AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           • Ülke Genelinde Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Başladı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda 81 il ve ilçede 6 g&uu...           • Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneğinden Üyelerine Ve Kamuoyuna Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneği Başkanı Gökmen Kaya, Pazar günleri Iğdır&rsquo...           • AK Parti Karakoyunlu İlçe Başkanı Belli Oldu AK Parti’de İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’ın göreve gelmesiyle başlayan teşkilat yeni...           • Abdullah Gül: En İyisi Tam Demokratik Parlamenter Sistem Abdullah Gül'den gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar: En iyisi tam demokra...           • Bacak Ağrısı Yaşam Kalitenizi Düşürmesin Bacak ağrısı, günlük süreçlerden kaynaklanan ağrıların önemli bir kısmı...           • Eshat Haykır: Sosyal Medyada Bana İftira Atılıyor, Savcılığa Verdim Eshat Haykır sosyal medya üzerinden kendisi hakkında karalama kampanyası başlatan K. Alcı&rsq...           • İl Genelinde Aşılma Çalışmaları Devem Ediyor 2020 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları İl Tarım Müdürlüğ&uum...           • Mahmut Alınak Tutuklandı Kars’ta 4 gün önce gözaltına alınan siyasetçi Mahmur Alınak tutuklandı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1541919
Aktif: 28
Bugün: 1414
Dün: 2770
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
249 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
106 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
247 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
207 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
207 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
244 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
210 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
191 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
197 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
223 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
212 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Mesih Ve Mehdi - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Mesih Ve Mehdi

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 22 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 279


Mesih “Meshedilmiş” anlamında ,Meryem oğlu İsa’ya “Mesih” denmesi Tanrının onu meshetmesindendir. Yani Tanrı ona “dokunduğu” içindir.Tanrı ona dokunmuş ve günahlardan arındırmıştır.Ayrıca Mesih sadık dost anlamındadır.

Kur’ anda  “Meryem” Tanrı sana , kendinden (Ruhundan) bir söz (çocuk) müjdeliyor.Adı; Mesih Meryem oğlu isa dır.(Al-i İmran-45)

Hadislerde ise iki Mesih den söz ediliyor. Biri İsa, diğeri “Kıyamet alametleri” den sayılan ”Deccal” dır.İsa yakışıklı Mesih,Deccal çirkin Mesih’ dır.

İncil de İsa’nın Mesih olduğu ve kurtarıcılığından bahsedilir.Tevrat’ta ise Mesih bahsi geçer,Hıristiyan dünyası bahsedilen bu Mesih’in İsa olduğunu söyler.

Kur’anda “Mesih” olarak İsa peygamber tanıtılmaktadır.

Mehdi inancının “Mesih inancı”yla  çok benzerliği vardır.Yahudiler her sıkıştıklarında Mesih gelip bizi kurtaracak diye umuda kapılmışlarsa, İslami kesimde de başları sıkıştıklarında Mehdi gelip bizi kurtaracak diye  umuda kapılmışlardır.

Mehdi inancı Hadislerde yer almaktadır.Buna göre;

1-         Meryem oğlu İsa dan başka  mehdi yoktur.

2-         “Mehdi Fatma evladındandır”. Bir hadiste Peygamber,şöyle demekte; “Mehdi benim ailemden ,Fatma çocuklarından ortaya çıkacaktır.(Ebu Davud)

Mehdinin “Ehli Beyt” ten olduğunu dille getiren başka hadislerde vardır.

3-         Beş,yedi ya da dokuz mehdi ortaya çıkacak.Mehdi konusunda Hadislerde  bir kişi üzerinde birleşme yoktur.Değişik Mehdilerden bahsedilir.

“Mehdi inancının” “Mesih inancı” ile sıkı  bir ilişkisi vardır. Her ikisinin de “Bir kurtarıcı bekleme “ gereksiniminde doğduğu görülmektedir.

Kur’anda  ve hadislerde Mesihten söz edilmektedir.Kur’an ayetlerinin tanıttığı  Mesih İsa Peygamberdir.Hadislerde, kıyamet belirtisi olarak ortaya çıkacağı bildirilen Deccal e de Mesih dendiği ; birincisinin “yakışıklı Mesih”, ikincisininse “Çirkin  Mesih” olarak nitelendiği görülmektedir.Araştırmacılar  İslamda “ Mehdi inancının” da “Mesih inancının” bir yansıması olduğunu ileri sürerler.*

Mehdi veya Mesih, eski çağlardan beri ezilen sınıfların,  inancı olarak eşitlikçi ve adil bir dünya için bir sembol olmuştur.Tarihte bir çok başkaldırı,tarikat ve cemaatlerin mehdi inancına dayanmıştır.Böyle çıkışlarla egemenler (deccal) yok edilecek ve adil bir düzen kurulacaktır.

Ezilenlerin yenildiği ve boyun eğdiği dönemlerde  dahi mehdi ve mehdilik,mezhep ve tarikatlar için bir ilham ve kurtuluş kaynağı olmuştur.

Çin ve Hindistan dahil bütün inançlarda bu beklenti olmuştur.

Mezopotamya ve Mısırda , İbrahim ve Musa Nemrut ve Firavun ile mücadele ederken sizden büyük Allah var diyorlardı.Ancak despotlar ,Allahı da ele geçirerek , Allahın yeryüzü gölgesi ve temsilcileri olduklarını iddia ettiler.

Şark kurnazı despotlar Allahı da ele geçirince , mağdurlar ve yoksullar kurtuluşu Mesih ve Mehdi inancıyla yaşatmaya çalıştılar.İlk tek tanrılı din gibi ilk Mesih de, sürgün ve kölelik  hayatını  yaşayan Yahudilerin kurtuluş umudu olmuştur. Yahudilere göre eşitlikçi bir düzen için Mesih,Mehdi gereklidir.

Tarih boyunca , her medeniyet bir kurtarıcı beklemiştir.Eski Türklerde, kurtarıcı ve yol gösterici Bozkurt olmuştur.Yahudi ve Hıristiyanlarda Mesih, Şiilerde Mehdi olmuştur.Hıristiyanlara göre, Mesih bütün insanlığı, Yahudilere göre ise yalnız Yahudileri (Seçilmiş Millet) kurtaracaktır.

İslam alimlerinin çoğu Mehdi kavramına sıcak bakmıyor, çünkü kur’an da yok. Mehdilik ezilen toplumların bir umududur.

Mehdilik anlayışı ile hareket eden tarikat ve cemmatler,Osmanlı yıkıldıktan sonra ,cumhuriyeti kuranlar deccaldır.Bunlarla mücadele edilecek ve bunu da Mehdi yapacaktır.Mehdiciler Cumhuriyet düzenini bir deccal düzeni olarak görürler.Bunlar imamı azama bile Deccal demişlerdir.Oysa Kur’an da  deccal yoktur.Bunlar bir yaşam dini olan İslam dinini  ölüm dinine çevirdiler.

FETO harekatı, Mehdi-Mesih inancına dayanıyor.Fetullah Gülenciler FETO ya “Kurtarıcı Mehdi” diyorlardı.

Yeşil kuşak projesiyle , “neo mehdicilik” diyeceğimiz bu akım, İslam dünyası ve Türkiye için önemli bir sorun haline gelmiştir.Mehdicilik, dini amaçların yanında siyasi amaçları da hedefliyor. Yeşil kuşak projesi sonrası Türkiye ve İslam dünyasında ,bütün İslami akımlar (Tarikat,Cemaat) kendi kurucu ve liderlerini mehdi olarak dayatırlar.  Bunlar hem dine hem de topluma büyük zarar verirler.FETO kalkışmasında bunun acısını hep beraber çektik.Daha acısı FETO bahane edilerek  demokratik ortam yok edildi.

Türkiye de  Cemaatler  Mehdiyet inancı üzerine kuruludur.Bu şekilde toplumu uyuşturuyorlar.Toplumlarda güçlü ve etkili olan şey kullanılıyor.Bu nedenle Din kullanılıyor.Milliyetçilik gibi,Kemalizm gibi istismar ediliyor.Kur’an herkesin peşine takılmayın diyor.Mehdici guruplar uydurmaların peşinde yol alıyorlar.

Her türlü haksızlığa uğramış,çeşitli şekillerde hapsedilmiş olan ve tek kurtuluş yollu olarak ölümü gören birçok bahtsız, Mehdiyi bir kurtuluş olarak görüyorlar.Bu onların umutlarını yitirmeyip,avunmak için ruhlarının yaralarına sürdükleri uyuşturucu ve rahatlatıcı bir merhem gibidir.

Adnan Tanrıverdi’ye sormak lazım, gelecek mehdi için ne gibi hazırlık yapıyorlar.Gelecek olan mehdi sağ mı ölü mu ? Ya gelecek olan  Mehdi orta doğu despotlarını ,Mürtedlikle,Tekfir ile suçlarsa ne olacak.Kendini nasıl kurtaracak.

Bu gün en büyük musibet dinci gericiliktir.Büyük bir beladır.İnsan aklını yok eden, cendereye sokan ,prangaya vurandır.

Bilim ve akıldan başka kurtarıcı yoktur.Cumhuriyet ve  laiklik aklın ve bilimin özgürleşmesidir.Mehdilik boş bir hayaldir.

Evet Mehdi gelmeli ve  gelecek. Gelecek olan bu mehdi, ne ırkçı ne de dinci ve mezhepçi olmayacak.Bu mehdi,Türk,Kürt,Arap,Fars,Şii,Sunni, Müslüman ve Hıristiyan olmayacak.Bu Mehdi, Diktatörlere,despotlara, ve vahşi kapitalizme,savaş baronlarına  karşı mücadele edecek olan demokrasi güçlerinin ,ezilenlerin kendisi olacaktır.

Halkların ve ezilenlerin gücü olan bu Mehdi,Eşitlik,Kardeşlik, Özgürlük için,Ekolojik dengenin ve Ekosistemin bozulmaması (Yeteri kadar bozulmuştur) için  doymak bilmeyen sömürücülere karşı savaşacak ve insanca bir düzen kurulacaktır.

Eğer gelmezse kıyamet kopacak. Yani dünya bir savaşla ya da ekolojik felaketlerle yok edilecek.

*Turan Dursun- Kur’an ansiklopedisi
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Atilla ipek 26/01/2020

Bu adam öncellikle kur'ani kaynak gösterip kur'anla mehdi ve deccal' ı safdışı bırakıp ve akabinde "Bu gün en büyük musibet dinci gericiliktir.Büyük bir beladır.İnsan aklını yok eden, cendereye sokan ,prangaya vurandır. Bilim ve akıldan başka kurtarıcı yoktur.Cumhuriyet ve laiklik aklın ve bilimin özgürleşmesidir.Mehdilik boş bir hayaldir." diyerek Kur'an-ı mucizil-beyana saldırmaktadır... Kur'andan örnekle mesih ve deccalı (aklınca)çürütüp ve sonrasinda da aklındaki, beynindeki kirli düşünceyi de söylemekten çekinmeyip Kur'anı; (haşa)gericilik hayal ürünü olarak kirli dilinden etrafa yaymaktadır. Biz tabiki bu adamı(musibeti) susturacak değiliz. Yalniz hakikati konuşamayan bu adama da cevap vermek elzemdir. Birinin silâhıyla ötekini cerhedip ve ötekinin delilleriyle berikini çürütüp ikisini de yere vurarak çürütmeye çalışmaktadır...


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi