İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü: Bizler Sizler İçin Tarlada Ve Sahadayız # Evde Kal Türkiye, # Evde Kal Iğdır Korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler kap...           • Çinli Doktordan Uyarı: Bu Yiyecekleri Yemeyin Çin'in Vuhan şehrinde virüsle savaşan Prof. Wang Yuguang, Türk halkına dana ve ko...           • ABD Erbil’e Patriot Bataryaları Yerleştirdi ABD ve Irak’lı askeri kaynaklara göre, ABD, İran destekli milis saldırılarına karşı &ou...           • Iğdır Belediyesi'nden 'Evde Kal, Kitap Oku' Kampanyası HDP’li Iğdır Belediyesi,  koronavirüs nedeniyle evlerinde kalan yurttaşlara sipari...           • Serdar Ünsal: Karabağ’daki Sözde Seçim Kabul Edilemez Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu: Daha Soykırımlar Yaşanmasın İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu 31 Mart Dünya Azerbaycanlılar soykırım günü dolayıs...           • İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde İlçe Tarım Müdürü olarak gö...           • HDP'li Vekil Habip Eksik: AKP Çalmak İçin Kayyım Atıyor Halfeli Belde Belediyesi'ne kayyım atanarak eşbaşkanı Hasan Safa’nın tutuklanmasına tepki g&...           • Bahar Aylarında Çok Çeşitli Beslen Bağışıklığını Güçlendir Sağlıklı ve dayanıklı bir metabolizma için öncelikle her gruptan doğal besinleri t&uum...           • Ağaçları Budayan Belediye, Kendi serasından 70. Bin Çiçek Ekimi Yaptı Park Bahçeler Müdürlüğü Bahar Aylarının Gelmesi İle Birlikte Çal...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1576874
Aktif: 35
Bugün: 726
Dün: 3451
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
368 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
400 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
352 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
308 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
324 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
350 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
314 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
326 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
294 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
288 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
318 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
313 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
317 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Deprem Ve Zeus’un İnanırları - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Deprem Ve Zeus’un İnanırları

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 09 / 02 / 2020 |  Yazı Okunma: 347


Ülkemiz bir çok Kırık (Fay hattı) üzerinde bulunmaktadır.Bu kırılma ve yer değiştirmeler neticesinde meydana gelen deprem can ve mal kaybına sebep olmaktadır.Deprem bir doğa olayıdır.Her şeyden önce hepimiz potansiyel deprem zadeyiz.Bütün doğa olaylarında olduğu gibi, tedbir alınmadığı taktirde sonuç bir afete dönüşür, çünkü doğanın intikamı çok acı olur.

Deprem anında gösterilen fedakarlık,birlik ve beraberlik çok güzel,keşke toplumdaki bu hassasiyet her olumsuzluk durumunda gösterilmiş olsa.Mesela kadın cinayetlerinde, hukuksuzlukta, soygunda ve meçhul cinayetlerde v.s gibi.

Deprem anında seferberlik ve kahramanlık gösterileri  iyi ,ama sonra her şey unutuluyor.Çünkü deprem hayatımızda var ve yaşamımızın bir parçası. Bu nedenle  her türlü tedbir zamanında alınmalıdır.

Deprem bilinci oluşmalı ve doğru bir eğitim yapılmalıdır.Asıl afet yanlış zihniyettir,teslimiyet anlayışı ve umursamazlıktır.Bilimi ve bilim insanlarının uyarılarını dikkate almamaktır.

İmara açılmaması gereken yerleri imara açacaksınız, rant için imar affı  çıkaracaksınız,kaçak yapıları görmeyeceksiniz,çürük yapıları dayanıklı hale getirmeyeceksiniz,Toplanan deprem paralarını amaç dışı kullanacaksınız sonra bizim sorumluluğumuz yok diyerek, işi Allaha havale edeceksiniz.

Bu bir imtihandır,Allah bizi test ediyor,teslim olalım diyeceksiniz.Dünyanın birçok yerinde,ateist ülkelerde depremler oluyor, genelde kimsenin burnu kanamıyor,Allah neden sadece Müslümanları cezalandırsın acaba.

Depremleri, inançla ilişkilendirenler , metafizik bir anlatı ile açıklayanlar ve Allahın cezalandırmasından bahsedenler vardır.İnsanların yaşamı sonucu gibi algılanıyor depremler.Cinsel ahlak ile bağlantı kuranlar vardır.Namaz kılınmadığı ve oruç tutulmadığı için deprem oluyor dendi.

Küçük yaşta ki evliliklere ve dolayısıyla Allahın emirlerine karşı gelindiği için deprem oluyor diyen sosyoloji,toplum bilimci proflar var,bu ülkede.

Depremde ölenler hükmen şehittir ,ölenler“Cennetliktir” diye fetvalar veriliyor.Diyanet, deprem kıyamete hazırlıktır diyor.Bu ülkede adaletsizlik,yolsuzluk,hırsızlık, soygun,savaş var ,halk kandırılıyor diyen yok.

Yöneticiler hesap vermeyiz diyorlar,sorumluluğumuz yok deniyor,Allahın takdiri deniyor,diğer taraftan insanlara masal anlatılıyor,çürümüş medya sıkılmadan çadırlara sığınmış insanlara mutlumusunuz ,mutlusunuz değimli diye mutluluk edebiyatı yapıyor.

Deprem bir doğa olayıdır.Bilinçsiz ve yanlış hareketler nedeniyle felaket ile sonuçlanır.Alınan vergi amaç dışı kullanılırsa,İnşaat malzemesinden çalınırsa,binalar çürükse,yanlış planlar ve  denetimsizlik,afete yol açar.

Deprem Allahın cezasıdır diyenler,Allaha,Kur’ana ve Dine iftira atıyorlar.Kur’an başınıza gelen felaketler,kendi elinizle olan felaketlerdir diyor.

Zilzal süresi; Yeryüzü kendine has bir sarsıntıya uğrayacak diyor.

Depremin herhangi bir insan eylemiyle  ve  kaderle bir ilgisi yoktur.Kader Allahın koyduğu bir dengedir.

Bir ülkenin gelişmişliği, medeni oluşu ve sosyal oluşu , o ülkede insanların nasıl öldüğü ile de ilgilidir.Ülkemizde deprem,çiğ  felaketi ve uçak kazası peş peşe geldi,yöneticiler rahmet dilemekle bunu geçiştiremezler.Rahmet öbür dünya ile ilgilidir,yönetimin işi bu dünya ile ilgilidir,yöneticilerin görevi yaşatmaktır.  Asıl  felaketi eksik organizasyon ve yönetememezlik getirir.

Bir Kasım 1755 yılında Lizbon da büyük bir deprem meydana gelir.Fas,İspanya ve Portekiz yerle bir olur.Depremin merkezi Atlas okyanusu ve tahmini şiddeti dokuzdur.Bir kasım ,Katolikler için kutsal olan Azizler  günüdür.Depremde yüzlerce kilise yıkılır.Deprem teolojiktir diyen kilise mensupları şoka girerler.En Katolık ve Katolikliği Dünyaya yaymaya çalışan bir ülkede olması düşündürücüdür, kiliseye göre.

Bu depremin Katolikliği fazlasıyla yaşayan Lizbonda,Dini bir bayramın yaşandığı gün gerçekleşmesi,Portekizli ilahiyatçıları harekete geçirir ve Tanrısal öfkenin nedenini araştırmak için kurul bile toplamışlardır.

Kilise, Deprem teolojiktir derken,Voltaire; Deprem jeolojiktir,Jean Jacques Rousseau ise  Deprem sosyolojiktir diyor.Voltaire, depremin yer katmanları ile ilgili bir hareket olduğuna işaret ederken,Russeau, depremden en çok fakirlerin zarar gördüğünü  belirtmektedir.

Bu depremden sonra,depremin sebepleri Teolojinin dışında aranmıştır ve bu durum Avrupa’nın düşünce yapısını derinden etkilemiştir.

Şimdi depremin jeolojik ve sosyal sonuçlarını görmeyenlere ne denir.Bunların ilkel çağ insanlarından ne farkları vardır.Depremi Tanrı tarafından bir cezalandırma olarak görenlerin,Baş Tanrı Zeus’un inanırlarından ne farkı vardır.

Bilindiği gibi, Zeus öfkelendiği zaman, yıldırımlarla,fırtınalarla ,çeşitli doğa olayları ile insanları cezalandırıyordu ve insanlar buna inanırlardı.

Prometheus ateşi gökten yere indirip insanlara verdiği için(Aynı şekilde bilgiyi), Zeus tarafından ,Kafkas dağlarında zincire vurulmuş ve karaciğeri bir kartala yedirilmişti.

İşte bu Zeus’un inanırlarından farkları olmayanlar,hem tanrıya iftira atmakta hem de insanlara, ispiyonluk kokan söylevlerle ,masal anlatmaya devam etmektedirler.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi