Ocak Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra ü...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • Şiyar Arvan İle Miran Akkuş'un Sünnet Şölenleri Görülmeye Değerdi Abide/Yaşar Akkuş’un oğulları Şiyar Arvan ve Miran’ın Sünnet Düğünü...           • 20 Yanvar Şehitleri, İstad Merkezinde Anıldı 20 Yanvar(Ocak) Şehitleri, İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür De...           • Ak Parti İl Ve Merkez İlçe Başkanı Basınla Biraraya Geldiler Bir ay önce Ak Parti Iğdır il Başkanlığına Ali Kemal Ayaz ve Merkez İlçe Başkanlığına ...           • Iğdır Belediyesinin "Dengbejler Gecesi" Coşkulu Geçti Iğdır Belediyesi tarafından dün akşam düzenlen Çocuk Tiyatrosu ve 'Dengbejler Div...           • Erhan Yaycılı: 20 Ocak Olayları Rusların Gerçek Yüzüdür Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkan yardımcısı  Erhan Yaycılı, 20 ocak olaylarının 30 . yıl d...           • Kaymakam Ve Eşi Öğrencilerin Karne Sevinçlerine Ortak Oldular Iğdır’ın Karakoyunlu İlçesi İlçe Kaymakamı Lütfullah Göktaş ve eşi M...           • Iğdır Belediyesinden Asılsız İddialara Yanıt Basına ve Kamuoyuna Son günlerde özelikle sosyal medya mecralarında, belediyemiz tarafı...           • Anadolu Üniversitesi Rektöründen Başkan Akkuş’a Hediye Anadolu Üniversitesi Rektörü, Prof.Dr, Şafak Ertan Çomaklı, Iğdır Belediye e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1518095
Aktif: 29
Bugün: 1042
Dün: 2078
Son Videolar

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
22 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
149 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
163 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
140 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
121 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
127 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
120 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
153 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
131 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
145 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
106 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
123 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
147 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
129 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Lojmanda Kalıp Evini Kiraya Veren Kardeş Vicdanın Rahat Mı? - Murat AKKUŞ

Lojmanda Kalıp Evini Kiraya Veren Kardeş Vicdanın Rahat Mı?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 08 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 768


Şehrin en güzel yerinde dairesi ve hatta apartmanı olanlar bile lojmanlarda kalıyor, kendi dairelerini de kiraya veriyorlar. Evi olduğu halde lojmana müracaat edip, lojman çıkınca da evini kiraya veren kamu görevlisi kardeşim vicdanın rahat mı?

Genelde İl müdürü, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı ve kurum çalışanı olan bu memurlar, şehrin en güzel semtlerindeki lüks dairelerini bin ile bin beş yüz TL’ye kiraya verip kendileri ise kurumların lojmanlarında komik denecek cüzi rakamlar ödeyerek oturmaktadırlar. Diğer yandan ülkemizin birçok ilinden atanan memurlar ise kimi otellerde, kimi bekâr evlerinde, kimi ise ucuz yollu evlerde kiraya talim ediyorlar. Kimi de paraya kıyıp 1000–1.500 TL ödeyerek daireler kiralıyorlar. Hatta bazıları lojmanda kalan aynı kurumda çalıştığı memur arkadaşının evini kiralıyor. Oysa o lojmanda il dışından gelen memurun kalması gerekmez mi?

Düşük ücretli memurlara böyle imkânlar sunulmadığı için yüksek ücretli memura verilen kiralık lojmanlar veya görev tahsisli lojmanlar bir nevi yardım yerine geçiyor. Bu yardım özellikle de görev tahsisli lojmanlarda oturma hakkı olanlar için çantada kekliktir. Allah uzun ömür verirse emekli oluncaya kadar bu lojmanda oturmasına ve evlerini de kiraya vermesine kimse bir şey diyemiyor.

Bu durum ne kadar hakkaniyetle bağdaşır bilemem? Lojman yönetmeliğine göre bir kişi 5 yıldan fazla bir lojmanda kalamaz. Talep yoksa kalabilir denilmektedir. Örneğin bir vatandaşı Iğdır'daki bir kuruma tayin ettiler diyelim. O memur cesaret edip il müdürünün kaldığı lojmanı talep edebilir mi acaba? Iğdır’da 15–20 yıldır lojmanda kalanların olduğunu duyuyoruz. Kırk yıl kalanlar oluyormuş. Bu işin bir süresi yok mu?

Kendi apartman ve dairelerini de kiraya verip ek gelir kazanmaya devam ediyorlar. Buna üniversitede görevli olanları da katabiliriz. Lojmanlarda kalanlar ile kurumda çalışan kiracı memurlara bakmak gerekir. Bu işte Valilere düşmektedir. Çünkü başkaca kimse bu işe hakkaniyetle yaklaşıp bakmaz, herkes kendine çeker. Velhasıl İşin ucu herkese dokunabilir. Kamu görevlileri arasında kurum amirine yakın olabilmek için lojmanda kalmayı tercih edenler de yok değil. Kimi de başka bir kurumun çalışanı olmasına rağmen başka bir kurumun lojmanında kalabiliyor. Kurumun kendi çalışanı da malumunuz kirada..!

Bu lojmanlarda oturma hakları düşmüşler için gereken yapılmalıdır. Kendilerinin haricinde anne ve babalarını yanlarında lojmanda oturtup babasının evini kiraya verenleri duyuyoruz. Öte yandan ülkenin öbür ucundan gelip hizmet veren memurlar orda burada kiralık ev ararken, ödediği kiraya rağmen ev ile ilgili sorunlar ile cebelleşirken, Yerli memurun evini kiraya vererek lojmanda sefa sürmesi adil midir?

Lojmanlar, memurlar arasında adaletsizlik yaratıyor kanaatindeyim. Bence emniyet, adliye ve silahlı kuvvetlere ait lojmanlar ile bütün köy ve mezralardaki okul lojmanları hariç tüm lojmanları biran önce ya satar ya da özel sektöre kiraya verilmeli. Genelde yönetici konumundaki yüksek maaş alan kamu görevlilerinin faydalandığı lojman sefasını bir israf olarak görüyorum.

Herkese lojman sağlanamadığı için kamu görevlileri arasında bir eşitsizlik yaratılmış oluyor. Devletin lojmanlardan topladığı komik kira gelirleri lojmanların bakım, onarım, tadilat, kapıcı, güvenlikçi, personel giderleri ve müteahhitlik masraflarını dahi karşılamaya yetmiyor. Devletin ve kamu kurumlarının halkla buluşması, kaynaşması için lojman hayatına son verilmesi lazım.

Lojmanda ikamet biterse yöneticilerin halkla kaynaşmasının önü de açılmış olur. Lojmansız köy ve mezra okulu kalmasın bu bir ihtiyaçtır çünkü. Kurumlarda müdür unvanını taşıyan hemen hemen herkese, her kuruma araç ve lojman tahsis edilmiş durumda.

Memurları en fazla rahatsız eden konulardan birisi de birden fazla konutu olmasına rağmen hala kamu konutunda oturmalarına izin verilenlerdir. Eğer gerekli düzenleme yapılmazsa bir memurun bin tane evi olsa dahi görev tahsisli konutta oturmasına hiçbir engel olmayacak. Kamu vicdanını rahatsız eden mevzuatta değişiklik yapılarak çözüm getirilmelidir. Bu yapılmaz ise bari lojmanda oturamayan ve evi olmayan düşük ücretli memurlara konut yardımı yapılsın…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi