Iğdır’dan Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırısına Kınama Ermenistan’ın, Azerbaycan'a yeniden saldırması Iğdır’da tepkilere neden oldu.Iğdır Aze...           • HDP Iğdır İl Örgütünden Ahmet Karasu’nun İstifası İle İlgili Açıklama Iğdır HDP’den Hoşhaber Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Karasu’nın İstifası İle İlgili A&cce...           • Halk Eğitim Merkezi Kursları Başlıyor Iğdır Halk eğitim Merkezi kursları Ekim ayı ile birlikte başlıyor. Iğdır Halk Eğitim merkezinden ...           • Güçlü Bağışıklık Sistemi, Sağlıklı Bağırsaklardan Geçiyor Bağırsak Sağlığını Koruyan Öneriler Koronavirüs nedeniyle her zamankinden daha fazla ha...           • Iğdır Da Öğretmenler Ve Öğrenciler Dezenfektan Makinesi Üretiyor Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde öğretmen ve öğrenciler, pandemi sürecinde...           • HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Mızrak: AKP Kaybettikçe Partimize Saldırıyor Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ...           • HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen Gözaltına Alındı Karslılardan Bilgen’e: Bu Şehir Seninle Gurur Duyuyor Kars Belediyesi Eşbaşakanı Ayhan Bilg...           • Ahmet Karasu Facebook Üzerinden HDP'den İstifa Etti 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)’den 46 oy fark ile...           • Vekil Eksik: COVİD-19 İş Kazası Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmeli Iğdır Mv.Dr.Habip EKSİK; Ayrım gözetmeden acilen COVİD-19’un “iş kazası meslek ha...           • İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni Koronavirüs Genelgesi İçişleri Bakanlığı koronavirüs tanılı bazı kişilerin, temaslılarına ilişkin eksik ya d...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1708590
Aktif: 25
Bugün: 223
Dün: 2718
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
933 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1191 İzlenme, 1 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1189 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1446 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1262 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1140 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1214 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1082 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1111 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1206 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1100 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1129 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1132 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1078 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İshak Paşa Sarayı’ndaki Esir - Av. Ayhan Erkmen

İshak Paşa Sarayı’ndaki Esir

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 27 / 07 / 2020 |  Yazı Okunma: 269


Yıllar önce, efsaneler mekânı İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı Efsanesi Operası’na ev sahipliği yaptığında bu şöleni kaçırmamak için Kars’tan Doğubayazıt’a gitmiştik. Gürcistan Devlet Senfoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Filarmoni Korosu, Orta Asya ve Türkiye’den sanatçılar yazar Yaşar Kemal’in aynı isimli eserinden uyarlanan operayla Gülbahar’ın vefasını sınayan Ahmet’e ve onlara bunu yaşatan Mahmut Paşa’ya öfkemizi bilemişti. Lakin ben size bu vefadan ve öfkeden değil Mahmut Paşa’nın başka bir vukuatından bahsedeceğim.

Doğubayazıt’ta Karaburun Tepesi’ne kurulu, göreni büyüleyen sarayında, yirmi yıl sancağı yöneten İshak Paşa 1799 yılında vefat ettiğinde yerine oğlu Mahmut Paşa geçer. Baba yadigârı saray, yüzlerce odası, divanı, kütüphanesi, cami, hamam ve ah alan namlı zindanıyla yeni beyin hizmetine girer.

Aynı dönemde komşu İran’da Şah Feth Ali tahtadır ve Rusya ile başı derttedir. Şah bir Ermeni tüccar vasıtasıyla Fransa’nın İstanbul’daki balyoshanesine bir mektup gönderir. Mektubun muhatabı dünyaya ferman okuyan Napolyon’dur ve Şah kendisinden yardım istemektedir.

Napolyon mektubun gerçekliğinden emin olmak ve varsa böyle bir istek, Ruslara ve İngilizlere karşı bir ittifak oluşturmak için elçisi Pierre Amedee  Jaubert’i İran’a gönderir.

Jaubert binlerce kilometrelik yolculuktan sonra İran topraklarına geçmeden önce Bazit’te Mahmut Paşa’ya konuk olur. Jaubert’in üzerindeki kıymetli ve eşsiz eşyalar Paşa’yı ve etrafındakileri cezbeder; saatlere, dürbünlere ve iki namlulu silahlara hayran olurlar. “Jaubert’e bir şey olsa da sahiplensek” hesabına, Paşa’nın planı hazırdır.

Bazitli âlim Mela Mehmudê Bazidi o dönemler sekiz, dokuz yaşlarındadır ve altmışlı yaşlarında kaleme aldığı bu olayı uzun ve detaylı anlatır.

Jaubert yola çıktığında Paşa birbirinden haberdar, iki birlik hazırlar. Birliklerden biri Jaubert’in sözde güvenliğini sağlayacak ama diğer birlik Gazi Dağı yakınlarında saldırdığında, çatışmaya girmeden Jaubert’i orta yerde bırakıp kaçacaktır. Saldıran birlik ise Jaubert’i öldürüp kıymetli eşyalarını Paşa’ya getirecektir.

Plan Paşa’nın dediği gibi yürür, lakin Jaubert eşyalarından olsa da canından olmaz, geri saraya döndüğünde Paşa tedirgin olur. Yeniden ölüm planı yapmaya çekinir ama Jaubert’in yaşıyor olmasını da kendi akıbeti için tehlike saydığından onu zindana atar ve olacakları zamana havale eder.

Saray’ın zindancısı Kasım, yufka yürekli ve temiz bir insandır. Çocuğu gibi bakar Jaubert’e. Bazı geceler onu zindandan çıkartıp evine dahi götürür ve Jaubert fırsat olmasına rağmen ihanet etmemek için firar etmez.

Zaman her derde devadır lakin kime ne getireceği de belli değildir. Jaubert’in tutsaklığının birinci yılı dolmadan Mahmut Paşa vebadan ölür, yerine kardeşi İbrahim Paşa tahta oturur.

İbrahim Paşa’nın Jaubert’ten haberi yoktur. Zindancı Kasım durumu Paşa’ya aktarır. İbrahim Paşa; Jaubert’i azat edip, af diler, el konulan eşyalarını da kendisine teslim eder. Altına en iyi cinsten bir at çeker ve Jaubert, İbrahim Paşa’nın konukseverliğinden memnun, yarım kalan seyahatine devam eder.

Jaubert İran’da Şah ile görüşür, iki ülke arasındaki ittifak anlaşmasının maddeleri tartışılır ve karara bağlanır. Jaubert, Şah’ın elçisi ile birlikte anlaşmayı Napolyon’a sunmak üzere Fransa’ya döndüğünde ulusal bir kahraman gibi karşılanır.

Jaubert çok vefalıymış, Fransa’ya döndükten sonra, ölümüne değin her yıl, bir şekilde Zindancı Kasım’a ve ailesine hediyeler gönderiyormuş.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi