İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü: Bizler Sizler İçin Tarlada Ve Sahadayız # Evde Kal Türkiye, # Evde Kal Iğdır Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler kap...           • Çinli Doktordan Uyarı: Bu Yiyecekleri Yemeyin Çin'in Vuhan şehrinde virüsle savaşan Prof. Wang Yuguang, Türk halkına dana ve ko...           • ABD Erbil’e Patriot Bataryaları Yerleştirdi ABD ve Irak’lı askeri kaynaklara göre, ABD, İran destekli milis saldırılarına karşı &ou...           • Iğdır Belediyesi'nden 'Evde Kal, Kitap Oku' Kampanyası HDP’li Iğdır Belediyesi,  koronavirüs nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara sipari...           • Serdar Ünsal: Karabağ’daki Sözde Seçim Kabul Edilemez Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu: Daha Soykırımlar Yaşanmasın İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu 31 Mart Dünya Azerbaycanlılar soykırım günü dolayıs...           • İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde İlçe Tarım Müdürü olarak gö...           • HDP'li Vekil Habip Eksik: AKP Çalmak İçin Kayyım Atıyor Halfeli Belde Belediyesi'ne kayyım atanarak eşbaşkanı Hasan Safa’nın tutuklanmasına tepki g&...           • Bahar Aylarında Çok Çeşitli Beslen Bağışıklığını Güçlendir Sağlıklı ve dayanıklı bir metabolizma için öncelikle her gruptan doğal besinleri t&uum...           • Ağaçları Budayan Belediye, Kendi serasından 70. Bin Çiçek Ekimi Yaptı Park Bahçeler Müdürlüğü Bahar Aylarının Gelmesi İle Birlikte Çal...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1576865
Aktif: 16
Bugün: 695
Dün: 3451
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
368 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
400 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
352 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
308 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
324 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
350 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
314 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
325 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
294 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
288 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
318 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
313 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
317 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Çocuklarınıza Kendi Ulusunuzun Adlarını Verin - Murat AKKUŞ

Çocuklarınıza Kendi Ulusunuzun Adlarını Verin

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 19 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 654


Bir milleti millet yapan önce dili sonra da ismidir. Bir insan dilinden ve isminden kimlik ve kişilik kazanır. Çocuklarımıza kimliğini ve kişiliğini yansıtacak kendi ulusumuzun güzel isimlerini vermeliyiz. Kürt soydaşlarıma önerim; çocuklarınıza Arap ve Yahudi isimler yerine Kürtçe isimler vererek Kültürel mirasınızı yaşatın.

İş yerlerinize, şirketlerinize üretiğiniz ürünlerde kendi milletinizin kullandığı isimleri verin. Arap, İngiliz vb. isimleri tercih etmeyiniz. Kürt kürtçe, Türk'te türkçe isimler vermeli. Bu konuda da yabancı isim hayranlığından vazgeçilmeldir. 

Arap isimlerini tercih edenlere şunu hatırlatmak isterim; Hz. Muhammed yeni Müslüman olanların manaları kötü olduğu için, eski adlarını değiştirmelerini, Müslüman olup Arap olmayanlara da Arapça adlar almalarını emretmemiştir. Sadece verilecek adların manalarının güzel olmasını emir buyurmuşlardır.

Müslümanlığı Araplaşmak sanan bazıları çocuklarına Arap ve Yahudi adlarını veriyorlar. Bu adları da ‘İslam adı’ diye öne sürmektedirler. Bir kere bu adlar "İslam" adı değil. İslam adı denilen adların hepsi Arap-Yahudi adlarıdır. Bu adların hepsi İslam'dan öncede Araplar ve Yahudiler tarafından kullanılmıştır. Günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Mesela Hz. Hamza Müslüman olmadan öncede Hamza ismini kullanıyordu. Tıpkı diğer Arap isimleri olan Ali, Ebubekir, Fatma, Zeynep gibi...

Biz Kürtler niye çocuklarımıza Yahudi ve Arap adları veriyoruz? Hiçbir Arap ya da Yahudi çocuklarına Kürt veya Türk adı veriyor mu? Bizler ise çocuklarımıza Rumet, Zozan, Şerna, Bager, Xezal, Sosin, Navdar gibi Kürtçe adlar vermek yerine gidip çocuklarımıza; Ayşe ‘yaşar’, Fatma ''sütten kesilmiş'', Hatice ''vaktinden önce doğmuş'', Zeynep (Tombul şişman demek ) Osman (Yılan Yavrusu demek) gibi Arapça isimleri çocuklarımıza veriyoruz.

Musa, İsa, Süleyman, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Harun, Davud, Bünyamin gibi Yahudi isimleri saymıyorum bile...

Araplarda yalnız şahısların değil, boyların da hayvan adı aldığı vardır. Meselâ bir kabilenin adı ''benî kelb'' yani ''itoğulları''dır. Çocuklarına Arapça isim koyarak cennete gideceklerini falan sananlar varsa yanılıyorlar. İslam’ın “çocuklarınıza Arapça isim koyun” diye bir emri yoktur. Peygamber efendimiz isimlerin anlamları güzel olsun buyurmuşlardır.  Anlamları birbirinden güzel olan Kürtçe isimleri çocuklarımıza verelim. 

Ocak 2020’de Navê Jîn û Merê Kurdan (Kürtçe Kadın-Erkek İsimleri) adlı yeni kitabım çıktı. Uzun bir derleme sonucu beş bin iki yüz kırk sekiz Kürtçe kadın ve erkek adını bir kitapta buluşturduk. “Kürtçe bin-bin beş yüz kelimeden ibarettir. Dil bile değildir’ diyen Kürt düşmanı gerici faşist zihniyetlere inat beş bin iki yüz kırk sekiz (5.248) sadece isim derledik.

Sevgiyle kalın, Kürtçe kalın, Kürtçe isimlerle yaşayın…

Her ulus kendi dili ve isimleri ile güzeldir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi