AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           • Ülke Genelinde Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Başladı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda 81 il ve ilçede 6 g&uu...           • Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneğinden Üyelerine Ve Kamuoyuna Iğdır Berberler ve Kuaförler Derneği Başkanı Gökmen Kaya, Pazar günleri Iğdır&rsquo...           • AK Parti Karakoyunlu İlçe Başkanı Belli Oldu AK Parti’de İl Başkanı Ali Kemal Ayaz’ın göreve gelmesiyle başlayan teşkilat yeni...           • Abdullah Gül: En İyisi Tam Demokratik Parlamenter Sistem Abdullah Gül'den gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar: En iyisi tam demokra...           • Bacak Ağrısı Yaşam Kalitenizi Düşürmesin Bacak ağrısı, günlük süreçlerden kaynaklanan ağrıların önemli bir kısmı...           • Eshat Haykır: Sosyal Medyada Bana İftira Atılıyor, Savcılığa Verdim Eshat Haykır sosyal medya üzerinden kendisi hakkında karalama kampanyası başlatan K. Alcı&rsq...           • İl Genelinde Aşılma Çalışmaları Devem Ediyor 2020 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları İl Tarım Müdürlüğ&uum...           • Mahmut Alınak Tutuklandı Kars’ta 4 gün önce gözaltına alınan siyasetçi Mahmur Alınak tutuklandı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1541919
Aktif: 28
Bugün: 1414
Dün: 2770
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
249 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
106 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
247 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
207 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
216 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
207 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
244 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
210 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
191 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
197 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
223 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
212 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi - Av.Mahmut ALINAK

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 17 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 208


Dün Kars’ın bir mahallesinde seksenli yaşlarda yoksul bir kadını ziyaret ettim. Kırık dökük tahta bir barakadan içeri girilen tek gözlü bir odada tek başına yaşıyordu.

Odanın sıvası rutubetten öbek öbek dökülmüştü. Kömür sobasının göz göz çürümüş borularından etrafa gözleri yakan kesif bir duman yayılıyordu.

Daracık bir pencereden solgun bir ışıkla aydınlanan odanın döşemesi betondu; yarısı eski bir kilimle, diğer yarısı da kartonla kaplanmıştı. Yaşlı kadın sobaya yakın bir minderde oturuyordu.

Bedeni eriyip küçülmüştü, yaşlılık lekeleri ile beneklenen esmer yüzü kırışıklarla çizik çizikti ve dudakları yitmiş dişsiz ağzı içeri göçmüştü. 

Kısık kahverengi gözlerini yerden kaldırmadan ölü bir sesle konuşuyordu. Kaldığı mezarsı evi mahalleden bir hayırsever vermişti. Göğsü her nefeste körük gibi kalkıp inerken, “Allah iyi insanlardan razı olsun, yoksa bu kış günü ne yapardım” dedi.

Sağlığını sordum. Ülser, nefes darlığı, kalp ve tansiyon hastası olduğunu söyledi. Göğsünde ve sırtında sık sık şiddetli ağrılar oluyormuş. “Beni bazen komşular hastaneye götürüyor, bazen de ambulans çağırıyorlar,” dedi. Bazı geceler ağrıları depreştiğinde, onu hastaneye götürecek kimse olmadığı için sabaha kadar iki büklüm beklemek zorunda kalıyormuş.

SIRTINA BİR HANÇER SAPLANMIŞ GİBİ ÜRPERDİ

“Kimsen yok mu, çocukların nerede” diye sordum. Sırtına bir hançer saplanmış gibi ürperdi, yüzü acıyla kasılırken ağzında bir hıçkırık titremesi kımıldadı. Acıklı bir sessizliğe gömüldü, cevap vermedi.

Hikâyesini dışarı çıkınca bir komşusu anlattı. Yaşlı kadın hiç evlenmemişti. Gençliğinde bir çocuğa âşıkmış. Ama babası o çocukla evlenmesine şiddetle karşı çıkmış. Kız aylarca gözyaşı dökmüş, fakat yine de babasının inadını kıramamış.

Sevdiği gençle kaçıp başka diyarlara gitmek istemişler; ama ne o, ne de sevdiği genç buna cesaret edebilmiş. Genç kız pek çok taliplisi olmasına rağmen kimseyle evlenmemiş. Sevdiği genç de başını alıp bilinmedik bir yere gitmiş, onu bir daha gören olmamış. Hayat bir süre sonra pençelerini göstermeye başlamış, kızın anne ve babası bir kazada ölmüş. Yoksulluk rüzgârları kapısını çalınca, o da geçinebilmek için evlere temizliğe gitmiş.

“Keşke o zaman taliplilerinden biriyle evlenseydi,” dedi komşusu. “Şimdi hiç değilse ona bir bardak soğuk su verecek bir kimsesi olurdu.”

Yaşlı kadın aşkı uğrunda şimdi bu çileli hayatla ağır bir bedel ödüyordu.

Peki, aşk mı hayatı yenmişti, yoksa hayat mı aşkı? Zafer tacı hangisinin hakkıydı?

Yaşlı kadın eski gençlik günlerine dönse acaba yine öyle mi davranırdı?

Yoksa aklın çağrısına mı uyardı?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi