Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           • Yaban Hayvanları İçin Ağrı Dağı’na Yem Bırakıldı Iğdır'da kar yağışı ve dondurucu soğuklar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük &cced...           • Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz: Oyumuz MHP'nindir Tutulmaz, Ferdi Turan Ve Mahmut Şek'ten MHP'ye Destek Ziyareti... HDP ile Yarışan MHP'ye Ak Parti...           • Iğdır Devlet Hastanesi Personelinden Organ Bağışı Daha önce Iğdır devlet hastanesi Başhekimi, Başhekim yardımcısı, Sağlık müdür yardı...           • Iğdır Belediyesinden İlik Nakli Olmayı Bekleyenler İçin Kan Bağışı Iğdır Belediyesi tarafından başlatılan “Donör ol, umut ol” kan bağışı ile Zü...           • Saadet Partisi Iğdır’da Tüm Belediyelerde Aday Gösterdi 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hazine yardımı almaksızın ve başka pa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1083322
Aktif: 12
Bugün: 112
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1650 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2760 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2197 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2872 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2064 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3214 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1230 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2240 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
941 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1335 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
987 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2992 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2443 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1787 İzlenme, 0 Yorum

Yerel Seçimler Nasıl Kazanılır? - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Yerel Seçimler Nasıl Kazanılır?

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 31 / 08 / 2018 |  Yazı Okunma: 467


Bu yerel seçimler bir sonraki seçim için de belirlyici olacak. Yerel seçim tek adam rejiminin uzun süre devam edip etmeyeceği konusunda umut ya da umutsuzluğun işaret fişeği olacak. Yani eğer başta CHP olmak üzere muhalfet bu seçimden galip olarak çıkarsa bundan sonrası için halkta gelecek için (demokratik özgürlükçü bir anayasa konusunda) bir umut belirir. Eğer mağlup olursa geçmiş olsun.

Ne yapmalı?

Ama bunun için geçen seçimde yapıldığı gibi “...Biz tek dam rejimine geçit vermeyeceğiz.. “ deyip kendini, adamını kurtarmaya dönük bir çalışmanın ve çabanın içine girmemek lazım. Böyle yapanlar ülkeyi ve gerçek bir demokrasiyi değil kendini kurtarmayı düşünenlerdir. Kendi kişisel çıkarları için çaba gösterenlerdir. Bunu da demokrasi, barış, tek adama geçit vermeme ile igisi yok. Bu gibi laflarla kamufle ederler gerçek amaçlarını o kadar.. Bunları yaşadık, gördük.
Dostlar birbirimizi hiç kandırmayalım, öyle deyip sonra böyle yapılarak tek dama rejimi durdurulamaz. O halde herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekmez mi?Şimdi kişisel hırs ve beklentilerden sıyrılma vakti. Elbirliği ve gönül birliği ile doğru olanı yapıp sonuç alma vakti.

CHP yerelde nasıl davranmalı?

Alalım CHP’yi. CHP bu yerel seçimlerde nasıl başarılı olnuru konuşalım. Büyük laflar edip bir şey yapmayanları bir kenara bırakın, müttevazi olup taş üstüne taş koyanlara bakın. Hem Türkiyede hem Mersin’de. Peki nasıol olacak bu?
Çok basit. Bunun için Amerika’yi yeniden keşfetmeye gerek yok. Basit üç adımı var bunun. Sonuç almak ve başarılı olmak isteniyorsa üç adım var yapılacak: Doğru aday, seçim rüzgarı ve sandık güvenliği. Tek tek analiz edelim.

Doğru adaylar belirlemi..

Ne demek doğru aday?Doğru aday iki özellğe sahip kişidir. Bir, seçimi kaznacak kişi olmalı; iki, ve dahada önemlisi kazandıktan sonraki süreci kazanabilecek kişi olmalı. Yani liyakat ve ehliyet sahibi olmalı. Sadece layık olmak yetmez“ehliyetli” de olmalı. Yani belediyeciliği bilen, bilgili, donanımlı ve model yaratabilecek özelliklere sahip olmalı aday olacak kişilerin..
Biraz açalım: Doğru aday herşeyden önce seçimi kaznacak adaydır. Seçimi kaznacak aday ise o ilin/ilçenin sosyololjisine uygun dinamiklerine yakın adaydır. Daha somutlamak için Mersin’i ele alalım. Mersin’de büyükşehir başta olmak üzere ilçeler içinde geçerli profil şudur:Diğer bir deyişle Mersin için doğru aday: 1) CHP oylarının tümünü alacak 2) Başta Doğu ve Güneydoğulu seçmeni olmak üzere HDP seçmeninden oy alabilecek 3) Muhafazakar kesimleri ürkütmeyecek 4) Halkta karşılığı olan, yıpranmamış, saygın ve sevilen adaydır. Bu işin ilk ve olmazsa olmaz kısmıdır.

Kaznma rüzgarı estirilmeli ve sandık güvenliği sağlanmalı..
İkinci kısmı çalışma ve rüzgar estirmedir. Seçimi kaznmak için iyi bir rüzgar estirmek şarttır. Ve üçüncü olarak da seçim günü ve sandık güvenliğidir önemli olan. Sandık güzvenliğini sağlamanın ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Yok ama her seferinde söylendiği önemi üzerinde durulduğu halde başaralmayan tek iş de bu oluyor ne hikmetse. O nedenle hem adayların erken açıklanması hem de sandık çalışmasının bugünden başlanması çok önemldir. Bunlar kaznmak için olmazlarsa olmazlardır.

Belediyeler aziz de eder rezil de..
Seçimi kaznabilecek olması kafi değil bir adayın. İki şey daha lazım. Hem kazanmak için hem de sonrası için. Hedef kazanmadır, tamam. Bu hedefe ulaştıracak proje ve programlar nedir, halk bunu görmek ister. Bu da yetmez bunu kiminle yapacak belediye başkanı? Yani kadrosunu tanımak bilmek ister. Çünkü sonuçta işi bunlarla yapacak yürütecek. Belediye başkanı kendi beldesinin lideridir aynı zamnda. Kaatımca bir liderde iki özellik olması lazım. Cesaret ve doğru adam seçmek. Doğru adamı doğru işle buluşturmak. Bunlar insanı başarıya ulaştıran unutulmaması gereken temel düstürlardır. Tabi günümüzde önemli bir düstür da dürüst ve şefaf yönetimdir. O halde diğer bir özelliğe geliyoruz burada.

Başkan adayı ahlaklı ve becerikli olmalı..

Aday olan sonrasında başkan olacak kişi hem ahlaklı hem de becerikli olmalı. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Çünkü bu iki nitelik bir arada biraz zor bulunuyor da.. hatırlayın.. Bir dönem CHP/SHP belediyelerden iktidara geldi. Ama maalesef belediyeler onu iktşidardan götürdü, bir daha da iktidara gelemedi. Bildiğiniz gibi AKP de yerel yönetimlerden geldi. Başta Refah beldiyeciliği olmak üzere, Erdoğanı buralara taşıyan İstanbul Beldiye başkanlığıdır.
O nedenle belediye insanı aziz de eder rezil de.. Bu yüzden beceri önemli ama ahlaklı olmak da önemli. Cesaretli ve dürüst olmak gibi.. Günümüzde cesaret ve dürüstlük, ahlaklılık ve becerilkilik pekaz bir arada olabiliyor. Becerikli ahlaklı olmuyor; ahlaklı olan da becerikli.. Ya da cesur olanlar dürüst ol(a)muyor. Dürüst olanlar da cesur değiller. O yüzden sadece seçimi kazanmak yetmez, kazandıktan sonraki süreci de kazanmak gerekir.

Liyakat ve ehliyet sahibi olmalı..

E tabi, bilgi birikim, liyakat ehliyet, dürüstlük ve cesaret; bunlar güzel erdemler. Ama yetmez. Yerel yönetimleri de bilecek. Şimdi bakın hemen her kafadan ses çıkyor. Herkes bilen bilmeyen, ilgili ilgisiz herkes ben belediye başkanı olacam diye ortaya çıkyor. Tamam demokrasi var, herkes her yere aday olabilir.. Ama bir de had ve hudut yok mu? İnsanların biraz bunlara dikkat etmesi gerekmez mi? Sonra da seçtiklerimizi beğenmiyor ve rejm ediyoruz. O zaman daha baştan buna dikkat etmemiz gerekmez mi?
Belki herkes milletvekiliği yapabilir ama herkes başarılı belediye başkanlığı yapamaz. Çünkü bunun için işin ehli olmak gerekir. Peki neden bu kadar rağbet var belediye başkanlığına. Neden insanlar trilyonlar harcıyor başkan olmak için. .. E her halde “kaz gelen yerden tavuk esirgenmez..” diyedir. Öyle ya sadece memeleket sevgisi olsa o zaman “aç bir fabrika” bundan evla değilmidir? Onlarca insan çalışsın, binlerce insan ekemek yesin.Şehir gönensin memleket kalkınsın. Ama maalesef dert o dert değil. Tabi dürüst insanları tenzih ederiz. Ama bakın mahkemelere akçalı işlerle ilgili binlerce dosya bulacaksınız belediyelerle ilgili..
Daha doğrusu bakın etrafınıza hiç bir şeyi olmayanlar başkanlıktan sonra nasıl zengin olmuşlar, nasıl malk mülk sahibiler? Çünkü sadece sistem tıklı değil, maalesef siyaset de kirli.. Ahali “devletin malı deniz yemeyen keriz”, ya da “bal tutan parmağını yalar” tekerlemelerini boşuna söylemiyor..

Temiz siyasete ihtiyaç var..


Öyle ki kirli siyaset toplumu da kirletmiş. Peki bu kısır düngü nerden kırılabilir, nasıl aşılabilir? Elbette gene siyastten. Çünkü temiz topluma giden yol temiz siyastten geçer. Bunu untmamalıyız. O yüzden beceri yanında dürüstlük de önemli. Ki kazandıktan sonraki süreç de kazanılabilsin. Sosyal adaletçi, demokratik, halkçı belediyecilik yapılabilsin. Halkın kaynakları çar çur edilmeden halka hizmet olarak geri dönebilsin .
Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Seyyit Torunun da belirttiği gibi liyaklatlı, örgütten destek ve onay gören, çevresinde sevilip sayılan kişilere yer ve değer verilmeli. Yani siyastte ve belediyeciliğe bir şeyler katacak olanlara yer verilmeli. Halka gerçekten hizmet etmeye, fark yaratmak isteyenlere değer verilmeli. Siyastten medet uman, başka amaçlar için gelenlere değil. Yani sonuçta halka ve partiye zarar verecek olan kişilere yer ve değer verilmemelidir. 
Bunu yapabilirse ne ala? Yapamazsa geçmiş ola..

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi