Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           • Iğdır TJA: Şengal'de Yapılan Soykırımı Ve Kadın Kırımını Lanetliyoruz IŞİD'in 2014'te Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerleri...           • Balık Göl Ziyaretçi Akınına Uğruyor... Balık Gölü, Sakin ve Serin Ortam Arayan Ziyaretçi Akınına Uğradı. Doğu Anadolu&r...           • Kurban Bayramı Mesajı... Birlik ve beraberliği, dostluğu, kardeşlik ve paylaşmayı en sıcak şekilde hissettiğimiz, yardımlaş...           • Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanından Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar, inananların kardeşliğini, insanların paylaşma ve dayanışma duygusunu, birlik ve beraber...           • Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından ki...           • İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’tan Kurban Bayramı Mesajı Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Kurban Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı...           • Kurban Bayramı Mesajı... Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı  Başkanı Aydın Deniz'den Kurban Bayramı Mesajı... ...           • TEMA Vakfı Iğdır Aralık ve Merkez’de Gönüllü İlçe Sorumluları Arıyor! Iğdır’ın Aralık ve Merkez ilçelerinde, TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini benimsemiş, T...           • Serdar Ünsal: Asala Yeniden Hortladı Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1661493
Aktif: 34
Bugün: 2124
Dün: 2597
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
422 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
855 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
747 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
645 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
770 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
682 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
760 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
723 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
689 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
776 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
694 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
747 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Hak İhalleri Ne Zaman Bitecek? - Ayhan ONGUN

Hak İhalleri Ne Zaman Bitecek?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 10 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 256


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi iki yılı aşkın zamandır tutuklu bulunan Gezi davasının tek tutuklu sanığı, iş insanı Osman kavala hakkında tahliye kararı verdi.

Oy birliğiyle alınan kararda Osman Kavala’yla ilgili olarak bir hak ihlali olduğunu, Anayasa Mahkemesinin yapılan başvuruyu makul süre içerisinde incelemediğini ve siyasi bir karar olduğunu gerekçe gösterdi.

Öte yandan Türkiye’nin 3. Büyük siyasi partisinin eş başkanı Selahattin Demirtaş’ı Anayasa Mahkemesinin tahliye kararlarına rağmen, anlık tutuklama kararlarıyla hala hapiste tutan anlayış iktidarda olduğu sürece de bu hak ihlalleri devam edeceğe benzer.

İnsan yaşamının hiçbir anlamının kalmadığı şu günlerde hayati tehlike taşıyan rahatsızlığına rağmen Demirtaş’ı bir hafta boyunca hastaneye sevk etmeyen, salt ailesine eziyet olsun diye Diyarbakır’da ikamet eden birini Edirne cezaevinde tutan zihniyet nasıl hukuktan, adaletten, eşitlikten söz edebilir.

Bırakın işin siyasi yanını bir tarafa, kişinin yaşam hakkı, sağlık hizmeti verilmesi; insani, vicdani bir taleptir.

Savaşta esirlere bile her türlü sağlık hizmetleri verilir, kimi hakları korunurken ülkemizde kendi yurttaşına, üstelik de topluma mal olmuş liderlere yönelik bu uygulamalar hiçbir demokratik ülkede görülmez.

Kaldı ki artık ülkemizde demokrasinin varlığı bir yana, demokrasiye yönelik atılan her adım farklı kesimlerden gerici unsurlar tarafından engellenmeye çalışılıyor.

Sanmayın ki bu engelleme ya da demokrasi karşıtı tutum ve davranışlar yalnızca iktidar tarafından yapılıyor.

Bugün iktidar alternetifi görünen siyasi partiler içerinde bile demokrasiyi hazmedemeyen ve bu yüzden parti içi demokrasiyi rafa kaldıran yöneticiler görüyoruz.

Nasıl hükümetin güvenlik güçleri tüm dünyada başlatılan kadına yönelik şiddeti protestoya yönelik bir müzikli gösteriye bile tahammül edemiyorsa siyasi partilerde de kendi gibi düşünmeyenlere ve hatta, kendisine destek olmayanlara tahammül edemiyor, disipline veriyor, partiden ihraç ediyor.

İktidar öylesine zehirli bir güç haline geliyor ki kimi zaman iktidar sahiplerini ve yandaşlarını da zehirliyor.

Yokluk, yoksulluk ve yoksunluğun her geçen arttığı, işsizliğin had safhaya çıktığı, ekonomik çöküş sonucu intihar vakalarının, kadın cinayetlerinin yükseldiği, uyuşturucu, fuhuş gibi toplumsal suçların önlenemediği, çiftçinin, köylünün üretemediği, ürettiğini satamadığı,

memur ve emeklinin borç bataklığında sürüklendiği ülkemizde; üstüne üstlük düşünce özgürlüğünün de hiçe sayıldığı, hak ihlallerinin önünün alınamadığı günlerden geçiyoruz.

Toplumun müthiş bir travmayla sarsıldığı erkek egemen bir ülkede, insanlar evine ekmek götüremez, elektrik-su parasını ödeyemez hale gelmişse artık sözün bittiği yerdeyiz demektir.

Kuşkusuz söz söylenemez, söylenen söze itibar edilmez, hak arayan haksız çıkarsa, orada hak, hukuk, adalet beklenmez.

Egemen güçler tüm yetkileri tek elde toplayarak, toplumu istedikleri gibi yönetir, özgürlükler kısıtlanır, doğal olarak hak ihlalleri oluşur.

Tasarlayarak, canavarca hislerle karısını, sevgilini öldüren canilere duruşmada kravat taktı diye iyi hal indirimi yapanlar, düşüncelerinden, yazdıklarından, söylediklerinden dolayı haksız yere cezaevinde tutsak edilenlere aynı toleransı göstermezler.

Durumdan vazife çıkaran kimileri ve özellikle de yandaş medya bu insanların suçluluğu üzerine öyle bir algı operasyonu yaparlar ki, bu duruma Avrupa’da şaşar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması kararını “skandal karar “ olarak duyuran bir medyanın tarafsızlığından söz edilebilir mi?

Asıl skandal olan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını yok sayıp, hukuksuz uygulamalarını sürdüren yargı kararlarıdır.

Bir taraftan ABD ye sözüm ona kafa tutan, diğer taraftan AB ye ayar vermeye çalışan Türkiye; doğal olarak uluslararası kurumların aldığı kararları uygulamayarak giderek dünyada daha çok yalnızlaşıyor.

Ne damadın ekonomiyi şirin gösterme çabaları, ne sınır dışı operasyonlar ne de komşu ülkelerle yapılan ortak yatırımlar; hiçbiri, yapılan hak ihlallerinin üstünü örtmeye, unutturmaya yetmiyor.

Bu güzel ülkede yazarların, sanatçıların, gazetecilerin, düşünen insanların özgürce düşüncelerini ifade edebilme, bu düşünceler etrafında örgütlenme özgürlüğü sağlanmadan demokrasiden söz etmek mümkün değildir.

Hiç kimse de çıkıp “laik, demokratik cumhuriyet” söylemleriyle kendisini aldatmaya kalkmasın. Demokrasinin tüm kurum ve kurullarıyla yerleşmediği bir ülkede ne laiklikten, ne de cumhuriyet değerlerinden söz edemezsiniz.

Cumhuriyet; demokrasiyle, evrensel demokratik değerlerle taçlandırıldığında bir anlam kazanır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi