Iğdır Üniversitesi Bünyesindeki Dört Bölüm Öğrenci Alımına Başlayacak Iğdır Üniversitesi Rektörlüğünün teklifi ve Yükseköğretim Kurul...           • Aralık İlçesine Lavanta Bahçesi Kuruldu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce 15 Temmuz Şehit Ve Gazileri Anısına Lavanta Bah...           • Iğdır’da Bir Aile Yıkılmakta Olan Evde Yaşam Savaşı Veriyor..! Daha önce haberini yaptığımız Özgür mahallesindeki ve Mürşitali köyü...           • Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesinden Radikal Karar “Sigarayı bırak hayatı bırakma.” Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi Corona virüs sü...           • İran Destekli Terörist Gruplar İslam Halife'sinin Mezarını Boşalttı Suriye'de Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplar, İslam Halifelerinde...           • Yaza Girmeden Son 5 Kilo Nasıl Verilir? Güzel giden bir diyette en kritik dönem son 5 kilonun verilme sürecidir. Peki bu so...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1617070
Aktif: 38
Bugün: 1615
Dün: 2646
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
97 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
588 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
414 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
626 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
568 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
502 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
452 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
483 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
448 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
412 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
442 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
485 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

General Virüs - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

General Virüs

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 25 / 03 / 2020 |  Yazı Okunma: 438


Zenginlerin Cennete girmesi, devenin iğne deliğinden geçmesinden daha zordur.

Tevrat.

Tarih boyunca hiçbir general ne savaş meydanlarında ne de sivil hayatta bu kadar sarsıcı olmamış ve toplumlara travma yaşatmamıştı. Gözle görülmeyen bir virüs hem muktedir bir general gibi toplumları dizayn etti, hem de bir öğretmen gibi kısa bir sürede çok şey öğretti.

Bu virüs belki de dünyaya farklı bir düzen getirir. Koca devletleri dize getirdiğini görüyoruz.İşsizlik ve toplumsal patlamalar sonunda iktidarlar değişebilir.

İstediğiniz kadar sınırlara duvar örün ,Bir virüs ne sınırları,ne hava sahasını,ne kıta sahanlığını ne de ulusal egemenlik diye bir şey tanımıyor.

İnsanlar bırakın birbirine dokunmaya, göz göze gelmeye korkuyorlar.Virüs insanoğlundaki fırsatçılığı gözler önüne serdi ve bencillik mikrobu hemen kendini gösterdi.

Bütün bu yıkımların temelinde vahşi kapitalizmin sınır tanımayan benciliği ve para hırsı yatmaktadır.Ekolojiyi tahrip eden,iklim krizini çıkaran ve ekosistemi alt üst eden küresel kapitalizmin aç gözlüğüdür.Küresel oligarşi  suya da el atmaktadır.Yağmur bile şirketlerin oluyor.sanayide kullanılan su kirleniyor.Petrolu çıkarmada su kullanılıyor.

Küresel düzen , gıdaya, tarıma tuzaklar kuruyor.Küresel sermaye insanların beslenme alışkanlıklarını ve damak zevkini yönlendiriyor. Besin zincirini kırıyor.Tek kelime ile mideye müdahale ediyor.

Küresel düzen,sosyal yaşam biçimini istemiyor. Sosyal dayanışmayı bitirmek istiyor.Bireyi tek başına bırakıyor.Bu yaklaşımla , serbest piyasacı liberal sistem toplum sağlığına hizmet edemez ve çözüm bulamaz.Bu sistem çökerse herkes altında kalır.

Sıkışan kapitalist sisteme, Çin ve Küba gibi sosyalist ülkeler ,malzeme ve doktorlarla yardıma koşmuştur.İnsanlık ve emperyalistler bundan ders çıkarırlar mı onu bilemem.

İnsan davranışlarını çalıştıran dürtülerin,yani açgözlülük,rekabet,gösteriş ve iktidarın bir işe yaramadığını gösterdi bir virüs.Bütün bunlar içsel bir boşluğun sonuçlarıdır.Bütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde  narsizm  yatmaktadır.

Bir virüs ,atom bombalarınızın,uçak gemilerinizin,filolarınızın,füzelerinizin ve denizaltılarınızın bir işe yaramadığını göz önüne sermiş ve gücün en geçici başarı olduğu görülmüştür.

Virüs insan oğlunun çok da güçlü olmadığını  ve  dünyanın da  artık bir köy olduğunu göstermiştir.Dili ,dini ırkı ne olursa olsun insanların birbirine muhtaç olduğunu, ispatlamıştır.Böyle bir durumda,servet ve birikimin, kimseye ayrıcalık tanımadığını da göstermiştir.

Görgüsüzce yapılan ve dolarların havada uçuştuğu düğünler,sünnet düğünleri, gösterişli tektaşlar,kolların kaldıramadığı bilezikler de bir işe yaramadı.Çocuklarını özel okullarda okutanlar,okulu ve öğretmenleri satın aldıklarını zannedenler ne oldu, bir çırpıda evler okula döndü zengin ile fakirin çocuğu aynı oldu.Luks arabalarınız,yatlarınız var ama bir yere gidemiyorsunuz.paha biçilmez eşarplarınız,çantalarınız,saatleriniz bir işe yaramaz.

Pahalı parfümlerle hava atanlar, bir kolonyaya sığındınız.Yatlarınız,katlarınız,villalarınız,fabrikalarınız ya bir virüsle sahipsiz kalır veya bir doğal afetle yok olurlar.

Bir virüs,insan yaşamını,ekonomisini,siyasetini ve sosyal yapısını değiştiriyor.Bir anda kahvehaneler,eğlence yerleri ve camiler boşaldı. Çevre kirliliği azaldı ve en önemlisi Istanbul trafiği düzene girdi.

Bana bir şey olmaz diyenler,sizler ölümün farkına yeni vardınız.Bir virüs herkesin eşit olduğunu,tehlike karşısında aynı duyguları yaşadığını,aynı endişeleri duyduğunu gösterdi.İnsanlara adeta istedikleri gibi yaşamayı unuturdu.Doğal yaşamı,bir arada olmayı ve görüşmeyi herkes özlüyor.Bu anlamda bu virüs bir uyarı olmuştur.

Bu olayla birlikte, bireysel sorumluluk yükseldi,herkes sorumluluk hissetmeye başladı.Dolayısıyla herkes mevcut duruma hızla uyum sağladı.

Artık dünya siyaseti de değişmek zorunda.daha eşitlikçi ve adil bir dünya düzeni kurulmalı.Tabi ki kolay olmayacak,bu çıkışın önünde  zorlu engeller ve bariyerler vardır,bunun için çoğulculuğa,sosyal hareketlere ve enternasyonal bir duruşa ihtiyaç vardır.Bu virüs vahşi kapitalizmin bir eseridir.Aynı zamanda kapitalizmin can çekiştiğinin de habercisidir.Ayrıca virüs Çin kökenli olduğuna  ve herkese eşit davrandığına göre komünist olma ihtimali yüksektir.

Para hırsı dünyayı bu hale getirdi.İnsanlık bir tünele girmiş,tünelin sonu ne zaman görünür bilinmez.Bu işin sonunda yeni bir dünyaya adım atılacak.Ya otoriter rejimler güçlenecek veya özgürlükçü bir düzen kurulacak.

Asıl tehlike bu işin sonunda baş gösterecek ekonomik sıkıntılar ve işsizliktir.Sabır ve dua ile bu işler düzelmez.Gençleri bekleyen en büyük tehlike işsizliktir.Gençlerimiz,çağın gereklerine göre,bilimsel verilerle yetiştirilmeli,kafaları hurafe ve boş şeylerle doldurulmamalıdır.

Allah evrensel yasalar koymuş,akıl ve bilim olmadan,çaba ve uğraş olmadan, Allah hiçbir şey vermez.

Virüs ve diğer doğal felaketlerin bize verdiği ders,doğa ile uyumlu bir yaşam sürdürmemiz yoksa doğanın intikamı çok acı olur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi