Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           • Yaban Hayvanları İçin Ağrı Dağı’na Yem Bırakıldı Iğdır'da kar yağışı ve dondurucu soğuklar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük &cced...           • Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz: Oyumuz MHP'nindir Tutulmaz, Ferdi Turan Ve Mahmut Şek'ten MHP'ye Destek Ziyareti... HDP ile Yarışan MHP'ye Ak Parti...           • Iğdır Devlet Hastanesi Personelinden Organ Bağışı Daha önce Iğdır devlet hastanesi Başhekimi, Başhekim yardımcısı, Sağlık müdür yardı...           • Iğdır Belediyesinden İlik Nakli Olmayı Bekleyenler İçin Kan Bağışı Iğdır Belediyesi tarafından başlatılan “Donör ol, umut ol” kan bağışı ile Zü...           • Saadet Partisi Iğdır’da Tüm Belediyelerde Aday Gösterdi 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hazine yardımı almaksızın ve başka pa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1083314
Aktif: 17
Bugün: 72
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1650 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2760 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2197 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2872 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2064 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3214 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1230 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2240 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
941 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1335 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
987 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2992 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2443 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1787 İzlenme, 0 Yorum

Korkular Ve Tabular - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Korkular Ve Tabular

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 08 / 2018 |  Yazı Okunma: 314


Eski yunan felsefecileri Sokrat,Eflatun(Platon),  Aristo ve diğerleri genellikle erdemi ve ahlakı tartışmışlardır.İyi ile kötünün ne olduğunu sorgulamışlardır.Ahlaklı ve erdemli insanların toplumu yönetmeleri gerektiğini ileri sürmüşlerdir.Bu insanlar Hz.İsa’dan 300-400 yıl,Hz.Muhammed’en yaklaşık 1000 yıl önce yaşamışlardır.

Ahlak, bilgi ve düşünceyi sorgulayan ,evrenin sırlarını çözmeye çalışanlar, gerek dine dayanan güçler ve gerekse toplumları yöneten güçler tarafından her zaman haksızlığa uğramış,bunlara eziyet edilmiş ve acı çekerek ortadan kaldırılmışlardır.

Bu dini ve yönetici güçler sanal korkularla ve tabularla toplumları yönetmişlerdir.

İnsanoğlu iki ayak üzerine dikildiği dönemden yani sürü döneminden itibaren doğa olaylarından ve gizemli varlıklardan dehşet duymuş ve korkmuşlardır.Bu nedenle gök cisimlerine (Ay,Güneş,yıldızlar) ve bazı varlıklara tapmış ve bunları tabu haline getirmişlerdir.Korku ve tabular her zaman insanları esir almıştır.

 Kabir azabı,Cehennemde harıl harıl yanan ateş,kaynayan katranlar,insan kesme doğrama gibi sanal şeyler, Melek,şeytan,Cin gibi sanal korkular insanları düşünemez hale getirir,tabular insanları esir alır ve bu durum ailede , çevrede yankı yaparak toplumu bir ruhi bunalıma sokar.Toplumsal cehaletin temelinde bu gerçekle ilgisi olmayan korkular ve tabulardır.

İster Dini,ister beşeri hayatta disiplin cezalandırma değildir.İnsanın kendini terbiye etmesidir.Toplumsal bazı kuralları içselleştirmesidir.Disiplin her zaman yaşamın içinde yer almıştır.Önemli olan bu yaşamın Akıl ve Bilim ile buluşmasıdır.Peygamber,Aklı olmayanın Dini olmaz der.Mutezile mezhebinin kurucusu kadı Abdul  Cabbar der ki “Akla ve Bilime dayanmayan şey itikat-inanç konusu olamaz”

Muhammed İKBAL,”Her Müslüman koltuğunun altında ,Lat,uzza,menat v.s gibi putlar taşımaktadır”

Yine ey batı; “Müslümanlara bakıp da İslamı eleştırmeyin,bizim yaşadığımız İslam değildir”

İkbal “Bu gün İslama yapacağımız en büyük iyilik bizim onu temsil etmediğimizi söylemektir” demektedir.

Kur’anda  ilk emir olarak bilinen “oku”nun amacı insanın bilgi edinmesi ve kendini tanımasıdır.kendine dayatılan ezberlerden kurtulması içindir.Düşünmesi,yargılaması ve sorgulaması içindir.Farkındalık yaratmasıdır.

Peygamber”Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”demiştir.Bunun için İslami şartlar konmuştur.Bu şartların amacı , İnsanların biat ederek terbiye edilmesi,boyun eğdirmek ve empati kurmayı,acın halinden anlamayı,yardımlaşma ve paylaşmayı,temizlik ve bakımı öğrenmeyi,bilgiye ulaşmayı  sağlamaktır.

Eski çağlarda pozitif bilimler ve sosyal bilimler söz konusu olmadığından insanlar sadece ahlak bakımından eğitilmeye çalışılmıştır.Bu gün İslam aleminin çektiği acıların en önemli nedeni, geçmişteki eğitim anlayışı ile bu günkü pratiğin birbirine uymamasıdır.

Yuja dab; “Soru sormayı ve merak etmeyi bilmiyorsun,sana süpermarketlerden paketlenmiş cevaplar sunuyorlar.Sen bir şeylere sahip değilsin,birilerinin bir şeyisin,harıl harıl konuşsan bile başkalarının dilisin” der.

İslam coğrafyası en eski medeniyetlerin beşiğidir.Bu coğrafya gerek doğal kaynaklar ve gerekse tarımsal potansiyel olarak batı dünyasından daha zengin ve daha şanslıdır.Batının gelişmişliğini sadece emperyalist emellere bağlamak kolaycılıktır.Batı gelişmişliğin temelinde, kültürel zenginlik ve felsefi anlayış ile  kendini korku ve tabulardan kurtarmasıdır.Bu anlamda batının zengin bir kültürel mirası vardır.Batı gelişmişliğinin temelinde bu kültürel anlayış vardır.Her ülke zayıf ülkeye göre emperyalisttir.Tarihte bütün imparatorluklar emperyal-emperyalist olmuşlardır.Zaten ismini buradan alıyor.

Batıda aydınlanma felsefesinin kaynağı,Rönesans felsefesi ve özellikle 17.yüzyıl felsefesinin ortaya koyduğu ilkelerdir.Emredici ve değişmez kurallar ortaya koyan kilise ve Dinsel inançlara ,dolalayısıyla bunlardan kaynaklanan skolastik(Doğmatik) düşünceye  karşı aklın,deneyimlerin,kuşku ve araştırmaların ön plana çıkmasıdır.

Batılı inandığım için anlamlıdır derken,Müslüman anlamlı olduğu için inanıyorum der.İslam kültüründe gurur,kibir ve aklın karşıtlığı vardır.Batı kültüründe İman + Akıl vardır.Kibir ve gurur ise en büyük günah olan şirki doğurmaktadır.

İnsanlara düşünmeyi telkin eden şeytandır fikri aşılanmıştır.İnsanların düşünceleri ve hayatı kontrol altına alınarak,insanlar farkına varmadan tabular içselleştirilmiştir.

Bilimsel ve deneysel araştırıcı bir kültür yaratılmadı,Akıl ve irade egemen kılınmadı.Dini söylemlerle klasik eğitim,imam hatip ve benzeri kurumlarla devam etirilerek,yozlaşmış ve sanal korkularla bir eğitim yaratıldı ve devam etiriliyor.Oysa çağımız, dijital ve akıllı makinalar çağıdır.Çağdaş eğitim yoksa ekonomide,sanat ve bilimde , dünya ile yarışacak nesilleri yetiştirmek mümkün değildir.İslam aleminde insanlar eğitilmiyor,boş tutuluyor,boş dolu kap gibi,çünkü boş olana her şeyi koyarsın.

Bunun yanında, aydın bildiğimiz bazı kişiler bile bu tabuların esiri veya bu tabuları görmezden gelirler.Aydınlar yol açıcı oldukları gibi bazen de engel teşkil ediyorlar.

Asırlardır insanların beynine kazılan Cin,Şeytan,Azap,Ateş gibi tabulardan kurtulmak kolay değildir.Ancak Allahın ilk emri olan “oku” ile bu sanal korkulardan kurtulabiliriz.

Dinler ve bunların ileri sürdüğü ibadetler aslında insanların hayatlarını düzene koymaları içindir.Bunun farkına varan insan bu korku ve tabulardan kurtulur.Kurtulmanın tek yolu okumak,düşünmek, sorgulamak ve sevmektir.

Akıl ve bilime dayanmayan iman tam sayılmaz.

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi