AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           • Ülke Genelinde Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Başladı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda 81 il ve ilçede 6 g&uu...           • Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneğinden Üyelerine Ve Kamuoyuna Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneği Başkanı Gökmen Kaya, Pazar günleri Iğdır&rsquo...           • AK Parti Karakoyunlu İlçe Başkanı Belli Oldu AK Parti’de İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’ın göreve gelmesiyle başlayan teşkilat yeni...           • Abdullah Gül: En İyisi Tam Demokratik Parlamenter Sistem Abdullah Gül'den gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar: En iyisi tam demokra...           • Bacak Ağrısı Yaşam Kalitenizi Düşürmesin Bacak ağrısı, günlük süreçlerden kaynaklanan ağrıların önemli bir kısmı...           • Eshat Haykır: Sosyal Medyada Bana İftira Atılıyor, Savcılığa Verdim Eshat Haykır sosyal medya üzerinden kendisi hakkında karalama kampanyası başlatan K. Alcı&rsq...           • İl Genelinde Aşılma Çalışmaları Devem Ediyor 2020 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları İl Tarım Müdürlüğ&uum...           • Mahmut Alınak Tutuklandı Kars’ta 4 gün önce gözaltına alınan siyasetçi Mahmur Alınak tutuklandı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1541919
Aktif: 25
Bugün: 1415
Dün: 2770
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
249 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
106 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
247 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
207 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
207 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
244 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
210 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
191 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
197 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
223 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
212 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Deprem, Virüs, Savaş Ve İnsan - Mücahit Özden HUN

Deprem, Virüs, Savaş Ve İnsan

Yazar: Mücahit Özden HUN |  Tarih: 25 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 6810


Değeri okuyucular!

Bu yazımda evrenin derinliklerinde kaybolmuş, Samanyolu isimli bir galakside yer alan küçük bir yıldızın yani güneşin etrafında saatte 107000 km hızla dönen ve bir anlamda evrende kaderine terk edilmiş olan dünyamız üzerinde yaşanan vahim olayları özetlemek istiyorum. Ayrıca göreceğiz ki insan denen yaratığın, kendi kendisini aldatan, yalan konuşan, acımasız, tarihten ve yaşadıklarından ders çıkarmayan ve bu nedenle ‘evrensel barış’ öğütleri veren nice peygamberleri, filozofları ve bilim insanlarını hayal kırıklığına uğratan acımasız bir canlı varlık olduğuna şahitlik edeceğiz.

DEPREM

Ah Poseidon! Ey depremler Tanrısı Poseidon, sana sesleniyorum: Niçin depremler, volkanik patlamalar, kıyı şehirlerini yutan tsunamilerinle insanlığı cezalandırıyorsun? Biz sana ne yaptık? Çoğu zaman bizi tatlı uykumuzda habersiz yakalıyorsun. Binaları sallıyor, başımıza yıkıyorsun. Volkanları patlatıp lavlarınla şehirlerin üzerini bir battaniye gibi örtüyorsun. Orada yaşayan çocukları, masum insanları, hayvanları, bitkileri yani tüm canlıları niçin cezalandırıyorsun? Kızgınlığın neden? Aşağıdaki resme iyice bak! MS 79 yılında İtalya’daki Vezüv yanardağını patlatıyorsun. Dağın kenarındaki Pompei isimli şehirde yaşayan tüm canlıları ateşinle yakıyorsun. Korkuyla çocuğuna sarılmış anneyi lavlarınla taşlaştırıyorsun. Bu sana yakışır mı?

Gücünü anladık! Saygı duyuyoruz ama bu zulmü ve felaketi niçin tekrar tekrar karşımıza çıkarıyorsun? Efendim? Bir şey mi söylediniz, duyamadım, tekrar eder misiniz? İnsanlık vefasız bir yaratık mı dediniz? İnsanlık kendisine verilen nimetleri unutan minnetsiz bir yaratık mı? O yüzden mi cezalandırıyorsunuz? Depremler insanlık için bir uyarı mı?

‘Bak göreceksin! Türkiye düşmanı ülkeler yardım talebinde bulunacaklar. Hâlbuki savaşta birbirlerini yok etmek için fırsat kolluyorlar. Yani insanlık ikiyüzlü!’

Bana biraz zaman ver Poseidon! Söylediklerin üzerinde düşüneyim.

Geçen akşam (24 Ocak 2020) Elazığ ve Malatya bölgesinde bir deprem daha yarattın. Binalar insanların üzerine çöktü. Sabaha kadar enkaz altında kalanları kurtarmak için yapılan çalışmaları televizyonda içim burkularak izledim. Kurtarılan her can için ne kadar sevindim, bilemezsin! Biliyorsun Ey Poseidon, artık insanlar çok katlı ve dayanaksız binalar yapıyorlar. Senin binlerce yıldır yaptığın uyarıları çabuk unutuyorlar. ‘Deprem mi? Boş ver! Bir şey olmaz! Bizim bina çok sağlam’, diyerek bildiklerini yapmaya devam ediyorlar. Niçin alaycı bir şekilde bana bakıyorsun Poseidon? ‘Böyle günlerde bir insan canı nasıl da kıymete biniyor,’ diye söylendiğinizi duyuyorum. Yanlış olan ne? ‘Ben bir depremle en fazla on binlerce insanı öldürebiliyorum ama siz insanlar bir savaşta 40 milyon insanı telef ediyorsunuz. Ben gülmeyeyim de kim gülsün?’

VİRÜS

Ey Ultio! Ey İntikam Tanrıçası! Niçin yeni çıkardığın virüslerinle insanlığı cezalandırıyorsun? Geçmişte korkunç cezalar verdin. Bir tarihçi şöyle yazmıştı:

“1347 yılında ortaya çıkan veba salgını Avrupa’yı yerle bir etti. Milyonlarca insan öldü. Veba mikrobunun ana giriş kapıları Avrupa’nın liman kentleriydi.

Gemilerin ahşap olması nedeniyle veba mikrobu buralarda barınacak ve üreyecek uygun bir ortam buluyordu. Gemilerdeki mikrop, her limanı ziyaret ediyor, ticaret mallarına bulaşan veba mikrobu, ticari mal hareketleri ile Avrupa’nın içlerine doğru yayılıyordu. Salgının uğradığı yerlerde yaşamın olağan akışı çok kısa bir sürede altüst oluyordu. Salgın sırasında Avrupa’da seyahat etmek çok tehlikeliydi. Terk edilmiş gemiler Akdeniz’de başıboş yüzüyor, bir kıyıdan diğerine sürükleniyordu. Ürünler hasat edilemiyor, çiftlik hayvanları bakımsız kalıyordu. Kuzgun ve akbaba sürüleri gökyüzünü siyaha boyuyor, kurtlar Paris’in içlerine kadar girip daha gömülmemiş ölüler için köpekler, kediler ve domuzlarla boğuşuyorlardı. Bir kamu hizmeti olarak, Parislileri veba konusunda uyarmak için, çan kulelerine siyah bayraklar asılıyordu. Dilenciler ve evsizler, şehirlerdeki havayı temizlemek için portakal yaprakları, kâfur ve adaçayı yakılan büyük ateşlerin etrafında toplanıyordu. İnsanlar, dans edenlerin iskelet gibi giyindiği son moda bir dansı izliyorlardı.

Dans eden kadavralar ise seyircilere, yakında ölü, çıplak, çürümüş ve kokuşmuş olacaklarını, iktidarın, şeref ve zenginliğin hiçbir anlamı olmadığını hatırlatıyordu. İnsanlar biraz olsun eğlenmek için veba ile ilgili fıkralar anlatan Budalalar Kumpanyasını izliyorlardı. Ne para ne de dostluk adına ölüleri gömecek kimse bulunamıyor, ebeveynler çocuklarını, kadınlar kocalarını terk ediyordu. Bazı kasabalar ve köyler bomboş kalmış, bazıları ise iyice ıssızlaşmıştı.”

Ey Ultio! Bir virüsü daha yenmeden başka bir virüsle bize saldırıyorsun. SARS, AIDS, Ebola ve daha nice virüse henüz tam çare bulmuş değiliz. Kanser hücrelerini zararlı bir virüs gibi içimizde taşıyoruz. Şimdi de Çin’de koronavirüs ( 2019-nCoV) isimli bir virüsünle bizimle dalga geçiyorsun. Niçin yaptığını bilmek istiyorum. Ne dediniz? İnsanlar güçlü, kuvvetli her şeye muktedir olduklarını sanıp şımarıyorlar mı?

‘Ürettiğim koronavirüsün uzunluğu 100 nanometre kadardır. Biliyorsun, 1 nanometre 1 metrenin milyarda biridir. İnsanların kendilerinden milyarlarca küçük virüslerimden korkup telaşa kapılması bana büyük bir zevk veriyor. Neden mi? Çünkü insanlar çok şımarık. Bir atom bombası üretiyorlar kendilerini yenilmez ve tehdit edilemez sanıyorlar. Hadi uğraşsınlar bakalım vücutlarının milyarda biri kadar küçük virüslerimle? Hangimiz daha güçlüyüz görüp bakalım? Gazete manşetlerine göz atıyorum. Amerikalılar, Çin’de virüse yakalananlara empati ile yaklaşıyormuşlar! Ah iki yüzlü insanlık! Daha bir ay önce atom silahlarıyla Çin’i nasıl yok etmenin hesabını yapıyordu DonaldTrump.’

Ey Ultio! Ey İntikam Tanrıçası! Bana zaman ver! Söylediklerin üzerinde düşüneyim.

SAVAŞ

Ey Ares! Ey Savaş Tanrısı! Niçin insanları savaşlarla birbirine kırdırıyorsun? Niçin barış umudunu içimizde yeşertmemize izin vermiyorsun? Suçumuz nedir?

ARES: “Ey insanoğlu! İnsanlar savaş için hep bir bahane bulmuştur.”

BEN: “Tam anlayamadım!”

ARES: “Emperyalist ülkeler yüzünden savaş oluyor diyorsunuz değil mi?”

BEN: “Evet! Çoğumuz öyle düşünüyoruz.”

ARES: “Emperyalist ülke olarak düşündüğünüz ABD, Canada, Avrupa Birliğini haritadan silsem, insanlığa barış gelecek mi?”

BEN: “Pek emin değilim!”

ARES: “Anladım! Bütün bunlar Siyonistlerin politikası yüzünden oluyor diye düşünüyorsunuz. O halde İsrail’i ve tüm Yahudileri de yeryüzünden silip atıyorum. Barış gelecek mi?”

BEN: “Henüz emin değilim!”

ARES: “İnsanoğlu! İşini daha da kolaylaştırayım. Türkiye dışındaki tüm ülkeleri ve insanları yeryüzünden sileceğim. Barış gelecek mi?”

BEN: “Henüz emin değilim.”

ARES: “Anladım insanoğlu! İşini daha da kolaylaştıracağım. Bütün Kürtleri, Zazaları, Arapları, tabi unutmadan mülteci Suriyelileri Türkiye’den silip atacağım. Barış gelecek mi?”

BEN: “Henüz emin değilim.”

ARES: “Ha! Alevileri ve Sünni mezhebinden olmayanları unuttum. Türk ırkından ve Sünni olmayan herkesi Türkiye’den silip atacağım. Barış gelecek mi?”

BEN: “Henüz emin değilim”

Bu cevabıma Ares kahkaha ile güldü.

“Siz insanlar savaş için hep bahane bulacaksınız. Tanrı Peygamber Nuh’u yarattı ama oğulları tüm dünyada yalnız onlar varken, hiçbir neden yokken birbirlerini öldürdüler. Unutma insanoğlu! Savaş sizin yaratılışınızda var. Şunu bunu bahane edip kendinizi barışçı ve iyi insan olarak pazarlamayın. Tanrı Poseidon ve Tanrı Ultio’yu depremler, doğal felaketler, hastalıklar ve virüslerle insanlığa zarar vermekle suçladınız. Aşağıdaki resme bak! Bu insan kafataslarını biz Tanrılar üst üste yığmadık. İnsanoğlunun tarihine bak! Savaşları çıkaran, kendi türünü acımasızca öldüren, zevkle kafataslarından piramit yapan insanoğlunun ta kendisidir! Önce kendinizle hesaplaşın sonra biz Tanrıları haksızlık yapmakla suçlayınız!”
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi