Şiyar Arvan İle Miran Akkuş'un Sünnet Şölenleri Görülmeye Değerdi Abide/Yaşar Akkuş’un oğulları Şiyar Arvan ve Miran’ın Sünnet Düğünü...           • 20 Yanvar Şehitleri, İstad Merkezinde Anıldı 20 Yanvar(Ocak) Şehitleri, İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür De...           • Ak Parti İl Ve Merkez İlçe Başkanı Basınla Biraraya Geldiler Bir ay önce Ak Parti Iğdır il Başkanlığına Ali Kemal Ayaz ve Merkez İlçe Başkanlığına ...           • Iğdır Belediyesinin "Dengbejler Gecesi" Coşkulu Geçti Iğdır Belediyesi tarafından dün akşam düzenlen Çocuk Tiyatrosu ve 'Dengbejler Div...           • Erhan Yaycılı: 20 Ocak Olayları Rusların Gerçek Yüzüdür Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkan yardımcısı  Erhan Yaycılı, 20 ocak olaylarının 30 . yıl d...           • Kaymakam Ve Eşi Öğrencilerin Karne Sevinçlerine Ortak Oldular Iğdır’ın Karakoyunlu İlçesi İlçe Kaymakamı Lütfullah Göktaş ve eşi M...           • Iğdır Belediyesinden Asılsız İddialara Yanıt Basına ve Kamuoyuna Son günlerde özelikle sosyal medya mecralarında, belediyemiz tarafı...           • Anadolu Üniversitesi Rektöründen Başkan Akkuş’a Hediye Anadolu Üniversitesi Rektörü, Prof.Dr, Şafak Ertan Çomaklı, Iğdır Belediye e...           • Azerbaycan’ın 20 Ocak Şehitleri Iğdır’da Anıldı Iğdır'da, Azerbaycan’ın bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak...           • Kampüste Minik Eller Kur’an Kursu 1. Dönem Sona Erdi Kampüste Minik Eller Kur’an Kursunda 1. Dönem Teşekkür Belgesi Heyecanı. Iğd...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1518022
Aktif: 33
Bugün: 877
Dün: 2078
Son Videolar

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
22 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
148 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
139 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
120 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
126 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
119 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
153 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
130 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
144 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
106 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
122 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
145 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
128 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Laik Bir Ülkemiyiz ? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Laik Bir Ülkemiyiz ?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 29 / 11 / 2019 |  Yazı Okunma: 322


Laiklik, insanların dinlerinden,inançlarından ve bu konu ile ilgili kanaatlerinden dolayı kınanmaması ve bir ayrıcalığa tabi tutulmamasıdır.Dinin devlet işlerine karıştırılmamasıdır.Devletin din ve vicdan özgürlüğü karşısında tarafsız olmasıdır.Laiklik özgürlük ve demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Laiklik insanların sadece dini ahlak ile değil, dünyevi ahlak ile ahlaklanmasıdır.Yaşam biçimi dini kurallara göre değil,toplumsal kurallara göre olmasıdır.Yetkinin gökte değil yerde olmasıdır.

Aslında insanlar din ve ibadet özgürlüğünün olduğu medeni ülkelerde yaşamak isterler.Gerici çağdışı ve müdahaleci toplumlarda kimse yaşamak istemez.

“İslam hrıstıyanlığın tersine, din ile devlet işlerini ayırmak şöyle dursun , her ikisini kaynaştırır.Din insanların iç dünyaları gibi, devlet içindeki davranışlarını da tanrısal kurallara bağlamak amacını güder İslamlıkta.

Laiklik Dinin  toplum işlerinden,toplumsal görevlerinden sıyrılıp “Vicdanlara itilmesi gerektirir” böylece , Laik devlet yalnız mezhepler arasında ayrım gütmeyen ,resmi bir dini olmayan,dini kurallarla iş görmeyen bir devlet olmakla yetinmemeli,aynı zamanda dinin vicdanlara itilmesi için gerekli önlemleri de alabilen bir devlet olmalıdır”.Devlet ve Demokrasi.Server Tanilli.

Hz. İsa’yı çarmıha germiş olan çok tanrılı Roma İmparatorluğu, zamanla halkın da benimsediği tek tanrılı Hıristiyanlığı 4. Yüzyılda serbest bıraktı. Ancak zamanla kilise, Dünyevi güç olarak topluma hakim olmaya başladı. Daha sonra krallıkların güç sahibi olmaya başlaması ile iktidar mücadelesi başladı.Rönesans (yeniden doğuş) ile  din devlet ilişkileri  düzenlenmeye başlandı ve bundan 100 yıl önce Fransa’da laiklik ilan edildi.

    İslam  Dünyasında ise,Emeviler  katı din kurallarından ve uydurulmuş hadislerden sonra , 750 yılında  iktidara gelen ,Abbasiler döneminde  "İslam Rönesansı" olarak bilinen dönem yaşanmaktaydı. Cahiz, Maturidi, İbni Sina, Ömer Hayyam ve İbn Rüşd gibi alimler ve bilim adamları bu  dönemi aydınlatıyorlardı.Akıl ve Bilimi öne alan Mütezile mezhebi bu dönemin aydınlık  yüzüydü. Mütezile düşünsel birikimi ortaya koymuştur.Mütezile kaderi red etmiştir.Allah, hem kader yazar, hem de yargılar bu nasıl olur diye.Bu nedenle mütezile mensupları cezalandırılmış,sürgün edilmişler ve bunlar için adeta cadı avı başlamıştır.  

''Laik'' kelimesi Latince ''laicus'' kelimesinden türemiştir.  Din adamı niteliğinde olmayan insan veya topluluk için kullanılmıştır. Laiklik asla dinsizlik veya ateistlik demek değildir

Laiklik dinin ne dostu ne de düşmanıdır. Çağdaşlaşmadır. Laik ve demokratik olmayan bir cumhuriyet düşünülemez. Laik sistemlerde  , devlet dini diye bir şey olmaz.İnançlarını yaşamakta her kes özgür ve eşittir.Laik sistemde  esas olan akıl ve bilimdir.İnanç ve vahiy değildir.Zorbalıkla yaptırılan inanç kalbi değildir.

Osmanlıda, İslam hem din, hem devlet hem de kültür yerine oturmaktaydı. Osmanlı da da tarikatlar ve Bektaşiler iktidarlara karşı muhalefet etmişlerdir.

II. Mahmut tan beri cemaat ve tarikatlar iktidarlara ortak olmuşlardır. Ülke adeta cemaat ve tarikat cennetine dönüşmüştür.Resmen şeriat uyguluyorlar ve siyaset diline de Din girmiştir.Oysa toplumun geneli dinini yaşamakta sıkıntı çekmiyorum demektedir.Toplumda şeriat isteyenler % 5-6 yı geçmemektedir.Din öne çıkınca ayrıştırıcı  ve kırıcı oluyor. Bu nedenle Din devletin kurumsal yapısı dışına çıkarılmalıdır. Bunu başaran Hıristiyan Avrupa, Dinle değil kilise ile mücadele etti ve bunu başardı.Papazlar hiçbir zaman devlet memuru olmamışlardır.

Siyasi güçler (Liderler) ya  Dini devletin egemenliğine almaya,ya da etkinliğini yok etmeye çalıştılar.Mısır,Roma,Çin uygarlıkları devleti kutsal saymışlardır.Tek tanrılı dinler ise,mutlak iktidar Allahın dır diye buna karşı çıkmışlardır.

Tarihte. Dini devletin egemenliğine almaya çalışanlar;İngiliz kralı Vlll.Edward,İtalyada Musolini,Fransa Kralı XVl.luis,Roma imparatoru Konstantin,Rus Çarı deli Petro ve Osmanlı padişahı ll. Mahmut.

Toplumlarda Dinin etkisini yok etmeye çalışanlar; Robespier,Lenin,Mao ve Hitler.

Ülkemiz ne kadar laiktir,şimdi ona bakalım,.olanlara baktığımızda “Türkiye laiktir laik kalacaktır”söylemi hiçbir şey ifade etmemektedir.

- Devletin tepesine bağlı bir Diyanet işleri başkanlığı varsa ve  bu başkanlık sadece suni mezhebine hizmet veriyorsa,

-1600 İmam hatip lisesi, bu liselerde görevli 45000 öğretmen ve 505000 öğrenci varsa,

- İmam hatip liseleri çoğalıyor ve öğrenciler bu okullara yönlendiriliyorsa, alternatif bir eğitim sistemi oluşturuluyorsa,

- Diyanet işleri başkanlığının bütçesi toplam sekiz bakanlığın bütçesine eşitse,

- 90 000 camiye karşı 1500 hastane ve 100 000 imam ve müezzine karşı 150 000 doktor varsa,

-Devlet dini inançların örgütlenmesine  kaynak ayırıyorsa,

- Devlet görevlisi olan Diyanet işleri başkanı,Katoliklerin ruhani lideri olan papa ile bir tutuluyor ve Mercedes araba veriliyorsa,

-Yurt dışınca çok sayıda cami yapılıyorsa ancak ülkemizde bir kilise yapıldığında kıyamet kopuyorsa,

-Devleti yönetenler, şu kadar sünni vatandaşımız öldü diyorsa,

-Cem evleri ibadethane değil  deniyor ve vatandaşın ibadet şekline  yöneticiler karar veriyorsa,

-kaymakamlar alevi köylerine  zorla cami yaptırmaya çalışıyorlarsa,

- Camilerde siyasi propaganda yapılıyorsa,

-Diyanetten fetva alınıyorsa ve sigara haramdır deniyorsa,

- Dindar nesil yetiştireceğiz deniyorsa,

- iktidarın fetvacısı olan , Hayrettin karaman; Şeriat için hiçbir engel yoktur,insanlar kendi aralarında anlaşarak,bir çok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına engel yoktur ve anasınıfından Üniversiteye kadar okullar açılabilir diyorsa,

--Kuran kursları,cemaatler ve tarikatlar denetlenmiyorsa, böyle bir ülke laik değildir.

Laik bir ülkede yöneticiler insanlara ümmet diye hitap edemez. Laik ve demokratik bir cumhuriyette vatandaşlık kavramı vardır ve bireyler özgür birer vatandaştır.

    Fransız, Sosyal Demokrat olan Jean Jaures; Laikliğin temelde bir egemenlik meselesi (meşruiyet kaynağının ruhban sınıflardan alınarak, ulus ve cumhuriyet anlayışı doğrultusunda halka verilmesi) ve insan aklının özgürleştirilmesi olduğuna inanır.  Jaures’e göre, sosyalist ahlak kutsal dinlerin tam anlamıyla başaramadığı ahlaklı ve dürüst toplumu kurabilecek yegâne kaynaktır.

Dine dayalı eğitim sistemleri Zekâyı geliştirmez, geriletir. Felsefi bir yaklaşım söz konusu değildir. Sonuçların sebepleri yok sayılır. Sorgulamanın olmadığı yerde zeka gelişmez. Bu nedenle Ortadoğu ülkeleri her alanda geri kalmışlardır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi