TEŞEKKÜR MESAJI Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           • Iğdır Patatesi Hasadı Başladı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün demonstrasyon çalışmaları kap...           • Iğdır Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü On Noktaya Ölçüm Cihazı Koydu Çevre Ve Şehircilik Iğdır İl müdürlüğü tarafından hazırlanan”Iğdı...           • Güneşin Zararlı Etkisinden Dekoltenizi Koruyun Boyun ve Dekolte Bölgeniz Yaşınızı Ele Vermesin! Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay k...           • Belediye 5 Yıllık Stratejik Plan İçin İlk Mahalle Toplantısını Yaptı 5 Yıllık Stratejik Plan Çalışmaları Kapsamında Gerçekleştirilecek Mahalle Toplantıla...           • Dengir Mir Mehmet Fırat Ebediyete İntikal Etti HDP eski Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğur...           • Çocuk Evlendirmelerin En Fazla Yaşandığı İl Ağrı...   Iğdır’daki toplam evliliklerin yüzde 33,85’i (1885 kadın).  Sosyo...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1268100
Aktif: 29
Bugün: 628
Dün: 2671
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2083 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3293 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2677 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3343 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2312 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3877 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1663 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1276 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1784 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1305 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3371 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2897 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2143 İzlenme, 0 Yorum

Korkular Ve Tabular - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Korkular Ve Tabular

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 08 / 2018 |  Yazı Okunma: 377


Eski yunan felsefecileri Sokrat,Eflatun(Platon),  Aristo ve diğerleri genellikle erdemi ve ahlakı tartışmışlardır.İyi ile kötünün ne olduğunu sorgulamışlardır.Ahlaklı ve erdemli insanların toplumu yönetmeleri gerektiğini ileri sürmüşlerdir.Bu insanlar Hz.İsa’dan 300-400 yıl,Hz.Muhammed’en yaklaşık 1000 yıl önce yaşamışlardır.

Ahlak, bilgi ve düşünceyi sorgulayan ,evrenin sırlarını çözmeye çalışanlar, gerek dine dayanan güçler ve gerekse toplumları yöneten güçler tarafından her zaman haksızlığa uğramış,bunlara eziyet edilmiş ve acı çekerek ortadan kaldırılmışlardır.

Bu dini ve yönetici güçler sanal korkularla ve tabularla toplumları yönetmişlerdir.

İnsanoğlu iki ayak üzerine dikildiği dönemden yani sürü döneminden itibaren doğa olaylarından ve gizemli varlıklardan dehşet duymuş ve korkmuşlardır.Bu nedenle gök cisimlerine (Ay,Güneş,yıldızlar) ve bazı varlıklara tapmış ve bunları tabu haline getirmişlerdir.Korku ve tabular her zaman insanları esir almıştır.

 Kabir azabı,Cehennemde harıl harıl yanan ateş,kaynayan katranlar,insan kesme doğrama gibi sanal şeyler, Melek,şeytan,Cin gibi sanal korkular insanları düşünemez hale getirir,tabular insanları esir alır ve bu durum ailede , çevrede yankı yaparak toplumu bir ruhi bunalıma sokar.Toplumsal cehaletin temelinde bu gerçekle ilgisi olmayan korkular ve tabulardır.

İster Dini,ister beşeri hayatta disiplin cezalandırma değildir.İnsanın kendini terbiye etmesidir.Toplumsal bazı kuralları içselleştirmesidir.Disiplin her zaman yaşamın içinde yer almıştır.Önemli olan bu yaşamın Akıl ve Bilim ile buluşmasıdır.Peygamber,Aklı olmayanın Dini olmaz der.Mutezile mezhebinin kurucusu kadı Abdul  Cabbar der ki “Akla ve Bilime dayanmayan şey itikat-inanç konusu olamaz”

Muhammed İKBAL,”Her Müslüman koltuğunun altında ,Lat,uzza,menat v.s gibi putlar taşımaktadır”

Yine ey batı; “Müslümanlara bakıp da İslamı eleştırmeyin,bizim yaşadığımız İslam değildir”

İkbal “Bu gün İslama yapacağımız en büyük iyilik bizim onu temsil etmediğimizi söylemektir” demektedir.

Kur’anda  ilk emir olarak bilinen “oku”nun amacı insanın bilgi edinmesi ve kendini tanımasıdır.kendine dayatılan ezberlerden kurtulması içindir.Düşünmesi,yargılaması ve sorgulaması içindir.Farkındalık yaratmasıdır.

Peygamber”Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”demiştir.Bunun için İslami şartlar konmuştur.Bu şartların amacı , İnsanların biat ederek terbiye edilmesi,boyun eğdirmek ve empati kurmayı,acın halinden anlamayı,yardımlaşma ve paylaşmayı,temizlik ve bakımı öğrenmeyi,bilgiye ulaşmayı  sağlamaktır.

Eski çağlarda pozitif bilimler ve sosyal bilimler söz konusu olmadığından insanlar sadece ahlak bakımından eğitilmeye çalışılmıştır.Bu gün İslam aleminin çektiği acıların en önemli nedeni, geçmişteki eğitim anlayışı ile bu günkü pratiğin birbirine uymamasıdır.

Yuja dab; “Soru sormayı ve merak etmeyi bilmiyorsun,sana süpermarketlerden paketlenmiş cevaplar sunuyorlar.Sen bir şeylere sahip değilsin,birilerinin bir şeyisin,harıl harıl konuşsan bile başkalarının dilisin” der.

İslam coğrafyası en eski medeniyetlerin beşiğidir.Bu coğrafya gerek doğal kaynaklar ve gerekse tarımsal potansiyel olarak batı dünyasından daha zengin ve daha şanslıdır.Batının gelişmişliğini sadece emperyalist emellere bağlamak kolaycılıktır.Batı gelişmişliğin temelinde, kültürel zenginlik ve felsefi anlayış ile  kendini korku ve tabulardan kurtarmasıdır.Bu anlamda batının zengin bir kültürel mirası vardır.Batı gelişmişliğinin temelinde bu kültürel anlayış vardır.Her ülke zayıf ülkeye göre emperyalisttir.Tarihte bütün imparatorluklar emperyal-emperyalist olmuşlardır.Zaten ismini buradan alıyor.

Batıda aydınlanma felsefesinin kaynağı,Rönesans felsefesi ve özellikle 17.yüzyıl felsefesinin ortaya koyduğu ilkelerdir.Emredici ve değişmez kurallar ortaya koyan kilise ve Dinsel inançlara ,dolalayısıyla bunlardan kaynaklanan skolastik(Doğmatik) düşünceye  karşı aklın,deneyimlerin,kuşku ve araştırmaların ön plana çıkmasıdır.

Batılı inandığım için anlamlıdır derken,Müslüman anlamlı olduğu için inanıyorum der.İslam kültüründe gurur,kibir ve aklın karşıtlığı vardır.Batı kültüründe İman + Akıl vardır.Kibir ve gurur ise en büyük günah olan şirki doğurmaktadır.

İnsanlara düşünmeyi telkin eden şeytandır fikri aşılanmıştır.İnsanların düşünceleri ve hayatı kontrol altına alınarak,insanlar farkına varmadan tabular içselleştirilmiştir.

Bilimsel ve deneysel araştırıcı bir kültür yaratılmadı,Akıl ve irade egemen kılınmadı.Dini söylemlerle klasik eğitim,imam hatip ve benzeri kurumlarla devam etirilerek,yozlaşmış ve sanal korkularla bir eğitim yaratıldı ve devam etiriliyor.Oysa çağımız, dijital ve akıllı makinalar çağıdır.Çağdaş eğitim yoksa ekonomide,sanat ve bilimde , dünya ile yarışacak nesilleri yetiştirmek mümkün değildir.İslam aleminde insanlar eğitilmiyor,boş tutuluyor,boş dolu kap gibi,çünkü boş olana her şeyi koyarsın.

Bunun yanında, aydın bildiğimiz bazı kişiler bile bu tabuların esiri veya bu tabuları görmezden gelirler.Aydınlar yol açıcı oldukları gibi bazen de engel teşkil ediyorlar.

Asırlardır insanların beynine kazılan Cin,Şeytan,Azap,Ateş gibi tabulardan kurtulmak kolay değildir.Ancak Allahın ilk emri olan “oku” ile bu sanal korkulardan kurtulabiliriz.

Dinler ve bunların ileri sürdüğü ibadetler aslında insanların hayatlarını düzene koymaları içindir.Bunun farkına varan insan bu korku ve tabulardan kurtulur.Kurtulmanın tek yolu okumak,düşünmek, sorgulamak ve sevmektir.

Akıl ve bilime dayanmayan iman tam sayılmaz.

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi