymamaktır ey sevgili!

Ona güvenmeseniz bile, onun ne üçkağıtçı, yalancı olduğunu anlasanız bile bu sizi neden ilgilendirsindi? Her daim yargıladınız; "Bu beni seviyor, buna güvenebilirim." Peki, siz kimdiniz? Bu sevginin neresindeydiniz? Yoktunuz. Asla yoktunuz. Çıkarlarınız arasında kaybolmuştunuz; "Canım acımasın, üzülmeyeyim"

Sınavınız bu işte!

Canınız acıyacak çünkü bunu istemiyorsunuz. Üzüleceksiniz, çünkü bunu istemiyorsunuz. Bir "boşluğun," bir "özgür ruhun" "isteği" ya da "istemediği" şeyler olamaz! İstek ya da zıddı madde aleminde mana alemine geçişte direnç yaratır.

Siz çıkarlarınızı düşünüyorsanız kendinize benzerini çekeceksiniz. Çünkü sınavınız oradan! Bir gün yahu bir gün olsun. Güvenlik aramadan, korku duymadan, çıkar beklemeden, "ilişkinin sonu nereye gidecek" demeden, sevilme isteği olmadan, o sizin bedeninizi istese de bununla ilgilenmeden, sadece kendiniz, sadece kendiniz için bedeninizi o aşağılık adama açabildiniz mi? Kendi beyninizi yönetmekten acizken başkalarının beyinlerini yönetip geleceği garanti altına almak istiyorsunuz? Siz kimsiniz? Gelecek diye birşey var mı? Varsa kime ait? Gelecekten korku duyarak güvenlik arıyorken zaten Allah’ı reddettiğinizi görmüyor musunuz? Sevilme isteğiyle her daim Allaha şirk koştuğunuzun farkında değilisiniz? Allaha teslim değilseniz, nasıl mutlu olabilirsiniz? İçinizde korku şeytanını beslerken nasıl özgürleşecek, nasıl aşk yaşayacaksınız ki? Biri sizi becerecek ve gidecek diye korkuyorsunuz. Ne olurdu peki? Enayi yerine konmuş olurdunuz. Vajinayı verdiniz ya karşılık bekliyorsunuz!

"Beyefendi lütfen gitmeyin, beni ömrümce severek vizite ücretini ödeyin" Bunu mu istiyorsunuz?

Tam üzerine, korkunun tam üzerine gitmelisiniz. Beğendiniz, hoşunuza gitti, sevdiniz ya da adı her ne ise. Yapacağınız şey beklentiye girmeden korkunun tam üzerine gitmek. Eğer kalbiniz sizi birine yönlendirirse, güvenlik aramadan, onu peşinizde koşturup aşık etmeden önce hem de ilk gün yatağa atın; "Senden beklentim yok, sadece seviyorum, dilersen becerdikten sonra gidebilirsin. Güvenlik aramadan, dokunmak, sarılmak, sevişmek istedim. Tamamen özgürsün."

Diyebilirimsin? Şeytanın peşinde koşmak yerine AŞK olabilirimsin? Ve göreceksin ki tanrının hediyesi orada. Kimseden birşey beklemediğinde nasıl canın yanabilir? Bu imkânsızdır. Bunu anlamak istemiyorsunuz ama bu imkansızdır. O gitmek istiyorsa gider, kalmak istiyorsa kalır, sevmek istiyorsa sever. Onun beynini yönetemezsiniz ki! Bu en büyük saygısızlıktır.

Komşunuz kapıyı çaldı ve bir ekmek istedi yarın getiririm dedi. Fakat siz ekmeği önemsemediğinizde, beklentiye girmediğinizde komşunuz yarın ekmeği getirmese de üzülemezsiniz. Diyelim yalancı bir komşunuz var. Ekmeği o istedi. Ekmeği getirmeyeceğini bildiğiniz halde veriyor, onu olduğu gibi kabul ediyor, onun yolunu yargılamıyorsanız ve üstelik sevmek için nedenler buluyorsanız nasıl canınız yanabilir? Bunun mümkünatı yoktur. Kimin canı yanar biliyor musunuz? İnsanlara güvenip, sonucunda beklentiye girenlerin canı yanar. Çünkü onlar umumhane işletiyor, gelene geçene fiş kesiyorlar. Daha komşu kapıyı çalarken lanetler okuyorlar. O güne kadar birilerine kızıp içlerinde öfke ve bir sürü olumsuz duygu biriktirdikleri için ekmeği vermedikleri gibi o öfkeyle komşunun arkasından bir sürü küfürler ediyorlar. Ekmeği vermemene rağmen kızgın ve mutsuzsun. Mutsuzsan haksızsın zaten. Belki o gün yaşadığın son gündü ve sen bu kısacık dünyada o son günü de mutsuzlukla harcadın. Bunu akıl mantık kabul ediyor mu sizce? Şu kısacık yaşamda mutsuz olduysan haksızsın kardeşim, başkalarına dibine kadar haklı olsan da haksızsın. Mutsuz olan her daim haksızdır. Diyelim ekmeği verdin ama lanet okuyarak verdin. "Allahın cezası getirmeyeceğini biliyorum ama insanlık bende kalsın" Mutsuz oldun abi ne insanlığı?

Kimseden beklentiye girmediğinizde zihinle değil kalple davranmış olursunuz. İnsanları sevmek için neden buldunuz ve sevdiniz. İnsanlara anlayış gösterdiniz. İçinizde negatif kalmadı, karmaşa bitti, kavga yok oldu. Artık duygularınız değişti, kalbiniz değişti. Artık başkalarının davranışından sorumlu olamazsınız. Siz sadece sizden sorumlusunuz. Siz sadece seversiniz. Düzgün davranması gereken bir tek kişi varsa o da sizsiniz, diğeri değil!

Beklentiye girerek insanların özgürlüğü alıyorsunuz; "Onların dilediği gibi davranabilme özgürlüğünü!"

Onların yollarını değiştirmek istiyorsunuz. Çünkü siz onları gerçekten sevmediniz. Nefret ettiniz. Bu saygısızlık nefret nedeniyle içinizde. İnsanlara hükmedebileceğinizi sandınız. Defalarca duvara çarpmanıza rağmen, defalarca canınız yanmasına rağmen bu yolda ısrar ettiniz. Bu hatayı daha kaç kere yapmak istiyorsunuz? Yabani hayvanlar bile çiftliğin elektrik verilmiş tellerine ya bir kez ya da iki kez çarpılıyor. Hayvandan bahsediyorum arkadaşım!

Beklentiye girmekle başkasının özgür davranışını almak isterken kendi özgürlüğünüzü başkasına verdiğinizin farkında nasıl olamazsınız? İnsan bu kadar mı kendinden nefret eder? "Aşk," sözünü, "sevgi" sözünü ağzınızdan düşürmüyor ama yine beklentiye giriyorsunuz. Beklenti korkunun eseridir ey sevgili. Korku şeytanın oğludur. Biliyor musunuz sizler insana aşık değilsiniz. Sizler hiç insana aşık olmadınız. Sizler şeytana aşık oldunuz. Aşkla onun içinde yok oldunuz!

Fakat tanrı her şeye rağmen tüm saygı ve şefkatiyle sizleri izliyordu; "cennet de cehennem de sizin seçiminizdi evlatlarım."

Ne yaparsanız kendinize yaparsınız.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi