Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF (Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu) Genel başkan yardımcısı ve Iğdır A...           • Iğdır Belediyesinden Müjdeli Kararlar... Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 Su İn...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • SP Milletvekili İslam:Ak Parti Kuran Okuyorsa Bir Sıkıntı Vardır Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam'ın Suriye Operasyonu ile ilgili TBMM Gen...           • 3. Iğdır Bal Tanıtım Günleri Başladı Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce önceki yıl başlatılan “Bal Tan...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş'a Anlamlı Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • İl Tarım Müdürü Yolcu: Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Kadın Çiftçileri Ziyaret Ed...           • Mucizelerle Dolu Propolis Propolis kanserle mücadelen, soğuk algınlığına kadar birçok hastalığa şifa sağlamaktad...           • Amatör Sporların Ülke Sporuna Katkıları Konulu Konferans Düzenlendi Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu&rsq...           • Iğdır Üniversitesinde Türk Kızılay Butik Evi Açıldı Iğdır Üniversitesi ile Türk Kızılay Iğdır Şubesi arasında imzalanan Kızılay Butik İşbirl...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1391374
Aktif: 47
Bugün: 1061
Dün: 3198
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2378 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3638 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2992 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3606 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2490 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4280 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1939 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3429 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1557 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1988 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2130 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1575 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3647 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3240 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2393 İzlenme, 0 Yorum

Her Şey Çok Güzel Olsun! - Ayhan ONGUN

Her Şey Çok Güzel Olsun!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 25 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 209


Yenilenen İstanbul seçimleri sonrası farklı kanallardan çok değişik değerlendirmeler yapılmaya başlandı.

Öncelikle doğrudan muhataplarının yaptığı açıklamalara baktığımızda sonuçları üzerinde hiçbir tartışma yapılmayacak bir seçim olduğu açık.

Seçim yasaklarının kalkmasıyla birlikte Cumhur ittifakı adayı Binali Yıldırım’ın basının karşısına çıkıp yenilgiyi kabul eden konuşması, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nu kutlayan yazılı açıklaması demokrasi adına olumlu gelişmeler.

İstanbul’un mazbatası elinden alınmış, seçilmiş belediye başkanı İmamoğlu’nun seçim sonuçlarıyla ilgili, kimseyi ötelemeyen, toplumun tümünü kucaklayan, barış ve sevgiyi öne çıkaran konuşması toplum olarak özlediğimiz, beklediğimiz tavırlardı.

Kuşkusuz Ekrem İmamoğlu’nun muhalefet adayı olarak 25 yıl sonra belediye başkanlığını kazanmasıyla ne işsizlik, ne yoksulluk ne de yolsuzluk bir çırpıda sona ermeyecek. Ancak demokratik yollarla bir iktidar değişikliğinin mümkün olabileceğini göstermesi açısından tarihsel öneme sahip bir durum.

Şimdiye kadar” biz ne yaparsak yapalım, bunlar iktidardan gitmez, sandıkla sonuç alınmaz” diyenlerin, kolaycı çözüm peşinde koşanların, çözümü demokrasi dışı yollarda arayanların yanıldıklarının kanıtlanması açısından çok büyük öneme sahip bir seçim oldu.

Daha da önemlisi, halkın öngörüsüne, sağduyusuna inanmayanlar bir kez daha yanıldıklarını gördüler.

Her şeyin en iyisine, en güzeline layık halkımız, siyaset arenasında bir kez daha çok önemli bir ders vermiş oldu.

Seçim sonuçlarından anlaşıldığı üzere, AK Parti tabanından da azımsanmayacak ölçüde Ekrem İmamoğlu’na oy verenler var. Bu durum; “AKP tabanı koyun sürüsü gibi, Reis nereyi işaret ederse oraya gider” diyen kibirli modernistlerin savını çürütmüş oldu.

Her fırsatta AK Partiye oy veren vatandaşları aşağılayan, ötekileştiren elit kesime de de önemli bir ders verildi.

Demek ki; kutuplaştırıcı dili bırakıp, toplumun her kesimini kucaklayan, halkta karşılık bulan söylem ve projelerle ortaya çıkınca “her şey çok güzel olabiliyor.”

Bu pencereden baktığımızda CHP içerisindeki; kendisini ülkenin sahibi, devletin koruyucusu, kendisi gibi olmayan herkesi de düşman gören statükocu kesime çok önemli bir mesaj verilmiştir.

Aynı keza; iktidara ve AK Parti çevrelerine, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sarı değil, bu kez kırmızı kart gösteren halk, bu kesime de önemli bir uyarıda bulunmuştur.

Öyle sanıyorum, yakın zamanda partili cumhurbaşkanlığı sistemi yeniden tartışmaya açılacak. Tüm halkın başkanı olması gereken birinin aynı zamanda bir partinin genel başkanı olarak tarafsız kalmasının mümkün olamadığı bu seçimlerde daha net görüldü.

Bu seçimlerin en çok üzerinde durulması gereken konularından biri de HDP’ nin ısrarlı ve kararlı tavrı oldu.

İktidar çevresinin Abdullah Öcalan yoluyla muhafazakar Kürt seçmenleri etkilemek ve HDP içerisine nifak sokmaya yönelik algı operasyonu da ters tepti.

Selahattin Demirtaş; dik duruşuyla, ilkeli tavrıyla bir kez daha yalnızca Kürt seçmenlerin değil, demokrasi yanlısı herkesin takdirini ve gönlünü kazandı.

Şimdi HDP de bu sonuçlar üzerinden yeniden kendini sorgulama, siyaset tavrını ve tarzını gözden geçirme ihtiyacı hissedecektir.

HDP kadroları, bu sonuçlardan sonra müthiş bir moral- motivasyon desteği ve yeniden Türkiye partisi olma iddiasını sürdürme olanağı buldu.

Tüm bu değerlendirmelerden yola çıkarak bir özet yapacak olursak;

Türkiye de barış dilini öne çıkaran, demokrasiyi ve özgürlükleri, adaleti önceleyen bir siyaset dili ve tarzı oluşmaya başlamıştır.

Başta siyasi partiler ve seçim yasaları olmak üzere toplumun demokratikleşmesi, özgürlüklerin genişletilmesi, yargının özgürleştirilmesini hedef alan bir yeni anayasaya ihtiyaç olduğu bir kez daha görülmüştür.

Sivil, askeri ya da bürokratik vesayetin toplumda karşılığı kalmamıştır.

Halk iradesinin üstünde hiçbir güç kabul edilemez.

Siyaset kurumunun yaşadığı kirlilikten kurtulması, yeniden güven tazelemesi için yeni siyasi aktörlere ve zihinsel dönüşüme her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır.

Seçim kampanyaları boyunca çok sık tekrarlanan “her şey çok güzel olacak” talebinin yerine gelmesi için de kişisel hırs ve çıkar beklentilerinden arınmış, demokrasiyi içselleştirmiş, siyaseti bir meslek olarak değil, görev olarak yapmayı hedefleyen, ilkeli, inançlı siyasetçilere fırsat vermek gerekir.

Türkiye’nin çok hızla normalleşmesi gerçeğinden hareketle dileğimiz odur ki;

“Her şey çok güzel olsun”
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi