Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           • Iğdır TJA: Şengal'de Yapılan Soykırımı Ve Kadın Kırımını Lanetliyoruz IŞİD'in 2014'te Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerleri...           • Balık Göl Ziyaretçi Akınına Uğruyor... Balık Gölü, Sakin ve Serin Ortam Arayan Ziyaretçi Akınına Uğradı. Doğu Anadolu&r...           • Kurban Bayramı Mesajı... Birlik ve beraberliği, dostluğu, kardeşlik ve paylaşmayı en sıcak şekilde hissettiğimiz, yardımlaş...           • Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanından Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar, inananların kardeşliğini, insanların paylaşma ve dayanışma duygusunu, birlik ve beraber...           • Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından ki...           • İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’tan Kurban Bayramı Mesajı Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Kurban Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı...           • Kurban Bayramı Mesajı... Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı  Başkanı Aydın Deniz'den Kurban Bayramı Mesajı... ...           • TEMA Vakfı Iğdır Aralık ve Merkez’de Gönüllü İlçe Sorumluları Arıyor! Iğdır’ın Aralık ve Merkez ilçelerinde, TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini benimsemiş, T...           • Serdar Ünsal: Asala Yeniden Hortladı Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1661536
Aktif: 43
Bugün: 2256
Dün: 2597
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
422 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
867 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
855 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
747 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
645 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
771 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
682 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
760 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
723 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
689 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
776 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
694 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
747 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Lojmanda Kalıp Evini Kiraya Veren Kardeş Vicdanın Rahat Mı? - Murat AKKUŞ

Lojmanda Kalıp Evini Kiraya Veren Kardeş Vicdanın Rahat Mı?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 08 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 916


Şehrin en güzel yerinde dairesi ve hatta apartmanı olanlar bile lojmanlarda kalıyor, kendi dairelerini de kiraya veriyorlar. Evi olduğu halde lojmana müracaat edip, lojman çıkınca da evini kiraya veren kamu görevlisi kardeşim vicdanın rahat mı?

Genelde İl müdürü, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı ve kurum çalışanı olan bu memurlar, şehrin en güzel semtlerindeki lüks dairelerini bin ile bin beş yüz TL’ye kiraya verip kendileri ise kurumların lojmanlarında komik denecek cüzi rakamlar ödeyerek oturmaktadırlar. Diğer yandan ülkemizin birçok ilinden atanan memurlar ise kimi otellerde, kimi bekâr evlerinde, kimi ise ucuz yollu evlerde kiraya talim ediyorlar. Kimi de paraya kıyıp 1000–1.500 TL ödeyerek daireler kiralıyorlar. Hatta bazıları lojmanda kalan aynı kurumda çalıştığı memur arkadaşının evini kiralıyor. Oysa o lojmanda il dışından gelen memurun kalması gerekmez mi?

Düşük ücretli memurlara böyle imkânlar sunulmadığı için yüksek ücretli memura verilen kiralık lojmanlar veya görev tahsisli lojmanlar bir nevi yardım yerine geçiyor. Bu yardım özellikle de görev tahsisli lojmanlarda oturma hakkı olanlar için çantada kekliktir. Allah uzun ömür verirse emekli oluncaya kadar bu lojmanda oturmasına ve evlerini de kiraya vermesine kimse bir şey diyemiyor.

Bu durum ne kadar hakkaniyetle bağdaşır bilemem? Lojman yönetmeliğine göre bir kişi 5 yıldan fazla bir lojmanda kalamaz. Talep yoksa kalabilir denilmektedir. Örneğin bir vatandaşı Iğdır'daki bir kuruma tayin ettiler diyelim. O memur cesaret edip il müdürünün kaldığı lojmanı talep edebilir mi acaba? Iğdır’da 15–20 yıldır lojmanda kalanların olduğunu duyuyoruz. Kırk yıl kalanlar oluyormuş. Bu işin bir süresi yok mu?

Kendi apartman ve dairelerini de kiraya verip ek gelir kazanmaya devam ediyorlar. Buna üniversitede görevli olanları da katabiliriz. Lojmanlarda kalanlar ile kurumda çalışan kiracı memurlara bakmak gerekir. Bu işte Valilere düşmektedir. Çünkü başkaca kimse bu işe hakkaniyetle yaklaşıp bakmaz, herkes kendine çeker. Velhasıl İşin ucu herkese dokunabilir. Kamu görevlileri arasında kurum amirine yakın olabilmek için lojmanda kalmayı tercih edenler de yok değil. Kimi de başka bir kurumun çalışanı olmasına rağmen başka bir kurumun lojmanında kalabiliyor. Kurumun kendi çalışanı da malumunuz kirada..!

Bu lojmanlarda oturma hakları düşmüşler için gereken yapılmalıdır. Kendilerinin haricinde anne ve babalarını yanlarında lojmanda oturtup babasının evini kiraya verenleri duyuyoruz. Öte yandan ülkenin öbür ucundan gelip hizmet veren memurlar orda burada kiralık ev ararken, ödediği kiraya rağmen ev ile ilgili sorunlar ile cebelleşirken, Yerli memurun evini kiraya vererek lojmanda sefa sürmesi adil midir?

Lojmanlar, memurlar arasında adaletsizlik yaratıyor kanaatindeyim. Bence emniyet, adliye ve silahlı kuvvetlere ait lojmanlar ile bütün köy ve mezralardaki okul lojmanları hariç tüm lojmanları biran önce ya satar ya da özel sektöre kiraya verilmeli. Genelde yönetici konumundaki yüksek maaş alan kamu görevlilerinin faydalandığı lojman sefasını bir israf olarak görüyorum.

Herkese lojman sağlanamadığı için kamu görevlileri arasında bir eşitsizlik yaratılmış oluyor. Devletin lojmanlardan topladığı komik kira gelirleri lojmanların bakım, onarım, tadilat, kapıcı, güvenlikçi, personel giderleri ve müteahhitlik masraflarını dahi karşılamaya yetmiyor. Devletin ve kamu kurumlarının halkla buluşması, kaynaşması için lojman hayatına son verilmesi lazım.

Lojmanda ikamet biterse yöneticilerin halkla kaynaşmasının önü de açılmış olur. Lojmansız köy ve mezra okulu kalmasın bu bir ihtiyaçtır çünkü. Kurumlarda müdür unvanını taşıyan hemen hemen herkese, her kuruma araç ve lojman tahsis edilmiş durumda.

Memurları en fazla rahatsız eden konulardan birisi de birden fazla konutu olmasına rağmen hala kamu konutunda oturmalarına izin verilenlerdir. Eğer gerekli düzenleme yapılmazsa bir memurun bin tane evi olsa dahi görev tahsisli konutta oturmasına hiçbir engel olmayacak. Kamu vicdanını rahatsız eden mevzuatta değişiklik yapılarak çözüm getirilmelidir. Bu yapılmaz ise bari lojmanda oturamayan ve evi olmayan düşük ücretli memurlara konut yardımı yapılsın…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi