Ağkoç Cağ Kebab Ve Çorba Iğdır Şubesi 24 Saat Üzerinden Hizmete Girdi Ağkoç Cağ Kebap Ve Çorba Iğdır Şubesi hizmete girdi. Valilik yolu Yeşilçam ka...           • Açık Havada Yürüyüş Bu Hastalıktan Koruyor!  Alzhımer’dan Korunma Önerileri! Biruni Üniversitesi Hastanesi Nöroloji...           • Hayvan Pazarı 2 Günle Sınırlandırılınca Halk Pazara Akın Etti Koronavirüs tedbirleri kapsamında Iğdır’da hayvan hazarı 2 günle sınırlı tutulunca...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinin YKS Başarısı Haydar Aliyev Fen Lisesi 12. sınıf öğrencilerin katıldığı, yükseköğretim kurumları ...           • Kimler İki Aşıyı Birden Yaptırmalı Hem zatürre hem de grip aşısını kimler yaptırmalı Dünyayı etkisi altına alan COVİD-19&r...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan GÖNEN'in 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,19 Eylül Gaziler günü ned...           • Vali Yardımcısı Ve Milli Eğitim Müdüründen BİLSEM’e Ziyaret Iğdır Vali Yardımcısı Yusuf Cankatar  ve İl Milli Eğitim Müdürü  Hakan G&...           • Tek Tık’la Yatırım: Destek Bilgilerini Tek Çatı Altında Toplandı Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Varank: Destek Bilgilerini Tek Çatı Altında Topladık Sanayi ve ...           • Ukraynalı Kadın Dağcılar Ağrı Dağı'nda Poz Verdiler! Türkiye'nin çatısı olarak bilinen Ağrı Dağı, her mevsim yerli ve yabancı dağcıların il...           • Sonbaharda Yavaşlayan Metabolizmanızı Canlandırın! Sonbaharda Vücut Direncini Artıran Öneriler! Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte hav...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1701496
Aktif: 37
Bugün: 1263
Dün: 2204
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
906 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1177 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1163 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1416 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1122 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1011 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1188 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1057 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1097 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1174 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1079 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1110 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1068 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi - Av.Mahmut ALINAK

Bedeli çile Olan Bir Aşk Hikayesi

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 17 / 01 / 2020 |  Yazı Okunma: 365


Dün Kars’ın bir mahallesinde seksenli yaşlarda yoksul bir kadını ziyaret ettim. Kırık dökük tahta bir barakadan içeri girilen tek gözlü bir odada tek başına yaşıyordu.

Odanın sıvası rutubetten öbek öbek dökülmüştü. Kömür sobasının göz göz çürümüş borularından etrafa gözleri yakan kesif bir duman yayılıyordu.

Daracık bir pencereden solgun bir ışıkla aydınlanan odanın döşemesi betondu; yarısı eski bir kilimle, diğer yarısı da kartonla kaplanmıştı. Yaşlı kadın sobaya yakın bir minderde oturuyordu.

Bedeni eriyip küçülmüştü, yaşlılık lekeleri ile beneklenen esmer yüzü kırışıklarla çizik çizikti ve dudakları yitmiş dişsiz ağzı içeri göçmüştü. 

Kısık kahverengi gözlerini yerden kaldırmadan ölü bir sesle konuşuyordu. Kaldığı mezarsı evi mahalleden bir hayırsever vermişti. Göğsü her nefeste körük gibi kalkıp inerken, “Allah iyi insanlardan razı olsun, yoksa bu kış günü ne yapardım” dedi.

Sağlığını sordum. Ülser, nefes darlığı, kalp ve tansiyon hastası olduğunu söyledi. Göğsünde ve sırtında sık sık şiddetli ağrılar oluyormuş. “Beni bazen komşular hastaneye götürüyor, bazen de ambulans çağırıyorlar,” dedi. Bazı geceler ağrıları depreştiğinde, onu hastaneye götürecek kimse olmadığı için sabaha kadar iki büklüm beklemek zorunda kalıyormuş.

SIRTINA BİR HANÇER SAPLANMIŞ GİBİ ÜRPERDİ

“Kimsen yok mu, çocukların nerede” diye sordum. Sırtına bir hançer saplanmış gibi ürperdi, yüzü acıyla kasılırken ağzında bir hıçkırık titremesi kımıldadı. Acıklı bir sessizliğe gömüldü, cevap vermedi.

Hikâyesini dışarı çıkınca bir komşusu anlattı. Yaşlı kadın hiç evlenmemişti. Gençliğinde bir çocuğa âşıkmış. Ama babası o çocukla evlenmesine şiddetle karşı çıkmış. Kız aylarca gözyaşı dökmüş, fakat yine de babasının inadını kıramamış.

Sevdiği gençle kaçıp başka diyarlara gitmek istemişler; ama ne o, ne de sevdiği genç buna cesaret edebilmiş. Genç kız pek çok taliplisi olmasına rağmen kimseyle evlenmemiş. Sevdiği genç de başını alıp bilinmedik bir yere gitmiş, onu bir daha gören olmamış. Hayat bir süre sonra pençelerini göstermeye başlamış, kızın anne ve babası bir kazada ölmüş. Yoksulluk rüzgârları kapısını çalınca, o da geçinebilmek için evlere temizliğe gitmiş.

“Keşke o zaman taliplilerinden biriyle evlenseydi,” dedi komşusu. “Şimdi hiç değilse ona bir bardak soğuk su verecek bir kimsesi olurdu.”

Yaşlı kadın aşkı uğrunda şimdi bu çileli hayatla ağır bir bedel ödüyordu.

Peki, aşk mı hayatı yenmişti, yoksa hayat mı aşkı? Zafer tacı hangisinin hakkıydı?

Yaşlı kadın eski gençlik günlerine dönse acaba yine öyle mi davranırdı?

Yoksa aklın çağrısına mı uyardı?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi